Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Octavian Nemescu - Apokatastasis /2018/

NonSimfonia V (a Sfarsiturilor); PreSimfonia VI (a Începuturilor)

W ramach współpracy wytwórni płytowych DUX i Bółt Records ukazuje się arcyciekawa seria płytowa "New Music in Eastern Europe", prezentująca albumy skierowane do poszukiwaczy muzyki nieoczywistej. Dwunasta już płyta wydana w tym cyklu: "Apokatastasis", zawiera muzykę współczesnego kompozytora Octaviana Nemescu, postrzeganego jako czołowy twórca drugiej fali rumuńskiej awangardy.
Urodzony w 1940 roku kompozytor ma w dorobku utwory orkiestrowe, kameralne, chóralne, ale też dzieła elektroakustyczne, multimedialne, metamuzyczne, urojone i rytualne. Mówi się o nim jako ostatnim żyjącym przedstawicielu „złotej serii” rumuńskich awangardzistów i prekursorem rumuńskiej muzyki spektralnej i archetypalnej.
Octavian Nemescu łącząc rozmaite zjawiska muzyczno-estetyczne, w swej twórczości wykorzystuje elementy formy otwartej i sztuki konceptualnej. Filozofia kompozytora odwołuje się przy tym do transcendentalnych właściwości muzyki, mogącej stanowić silne medium penetrujące różne stopnie świadomości. Nemescu stara się dotrzeć do wnętrza dźwięku, uwypuklając nie tylko jego wysokość, głośność i czas wybrzmienia, ale też głębię, stanowiącą jego czwarty wymiar. Takie podejście do kompozycji zdaniem zwolenników spektralizmu, znacznie poszerza percepcję postrzegania muzyki wchodząc w interakcję z odbiorcą. 
Zrealizowane przez Narodową Orkiestrę Rumuńskiego Radia pod dyrekcją Horii Andreescu nagrania "NonSimfonii V" i "PreSimfonii VI", to znakomity przykład ilustrujący rozważania kompozytora nad ideą symfonii i próbą przywrócenia jej pierwotnego, bizantyjskiego znaczenia, oznaczającego harmonijny i "współbrzmiący" z otoczeniem byt. Stąd zastosowanie w tytułach prefiksów: non i pre, wskazujących na specyficzną formę obu (mimo wszystko) symfonii.
Koncepcje Octaviana Nemescu nawiązujące do postmodernizmu, śmiało obalają muzyczne archetypy kreując nowatorską estetykę i nie znane dotąd formy.
Z dwóch rozbudowanych utworów zamieszczonych na "Apokatastasis" emanuje nastrój skupienia i kontemplacji, czyniąc z słuchania płyty rodzaj rytuału.
Płyta ukazała się 30 sierpnia 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Octavian Nemescu - Apokatastasis
CD 2018, DUX 1520 / Bółt Records BR 1047

program:
1. NonSimfonia V (a Sfarsiturilor)
2. PreSimfonia VI (a Începuturilor)

wykonawcy:
Romanian Radio National Orchestra
dyrygent: Horia Andreescu

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 19 września 2018, longplay_2010
Tagi: classic n

Polecane wpisy