Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Iwona Glinka / Anna Sikorzak-Olek / Adam Eljasinski: Gimel 1 /2018/

Aaron Alter: Introspective Blues #1; Aris Carastathis: In the Light of an Invisible Moon; Keith R. Gambling: Duality; Hari Kanakis: 39 Degrees East; Dimitris Kostopoulos: So far away op.11; Rene Nikolaou: Miriam; Giorgos Papamitrou: Echoes, Meltemi; Louis Sauter: Laissez-moi mes reves; José Jesus de Azevedo Souza: Calling Gestures, Day dream; Peter Walton: Soliloquy.

W styczniu 2018 roku, znakomitym albumem "Princess Czartoryska's Harp Treasures" działalność fonograficzną rozpoczęła fundacja Phasma-Music, założona w 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa.
Kolejnym albumem wydanym nakładem Phasma-Music jest płyta "Gimel 1" składająca się z dwunastu kameralnych kompozycji, przygotowanych dla znakomitej flecistki Iwony Glinki przez dziesięciu współczesnych kompozytorów z różnych stron świata. Utwory, w których instrumentem dominującym jest pojawiający się w kilku różnych odmianach flet (altowy, basowy, piccolo), przygotowali na płytę: Aaron Alter (USA), Keith R. Gambling (Australia), Louis Sauter (Francja), José Jesus de Azevedo Souza (Portugalia), Peter Walton (Wielka Brytania), Aris Carastathis (Kanada), oraz Hari Kanakis, Dimitris Kostopoulos, Rene Nikolaou i Giorgos Papamitrou (Grecja). Każda z kompozycji opublikowana jest w formie nagrania po raz pierwszy, co czyni z albumu "Gimel 1" płytę wypełnioną w 100% światowymi premierami fonograficznymi.
Materiał prezentujący rozmaite techniki gry na flecie, został zarejestrowany we wrześniu 2017 roku w Warszawie, a Iwonie Glince towarzyszą: znana z wspomnianego wcześniej albumu: "Princess Czartoryska's Harp Treasures" Anna-Sikorzak Olek (harfa) i Adam Eljasiński (klarnet, klarnet basowy).
Od 1995 roku zamieszkała w Atenach Iwona Glinka, specjalizuje się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Niniejszy album jest kolejnym (po płycie "Progressions" z kompozycjami Michaila Travlosa) fonograficznym owocem współpracy flecistki z prowadzącą bardzo aktywną działalność artystyczną, Anną Sikorzak-Olek.
Harfistka koncertuje zarówno jako solistka jak kameralistka, łącząc dźwięki harfy m.in. z fletem, obojem, sopranem czy perkusją. Artystka współtworzy ceniony w środowisku muzyki klasycznej Warszawski Kwartet Harfowy oraz współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową oraz Sinfonią Varsovią. Także miłośnicy muzyki rozrywkowej i jazzu mogli niejednokrotnie usłyszeć jej grę dzięki współpracy m.in. z Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Henrykiem Miśkiewiczem czy Andrzejem Jagodzińskim.
"Gimel 1" to doprawdy czarowna płyta, dźwiękami fletu zabierająca nas w pasjonującą pełną wrażeń podróż dookoła świata. Utwory przygotowane przez kompozytorów wywodzących się z różnych kultur, niejednokrotnie nawiązują stylistycznie do folkloru danego kraju lub regionu. Także przekaz emocjonalny zawarty w poszczególnych kompozycjach odnosi się do rozmaitych emocji i uczuć, a zestawienie obok siebie opracowanych na różne zestawy instrumentów kompozycji, czyni program płyty bardzo urozmaiconym także w zakresie brzmienia.
Znajdziemy tu krótkie zamknięte formy emanujące zwartą melodyką jak otwierający program "Introspective Blues #1" chicagowskiego kompozytora  Aarona Altera, ale też bardziej złożone i rozbudowane kompozycje stanowiące rodzaj kilkuczęściowych, wielowątkowych suit ("In the Light of an Invisible Moon" Arisa Carastathisa i "Duality" Keitha R.Gamblinga).
W każdym przypadku mamy do czynienia z muzyką wytwarzającą wyjątkowy, baśniowy klimat. Połączenie śpiewności i kolorystyki dźwiękowej  fletu z orientalno-medytacyjnymi partiami harfy pozwala zanurzyć się w bezkresach wyobraźni i fantazji. Duże wrażenie robi "39 stopni na wschód" ("39 Degrees East"), pełen ulotnej melodyki utwór greckiego kompozytora i pianisty Hari Kanakisa.
W utworze "So far away" Dimitrisa Kostopoulosa do instrumentarium dołącza klarnet basowy, którego stateczność idealnie współgra z śpiewnymi trelami fletu. Z kolei miniaturka José Jesusa de Azevedo Souzy "Calling Gestures" jest pełnym szybkich przebiegów melodycznych duetem klarnetu z fletem. 
Album "Gimel 1" to także przegląd współczesnych technik gry na flecie. Iwona Glinka doskonale łączy tradycję z innowacyjnymi rozwiązaniami, stosując bardzo zróżnicowaną wibrację i odsłaniając ogromny potencjał instrumentu w zakresie brzmienia i możliwości technicznych. Szczególnie dostrzeżemy to w utworach wykonywanych solo na flecie altowym: "Miriam" Rene Nikolau, "Meltemi" Giorgosa Papamitrou, oraz kończącym płytę: "Sololoquy" Petera Waltona.
Premiera płyty 21 września 2018. Patronem medialnym albumu jest LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

recenzja Marty Ratajczak: TUTAJ

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

Iwona Glinka / Anna Sikorzak-Olek / Adam Eljasinski: Gimel 1
CD 2018, Phasma Music 002

program:

  1. Aaron Alter - Introspective Blues #1 for flute and harp

Aris Carastathis - In the Light of an Invisible Moon for flute and harp:
  2. I   Dusk
  3. II  Deep Sea
  4. III Countless Stars
  5. IV Amidst Waves

Keith R. Gambling - Duality for flute and harp:
  6. Agitato
  7. Andante dolore
  8. Scherzando vivo accelerando
  9. Sotto voce cantabile

10. Hari Kanakis - 39 Degrees East for flute and harp
11. Dimitris Kostopoulos - So far away op.11 for flute, clarinet and harp
12. Rene Nikolaou - Miriam for solo alto flute

Giorgos Papamitrou:
13. Echoes for flute and harp
14. Meltemi for solo alto flute

15. Louis Sauter - Laissez-moi mes reves for flute and harp

José Jesus de Azevedo Souza:
16. Calling Gestures for flute and clarinet
17. Day dream for flute and harp

18. Peter Walton - Soliloquy for solo flute

wykonawcy:
Iwona Glinka - flety
Anna Sikorzak-Olek - harfa
Adam Eljasinski - klarnety

opisy innych płyt Iwony Glinki i Anny Sikorzak-Olek:

  

środa, 12 września 2018, longplay_2010
Tagi: Patronat classic s E g

Polecane wpisy