Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

BIG BAND MAŁOPOLSKI: Live at Młyn Jazz Festival II /2018/

Frantic Lover; Cukoo's Nest; Triogenic; Mr. Dodo; Travellin' Light; Mr. Hornblow.

Big Band Małopolski to jedna z najlepszych orkiestr jazzowych w Polsce. Zespół powstał w 2006 roku z inicjatywy dyrygenta Ryszarda Krawczuka i pianisty Krzysztofa Odrobiny. Skład big bandu tworzy kilkunastu młodych muzyków jazzowych, wywodzących się z uczelni muzycznych w Krakowie i Katowicach. W 2013 roku ukazała się debiutancka płyta orkiestry nagrana w Wadowicach podczas Młyn Jazz Festival, a rok 2018 przynosi kolejne nagrania koncertowe pod postacią albumu: "Live At Młyn Jazz Festival II".
Big band często zaprasza do współpracy znanych artystów z kraju i ze świata, pośród których warto wymienić m.in. Jarka Śmietanę, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Michała Urbaniaka, Stanisława Soykę czy Krystynę Prońko. Podczas koncertu zarejestrowanego na nowej płycie Big Bandu Małopolski wystąpili: czołowa polska wokalistka jazzowa Lora Szafran, znany z współpracy z grupami US3 i Brand New Heavies trębacz Bryan Corbett, oraz rapujący i obsługujący beat box Andy Ninvalle z Gujany, mający za sobą współpracę z m.in. Michałem Urbaniakiem i Candy Dulfer.
W programie albumu znalazły się utwory odsłaniające ogrom możliwości orkiestry na rozmaitych płaszczyznach stylistycznych osadzonych w konwencji współczesnego jazzu. W zaaranżowanych z wielkim rozmachem kompozycjach Michała Urbaniaka ("Frantic Lover", "Cucoo's Nest"), Marka Bałaty ("Triogenic"), czy Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego ("Mr. Hornblow"), odnajdziemy wszystkie te elementy, które sprawiają iż działalność koncertowa Big Bandu Małopolski wywołuje tak ogromne emocje.
W pełnych przepychu instrumentalnego utworach udało się zachować wyrazistość melodii i czytelność, dzięki czemu muzyka trafić może również w gusta odbiorcy na co dzień stroniącego od muzyki big bandowej.
Każdy z instrumentalistów doskonale wtapia się w konwencję wypracowaną przez Ryszarda Krawczuka i Krzysztofa Odrobinę, pozwalając sobie jednocześnie na wyczuwalny w grze feeling i swobodę
Uwagę zwracają ostatnie dwa utwory zaaranżowane na jazzową orkiestrę przez Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego: zaśpiewana przez Lorę Szafran "Travelin' Light" Trummy'ego Younga i Jimmiego Mundy do słów Johnny'ego Mercera (świetne solo Jakuba Tybulczuka na saksofonie barytonowym), oraz własna kompozycja "Ptaszyna", funkująca "Mr. Hornblow" ozdobiona solówkami Sławka Pezdy (saksofon tenorowy), Bryana Corbetta (trąbka) i wreszcie grającego na saksofonie altowym, znanego m.in. z projektu Lichtański Sound Lab, współpracy z Markiem Walarowskim i formacją Piotr Budniak Essential Group, laureata Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej, Wojciecha Lichtańskiego.
Album ukazał się 5 lipca 2018 roku.

Robert Ratajczak

 dystrybucja:

BIG BAND MAŁOPOLSKI: Live at Młyn Jazz Festival II
CD 2018, Hevhetia HV 0176-2-331

program:
1. Frantic Lover
2. Cukoo's Nest
3. Triogenic
4. Mr. Dodo
5. Travellin' Light
6. Mr. Hornblow

personel:
Wojciech Lichtański, Jacek Pietrzak, Sławek Pezda, Bartek Noszka, Jakub Tybulczuk - saksofony
Bartek Pernal, Marlena Skoczylas, Paweł Pukowiec, Jan Szymański - puzony
Tomek Adamczyk, Dominik Borek, Roman Marczyński - trąbki
Krzysztof Odrobina - fortepian
Maciej Gruchacz - gitara
Kosma Kalamarz - gitara basowa
Michał Dziewiński - perkusja
dyrygent: Ryszard Krawczuk
gościnnie:
Lora Szafran - wokal
Bryan Corbett - trąbka
Andy Ninvalle - beat box, rap

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia: 

wtorek, 04 września 2018, longplay_2010
Tagi: b jazz

Polecane wpisy