Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Johann Sebastian Bach - 3 Sonatas for violin and harpsichord /2018/

Sonata nr 1 h-moll BWV 1014; Sonata nr 2 A-dur BWV 1015; Sonata nr 3 E-dur BWV 1016.

Znana ze składu cenionego na świecie Meccore String Quartet, skrzypaczka Aleksandra Bryła i zasłużona pedagog, klawesynistka Maria Banaszkiewicz-Bryła, zarejestrowały trzy spośród sześciu Sonat J.S.Bacha na skrzypce i klawesyn, w których kompozytor zerwał z tradycją nadawania klawesynowi wyłącznie roli basso continuo, powierzając obu instrumentom autonomiczne, wzajemnie uzupełniające się partie.
W momencie powstania niniejsze Sonaty uznano za nowatorskie i wyznaczające nowe kierunki gatunku. Dziś stanowią jedne z najbardziej cenionych utworów literatury skrzypcowej baroku. Pośród miłośników twórczości Johanna Sebastiana Bacha krąży opinia, iż Sonaty na skrzypce i klawesyn oznaczone numerami BWV 1014-1019, to najbardziej uczuciowe instrumentalne dzieła z całego dorobku niemieckiego kompozytora. Nie bez znaczenia jest zapewne fakt, że utwory powstały krótko po śmierci ukochanej żony kompozytora, Marii Barbary. Stąd poruszające, przepełnione smutkiem spokojne fragmenty (np Adagio z Sonaty nr 1, czy przepiękne Adagio ma non tanto z Sonaty nr 3).
W sonatach tych nie znajdziemy właściwego innym utworom J.S.Bacha mistycyzmu i swego rodzaju programowej surowości. Tutaj grają przede wszystkim uczucia, ekspresja i emocje, którymi od początku do końca przepełniona jest muzyka.
Program płyty obejmujący trzy pierwsze Sonaty jest świetnie wyważony pod względem dramaturgii, tworząc z całego albumu rodzaj zamkniętej konceptualnie całości. To muzyka pełna rozmaitych barw i przepięknych dźwiękowych ornamentów. Słucha się jej znakomicie.
Nietypowa technika kompozytorska zastosowana w Sonatach nr 1 h-moll, nr 2 A-dur i nr 3 E-dur, odsłania mniej znane oblicze Bacha. Album jest też zarazem wyjątkowym popisem instrumentalnym obu znakomitych artystek, oraz pokazem ich nadzwyczajnej muzycznej komunikacji.
Płyta ukazała się 9 sierpnia 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Johann Sebastian Bach - 3 Sonatas for violin and harpsichord
CD 2018, DUX 1494

program:
Sonata nr 1 h-moll BWV 1014:
  1. Adagio
  2. Allegro
  3. Andante
  4. Allegro
 Sonata nr 2 A-dur BWV 1015:
  5. Dolce
  6. Allegro
  7. Andante un poco
  8. Presto
Sonata nr 3 E-dur BWV 1016:
  9. Adagio
10. Allegro
11. Adagio ma non tanto
12. Allegro

wykonawcy:
Aleksandra Bryła - skrzypce
Maria Banaszkiewicz-Bryła - klawesyn

opisy innych płyt z muzyką J.S.Bacha:

    

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

poniedziałek, 24 września 2018, longplay_2010
Tagi: classic b

Polecane wpisy