Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Dominik KISIEL Exploration Quartet: Live at Radio Katowice /2018/

Full Turn; Hidden World; Circles; Something About; Poema; Dreamcatcher; To be or not to be.

Dominik Kisiel Exploration Quartet to grupa tworzona przez młodego trójmiejskiego pianistę i kompozytora, ucznia Włodzimierza Nahornego i Sławka Jaskułke. Założony w 2016 roku zespół tworzą: Dominik Kisiel (fortepian), Michał Jan Ciesielski (saksofony), Piotr Szajrych (kontrabas) i od niedawna Adam Golicki (perkusja), który zastąpił w składzie współpracującego ostatnio z Janem A.P. Kaczmarkiem Antka Wojnara. Kwartet jest laureatem m.in. ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych klubu Ucho, oraz tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej. W maju ukazał się debiutancki album grupy "Exploration", a już kilka tygodni później światło dzienne ujrzała koncertowa płyta "Live at Radio Katowice", która dołączona została do numeru 9/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów. Album wypełnił autorski repertuar złożony z kompozycji lidera oraz saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego i znanego z grupy Confusion Project perkusisty Adama Golickiego.
Utwory, których koncertowe odsłony poznajemy na płycie, mimo iż podpisane nazwiskami, są owocem wspólnej pracy młodych jazzmanów i poszukiwań eksplorujących przestrzeń dźwiękową (stąd nazwa kwartetu).
Swe muzyczne fascynacje obejmujące dokonania: z jednej strony takich klasyków jak John Coltrane, Oscar Peterson, Keith Jarrett i Herbie Hancock, z drugiej nawiązujące do nowatorskich rozwiązań pianisty i producenta Roberta Glaspera, Exploration Quartet przefiltrowali przez pryzmat własnej wyobraźni i dźwiękowej wrażliwości.
W muzyce zespołu odnajdziemy groove, potężną dawkę improwizacji ale też wyraźnie zarysowane melodie. Mimo, iż liderem formacji jest pianista, w utworach trudno dostrzec zdecydowaną dominację fortepianu, bardzo często ustępującego świetnym partiom saksofonu. Michał Jan Ciesielski dysponuje charakterystycznym soundem i specyficznym oddechem, nadającym partiom saksofonu wyjątkowego przekazu. Genialnie słucha się jego wylewnego solo wieńczącego "Something About", czy "coltrane'owskich" zagrywek w "Full Turn" i "Dreamcatcher".
"Poema" to z kolei popis niesłychanej techniki i intuicji lidera Dominika Kisiela. Po długim rozbudowanym intro do fortepianu dołącza saksofon i sekcja prowadząc zachwycającą narrację. Te 10 minut to dla mnie zdecydowanie najmocniejszy fragment całego albumu.
Na odrobinę szaleństwa muzycy pozwalają sobie w kończącym koncert rozimprowizowanym "To be or no to be", zbliżając się do rejonów free jazzu i awangardy.
Materiał opublikowany na płycie jest naturalnym zapisem koncertu, bez dogrywek i studyjnej ingerencji w partie instrumentalne. Dzięki temu zapewne udało się zachować klimat i dramaturgię występu. Dzięki temu też, muzyka brzmi przekonująco i autentycznie, ukazując prawdziwe koncertowe oblicze zespołu.
Płyta dołączona została do numeru 9/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

 

Dominik KISIEL Exploration Quartet: Live at Radio Katowice
CD 2018, Polskie Radio Katowice PRK CD 0137

program:
1. Full Turn
2. Hidden World
3. Circles
4. Something About
5. Poema
6. Dreamcatcher
7. To be or not to be

personel:
Michał Jan Ciesielski - saksofony
Dominik Kisiel - fortepian
Piotr Szajrych - kontrabas
Adam Golicki - perkusja

o innych płytach dołączanych do Jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

czwartek, 27 września 2018, longplay_2010

Polecane wpisy