Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Bronisława Kawalla: Chopin /2018/

Fryderyk Chopin:
Nokturn e-moll op. 72 nr 1; Mazurki op. 6 nr 1-5; Nokturny op. 9 nr 1-3; Mazurki op. 7 nr 1-4; Wariacje B-dur op. 12; Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.

Wielką gratką dla miłośników twórczości Fryderyka Chopina jest wznowienie albumu nagranego w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przez wybitną pianistkę Bronisławę Kawalla, który pierwotnie ukazał się w 2001 roku. Pianistka zasłynęła jako niedościgniona interpretatorka utworów Johanna Sebastiana Bacha: w 1975 roku została zwyciężczynią niezwykle prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Waszyngtonie, a jej nagranie "Wariacji Goldbergowskich" wydane nakładem Polskich Nagrań uważa się za jedną z najwybitniejszych interpretacji. Płyta "Chopin", której wznowienie ukazało się w 2018 roku nakładem wytwórni DUX jest dowodem wyjątkowej maestrii i kunsztu pianistki także w repertuarze chopinowskim.
Na płycie słyszymy Mazurki op. 6 i op. 7, Nokturny op. 9, ale też Wariacje B-dur na temat „Je vends des Scapulaires” op. 12 i połączone przez Chopina w jedną fascynującą całość: "Andante spianato" i Wielki Polonez Es-dur op. 22.
Bronisława Kawalla gra niezwykle delikatnie i śpiewnie, niejako dodając do muzyki Chopina szczyptę dźwiękowej poezji.
Mazurki Chopina, których wybór wypełnia większość płyty to najliczniejsza grupa utworów wielkiego kompozytora (powstało ich aż 57!). Inspirowane polską muzyką ludową, słynne miniatury taneczne Chopin komponował od 15 roku życia, odwołując się do trzech ludowych tańców: mazura, kujawiaka i oberka. Do mazura nawiązuje skoczny i dynamiczny Mazurek B-dur op. 7 nr 1, elementy kujawiaka odnajdziemy w spokojnym i pełnym śpiewności Mazurku e-moll op. 17 nr 2, z kolei Mazurek D-dur op. 33 nr 3 czerpie z wesołej i pełnej żywiołowości estetyki oberka.
Chopinowskie Mazurki stawiają przed każdym mierzącym się z ich wdziękiem i specyfiką pianistą niezwykle trudne zadanie. Według wskazówek kompozytora: "lewa ręka ma być kapelmistrzem i grać miarowo utrzymując tempo, a prawa ma igrać swobodnie z rytmem niczym mówca w namiętnej mowie". Przypomnienie na tej płycie wybitnego wykonania dziewięciu spośród 57 skomponowanych przez Chopina Mazurków pozwala, wcześniej nie znającym tego nagrania, zachwycić się wyjątkową grą Bronisławy Kawalla.
W programie albumu znajdziemy również pięć Nokturnów, Wariacje na temat „Je vends des Scapulaires” op. 12 i kończące ten zjawiskowy recital Andante Spianato & Grande Polonaise Brillante, będące utworem bardzo charakterystycznym dla młodzieńczego, warszawskiego okresu twórczości Chopina, pełnym wirtuozerii i utrzymanym w romantycznym stylu brillant.
Płyta ukazała się 3 lipca 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Bronisława Kawalla: Chopin
CD 2018, DUX 1419

program:
Fryderyk Chopin:
  1. Nokturn e-moll op. 72
  2. Mazurek fis-moll op. 6 nr 1
  3. Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
  4. Mazurek E-dur op. 6 nr 3
  5. Mazurek es-moll op. 6 nr 4
  6. Mazurek C-dur op. 6 nr 5
  7. Nokturn b-moll op. 9 nr 1
  8. Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
  9. Nokturn Es-dur op. 9 nr 2a (wersja z autentycznymi wariantami)
10. Nokturn H-dur op. 9 nr 3
11. Mazurek B-dur op. 7 nr 1
12. Mazurek a-moll op. 7 nr 2
13. Mazurek f-moll op. 7 nr 3
14. Mazurek As-dur op. 7 nr 4
15. Wariacje B-dur na temat „Je vends des Scapulaires” op. 12
16. Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Bronisława Kawalla - fortepian

opisy innych płyt z muzyką Fryderyka Chopina:

         

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 06 września 2018, longplay_2010
Tagi: classic k C

Polecane wpisy