Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Dominik KISIEL Exploration Quartet: Live at Radio Katowice /2018/

Full Turn; Hidden World; Circles; Something About; Poema; Dreamcatcher; To be or not to be.

Dominik Kisiel Exploration Quartet to grupa tworzona przez młodego trójmiejskiego pianistę i kompozytora, ucznia Włodzimierza Nahornego i Sławka Jaskułke. Założony w 2016 roku zespół tworzą: Dominik Kisiel (fortepian), Michał Jan Ciesielski (saksofony), Piotr Szajrych (kontrabas) i od niedawna Adam Golicki (perkusja), który zastąpił w składzie współpracującego ostatnio z Janem A.P. Kaczmarkiem Antka Wojnara. Kwartet jest laureatem m.in. ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych klubu Ucho, oraz tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej. W maju ukazał się debiutancki album grupy "Exploration", a już kilka tygodni później światło dzienne ujrzała koncertowa płyta "Live at Radio Katowice", która dołączona została do numeru 9/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów. Album wypełnił autorski repertuar złożony z kompozycji lidera oraz saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego i znanego z grupy Confusion Project perkusisty Adama Golickiego.
Utwory, których koncertowe odsłony poznajemy na płycie, mimo iż podpisane nazwiskami, są owocem wspólnej pracy młodych jazzmanów i poszukiwań eksplorujących przestrzeń dźwiękową (stąd nazwa kwartetu).
Swe muzyczne fascynacje obejmujące dokonania: z jednej strony takich klasyków jak John Coltrane, Oscar Peterson, Keith Jarrett i Herbie Hancock, z drugiej nawiązujące do nowatorskich rozwiązań pianisty i producenta Roberta Glaspera, Exploration Quartet przefiltrowali przez pryzmat własnej wyobraźni i dźwiękowej wrażliwości.
W muzyce zespołu odnajdziemy groove, potężną dawkę improwizacji ale też wyraźnie zarysowane melodie. Mimo, iż liderem formacji jest pianista, w utworach trudno dostrzec zdecydowaną dominację fortepianu, bardzo często ustępującego świetnym partiom saksofonu. Michał Jan Ciesielski dysponuje charakterystycznym soundem i specyficznym oddechem, nadającym partiom saksofonu wyjątkowego przekazu. Genialnie słucha się jego wylewnego solo wieńczącego "Something About", czy "coltrane'owskich" zagrywek w "Full Turn" i "Dreamcatcher".
"Poema" to z kolei popis niesłychanej techniki i intuicji lidera Dominika Kisiela. Po długim rozbudowanym intro do fortepianu dołącza saksofon i sekcja prowadząc zachwycającą narrację. Te 10 minut to dla mnie zdecydowanie najmocniejszy fragment całego albumu.
Na odrobinę szaleństwa muzycy pozwalają sobie w kończącym koncert rozimprowizowanym "To be or no to be", zbliżając się do rejonów free jazzu i awangardy.
Materiał opublikowany na płycie jest naturalnym zapisem koncertu, bez dogrywek i studyjnej ingerencji w partie instrumentalne. Dzięki temu zapewne udało się zachować klimat i dramaturgię występu. Dzięki temu też, muzyka brzmi przekonująco i autentycznie, ukazując prawdziwe koncertowe oblicze zespołu.
Płyta dołączona została do numeru 9/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

 

Dominik KISIEL Exploration Quartet: Live at Radio Katowice
CD 2018, Polskie Radio Katowice PRK CD 0137

program:
1. Full Turn
2. Hidden World
3. Circles
4. Something About
5. Poema
6. Dreamcatcher
7. To be or not to be

personel:
Michał Jan Ciesielski - saksofony
Dominik Kisiel - fortepian
Piotr Szajrych - kontrabas
Adam Golicki - perkusja

o innych płytach dołączanych do Jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

czwartek, 27 września 2018, longplay_2010

Polecane wpisy