Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Adam MAKSYMIENKO: Reminiscence Of The Future /2018/

Vladislav Zolotaryov: Sonata No. 3;
Sofia Gubaidulina: Sonata „Et Expecto”;
Vyatcheslav Semionov: Sonata No. 3 “Reminiscence of the Future”.

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, akordeonista Adam Maksymienko to jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów młodego pokolenia. Jest laureatem wielu konkursów i przeglądów, a jego wykonanie Sonaty nr 3 "Reminiscence of the Future" Vyatcheslava Semionova w kwietniu 2018 roku w kościele św. Katarzyny w Goleniowie, uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń koncertowych muzyki akordeonowej ostatnich lat. Ten właśnie utwór posłużył jako tytuł płyty ukazującej niezwykłe walory brzmieniowe akordeonu oraz nieodkryte dotąd utwory muzyki klasycznej dedykowane temu instrumentowi. Poza tytułową Sonatą Semionova, w programie płyty znajdziemy Sonatę No.3 Vladislava Zolotaryova i Sonatę "Et Expecto" Sofii Gubaiduliny.
Wybrane na płytę utwory kompozytorów pochodzenia rosyjskiego łączy specyficzna programowość i okoliczności powstania. Każdy z trójki kompozytorów, których utwory wybrał młody akoredeonista tworzył w okresie ograniczającego wypowiedzi artystyczne reżimu. Stąd przekaz wybiegającej poza powszechnie znane schematy muzyki, będącej wyrazem jedynego wówczas możliwego buntu.
Vladislav Zolotaryov stosując polifonię i sięgając po różnorodne barwy dostępne dla akordeonu, uczynił z instrumentu rodzaj samowystarczalnej orkiestry. Sofia Gubaidulina wniosła do literatury akordeonowej mistycyzm i elementy muzyki sakralnej. Z kolei Vyatcheslav Semionov stworzył dla akordeonu rodzaj fuzji łączącej elementy folkloru z współczesnymi technikami kompozytorskimi.
Wszystkie trzy oblicza muzyki akordeonowej odnajdziemy w sonatach zamieszczonych na tej właśnie płycie.
Dramatyzm i wizja rychłej śmierci zaklęte w utworze Zolotaryova, który w wieku 33 lat odebrał sobie życie, nawiązania do Starego i Nowego Testamentu oraz apokaliptyczne wizje ukaranej w 1979 roku zakazem publikacji i występów w ZSRR Sofii Gubaiduliny, czy wreszcie tytułowe "Wspomnienia z przyszłości" cytującego Bacha i Liszta, Semionova - to muzyka wyszukana i nietuzinkowa.
Adam Maksymienko zmierzył się z utworami, nie tylko bardzo trudnymi technicznie, ale też niosącymi w sobie specyficzny klimat i przesłanie. Niewiele ukazuje się płyt z tak wyszukaną muzyką akordeonową. "Reminiscence Of The Future" to jednak album, wychodzący poza określoną formułę i potrafiący zainteresować nie tylko zagorzałych miłośników instrumentu, ale wszystkich melomanów otwartych na muzykę współczesną.
Płyta ukazała się 30 sierpnia 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Adam MAKSYMIENKO: Reminiscence Of The Future
CD 2018, DUX 1470

program:

Vladislav Zolotaryov - Sonata No. 3:
  1.   I Maestoso, Allegro ben ritmico con anima
  2.  II Allegro moderato
  3. III Largo, Funebre
  4. IV Allegro vivace con anima
 
Sofia Gubaidulina - Sonata „Et Expecto”:
  5.   I d = 116
  6.  II 7/16 = 36 
  7. III Presto
  8. IV d = 116
  9. V Con moto
 
Vyatcheslav Semionov - Sonata No. 3 “Reminiscence of the Future”:
10.   I Moderato, Feroce con moto
11.  II Andantino
12. III Maestoso con moto, Allegro vivace, Allegro ma non troppo

Adam Maksymienko  - akordeon

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 20 września 2018, longplay_2010
Tagi: classic M

Polecane wpisy