Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Macy GRAY: Ruby /2018/

Buddha; Cold World; Over You; White Man; Tell Me; Sugar Daddy; When It Ends; Just Like Jenny; Jealousy; Shinanigins; But He Loves Me; Witness.

Dysponująca rozpoznawalnym chrapliwym głosem i specyficzną manierą wokalną, pochodząca z Ohio wielokrotnie nagradzana tak prestiżowymi nagrodami jak m.in. Grammy i MTV Music Award Macy Gray, doczekała się już 10 albumu. Płyta "Ruby", która ukazała się 21 września 2018 roku to powrót artystki do konwencji, która przed blisko 20 laty zapewniła jej ogólnoświatowy rozgłos i sławę. 12 premierowych piosenek to esencja nowoczesnego r'n'b z nieodłącznymi elementami jazzu, bluesa i tradycyjnej muzyki pop. Bogate orkiestrowe aranżacje przeplatają się ze szczodrze serwowaną elektroniką i rozmaitymi trickami dostępnymi w nowoczesnym studio nagraniowym.
Płytę pilotował videoclip "Sugar Daddy" nawiązujący swym klimatem do legendy Billie Holiday i biograficznego obrazu "Lady Sings the Blues" z 1972 roku. Odwołanie się do odwiecznej fascynacji postacią Lady Day (jak nazywano wielką Billie Holiday), dostrzeżemy również w stylizacji graficznej okładki albumu. Jednak "Ruby" to album skierowany raczej do odbiorcy preferującego współczesne brzmienia i rozwiązania aranżacyjne.
Pilotujące album, wcześniej wspomniane nagranie "Sugar Daddy", okazuje się jednak jednym ze słabszych momentów całego albumu (obok równie przebojowych i dość sztampowych, mimo fajnych dixielandowych dęciaków: "White Man" i "Jealousy").
Duże wrażenie robi natomiast otwierające cały album "Buddha" z gościnnym udziałem gitarzysty Gary'ego Clarka, Jr. (znanego z współpracy z Alicią Keys i Sheryl Crow). Jego "soczysta" solówka i znakomite aranżacje instrumentów smyczkowych idealnie uzupełniają świetnie zaśpiewaną przez Gray piosenkę.
Fajne aranżacje smyczków znajdziemy też w balladowym  "But He Loves Me", z kolei bardzo rozbudowana sekcja dęta ozdabia "Over You".
Na "Ruby" znajdziemy wiele ciekawie rozbudowanych partii instrumentalnych i solówek, jednak przede wszystkim mamy do czynienia z nowoczesną produkcją, która niejako zdominowała ostateczny kształt płyty. Znamiennym jest fakt, iż mimo starannego wydania albumu, nie pokuszono się o podanie składu muzyków biorących udział w nagraniach. Dość wyraźnie natomiast podano nazwiska producentów, którymi są: zaledwie 32-letni Tommy Brown, znany z produkcji płyt m.in. Michaela Bublé i Michaela Boltona Johan Carlsson, oraz współkompozytor większości utworów Thomas Lumpkins.
Wygląda na to, iż po "flircie" z muzyką  jazzową jaką był nagrany z topowym kwartetem (trębacz Wallace Roney, gitarzysta Russell Malone, basista Daryl Johns i perkusista Ari Hoenig)poprzedni album artystki, 51-letnia dziś Macy Gray wraca do swych fanów, którzy pokochali ją dzięki takim przebojom jak: "I Try" czy "Why Didn't You Call Me".
Płyta ukazała się 21 września 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Macy GRAY: Ruby
CD 2018, Mack Avenue - Artistry ART 7062

program:
  1. Buddha featuring Gary Clark, Jr
  2. Cold World
  3. Over You
  4. White Man
  5. Tell Me
  6. Sugar Daddy
  7. When It Ends
  8. Just Like Jenny
  9. Jealousy
10. Shinanigins
11. But He Loves Me
12. Witness

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

środa, 26 września 2018, longplay_2010
Tagi: Pop g

Polecane wpisy