Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Musica Sacromontana XIII: Józef Zeidler - Missa D-dur /2018/

Kyrie; Christe; Kyrie da capo; Gloria; Qui Tollis; Quoniam; Credo; Et Incarnatus; Et Resurexit; Sanctus; Pleni; Benedictus; Osanna; Agnus Dei; Dona Nobis.

Szczycący się wyjątkową renomą Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana każdego roku gromadzi w Bazylice Świętogórskiej i klasztorze Ojców Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu zarówno rzesze melomanów, jak i prestiżowych artystów. Podczas festiwalowych koncertów prezentowane są zarówno utwory sakralne jak i dzieła muzyki klasycznej, a pośród wykonawców jacy pojawili się dotychczas na Festiwalu warto wymienić choćby Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" Agnieszki Duczmal, Poznańskie Słowiki, Konstantego Andrzeja Kulkę i Krzysztofa Pendereckiego. Tradycją stało się dokumentowanie kolejnych edycji Festiwalu wydawaniem wybranych utworów na płytach CD. Na płycie: "Musica Sacromontana XIII: Józef Zeidler - Missa D-dur" znajdziemy współczesne wykonanie dzieła duchowego patrona imprezy, Józefa Zeidlera. Wykonawcami są: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.
W XVIII wieku Bazylika Świętogórska była niezwykle ważnym ośrodkiem życia muzycznego, a zarazem miejscem, w którym żył i tworzył nazywany polskim Mozartem - Józef Zeidler, jeden z najwybitniejszych reprezentantów klasycyzmu w muzyce polskiej, a zarazem jeden z najwspanialszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu XVIII i XIX wieku.
Na wydanej w 2016 roku płycie "Musica Sacromontana XI" poznaliśmy monumentalną Mszę ex D. Niniejszy album przynosi inne dzieło Józefa Zeidlera odnalezione w zbiorach Die Bayerische Staatsbibliothek w Monachium, a aktualnie przechowywane w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Mszę D-dur.
To utwór zdecydowanie łatwiejszy w odbiorze, charakteryzujący się prostotą i uporządkowaną budową, skomponowany według konwencjonalnych  klasycznych wzorów. A jednak jest to prostota wyszukana i osobliwa, bowiem mamy do czynienia z utworem równie poruszającym jak wspomniana wcześniej Msza ex D.
Utwór nie robiłby tak ogromnego wrażenia, gdyby nie doskonałe wykonanie w jakim słuchamy go na tej płycie. Zarówno chór jak orkiestra osiągają terytoria niedostępne większości współczesnych artystów. Nic dziwnego, wszak Sinfonia Varsovia i Camerata Silesia brzmią pod batutą niezrównanego maestro Jerzego Maksymiuka, a soliści których partiami zachwycamy się w trakcie Mszy należą do ścisłej elity polskich śpiewaków.
Nie bez znaczenia jest też fakt iż płyta zarejestrowana została w gostyńskiej Bazylice Księży Filipinów, słynącej nie tylko z wyjątkowej akustyki ale również z osobliwego klimatu sprzyjającego odbiorowi muzyki.
Muzyka ta, szczególnie w pierwszym okresie po ukazaniu się albumu (jesienią), sprzyja duchowemu wyciszeniu i religijnej zadumie. To kolejna płyta z katalogu wytwórni DUX, której nie sposób odłożyć na półkę po jednorazowym wysłuchaniu.  
Album ukazał się 29 sierpnia 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Musica Sacromontana XIII: Józef Zeidler - Missa D-dur
CD 2018, DUX 1474

program:
Józef Zeidler - Missa D-dur:
 1. Kyrie
 2. Christe
 3. Kyrie da capo
 4. Gloria
 5. Qui Tollis
 6. Quoniam
 7. Credo
 8. Et Incarnatus
 9. Et Resurexit
10. Sanctus
11. Pleni
12. Benedictus
13. Osanna
14. Agnus Dei
15. Dona Nobis

wykonawcy:
Sinfonia Varsovia
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Aleksandra Kubas-Kruk  -sopran
Anna Radziejewska - mezzosopran
Jarosław Bręk - bas
Karol Kozłowski - tenor
dyrygent: Jerzy Maksymiuk

opisy poprzednich płyt z serii "Musica Sacromontana":

  

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

poniedziałek, 24 września 2018, longplay_2010
Tagi: classic z

Polecane wpisy