Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

David KOLLAR / Arve HENRIKSEN: Illusion Of A Separate World /2018/

Night Navigator; Mirror Transformations; Silk Spinning; Chimera; The Spiral Turn; Solarization; Vision of Light; Castles in the Air; Bird of Passage; Augmented Reality; Roving Observer; Beyond the iCloud.

Wydana w ciekawej i intrygującej okładce płyta "Illusion Of A Separate World" jest owocem współpracy dwóch europejskich muzyków, spośród których każdy jest wyjątkową osobowością, mającą za sobą rozmaite doświadczenia i osiągnięcia. Czeski gitarzysta i kompozytor David Kollar porusza się stylistycznie w obrębie awangardy. Muzyk mający na swym koncie współpracę z m.in. światowej sławy perkusistą Patem Mastelloto i włoskim trębaczem Paolo Raineri (wraz z nimi tworzył trio KoMaRa), jest też cenionym twórcą muzyki filmowej. Z kolei słynący z charakterystycznego brzmienia norweski trębacz, wokalista i multiinstrumentalista Arve Henriksen, to współpracownik takich jazzowych tuzów jak Kenny Wheeler, Andy Sheppard czy Lars Danielsson. Wspólne dzieło obu muzyków nagrane zostało w Słowacji na przełomie kwietnia i maja 2018 roku, a już od lipca dostępne jest na płycie dzięki wytwórni Hevhetia.
Muzycy po raz pierwszy spotkali się w 2017 roku przy okazji festiwalu w Pradze. Wówczas to narodził się pomysł współpracy, który kilka miesięcy później zaowocował koncertem obu artystów w Słowacji. Osiągnięte podczas występu nieprzeciętne porozumienie między muzykami i uzyskanie wspólnego muzycznego mianownika zadecydowało o postanowieniu nagrania wspólnego albumu.
Szkice poszczególnych utworów we współpracy z zaprzyjaźnionym trębaczem Paolo Ranierim przygotował podczas pobytu we Włoszech, David Kollar. Materiał przesłany został do Henriksena, który uzupełnił całość partiami trąbki i perkusji, efektami elektronicznymi i wokalizami. Gdy nagrania wróciły do Kollara, ten zadecydował o ostatecznym kształcie albumu i wybrał nań 12 utworów tworzących konceptualną formę: "Illusion Of A Separate World", którą poznajemy na niniejszym albumie.
Muzyka to tajemnicza, mroczna i nietuzinkowa pod względem brzmienia. Utwory czerpią z estetyki ambientu, jazzu i rockowej awangardy. Gitara elektryczna i stłumiona trąbka wprowadzą nas w środowisko tworzone przez generowane elektronicznie dźwięki nawiązujące do odgłosów natury, plemiennych śpiewów, szamańskich bębnów i wielu innych etnicznych zapożyczeń.
Poszczególne motywy melodyczne przewijają się sennie w odrealnionej dźwiękowej przestrzeni, tworząc bez reszty wciągający mikroklimat.
Album ukazał się 17 lipca 2018 roku.

Robert Ratajczak

 dystrybucja:

David KOLLAR / Arve HENRIKSEN: Illusion Of A Separate World
CD 2018, Hevhetia HV 0178-2-331

program:
  1. Night Navigator
  2. Mirror Transformations
  3. Silk Spinning
  4. Chimera
  5. The Spiral Turn
  6. Solarization
  7. Vision of Light
  8. Castles in the Air
  9. Bird of Passage
10. Augmented Reality
11. Roving Observer
12. Beyond the iCloud

personel:
David Kollar - gitara, elektronika, syntezatory
Arve Henriksen - trąbka, wokal, perkusja, instr. klawiszowe, elektronika

opis innego albumu Arve Henriksena:

opisy innych albumów Davida Kollara:

 

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia: 

wtorek, 04 września 2018, longplay_2010
Tagi: k H jazz

Polecane wpisy