Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Vincent PEIRANI: Living Being II - Night Walker /2018/

Bang Bang; Enzo; Le Clown Sauveur De La fete Foraine; What Power Art Thou; Kashmir To Heaven; Night Walker; K2000; Falling; Unknown Chemistry; Smoke & Mirrors.

Urodzony w Nicei Vincent Peirani to muzyk z kręgu artystów pracujących na opinię akordeonu jako pełnoprawnego instrumentu w muzyce improwizowanej. Trzeci album wirtuoza akordeonu, jaki na łamach prestiżowego ''French Jazz Magazine'' zyskał tytuł Artysty Roku 2013, a przez jury Academie du Jazz uhonorowany został nagrodą "Django Reinhardt Prix'': "Living Being" (2015), zrealizowany został w kwintecie złożonym z instrumentalistów wywodzących się z różnych środowisk muzycznych. Wraz z liderem, zespół tworzą: saksofonista Emile Parisien, klawiszowiec związany dotąd ze sceną francuskiej muzyki pop - Tony Paeleman, gitarzysta basowy r'n'b - Julien Herne i dynamiczny perkusista - Yoann Serra. W marcu 2017 roku Vincent Peirani wrócił do tego projektu, nagrywając w identycznym składzie w ciągu czterech dni w Brukseli materiał, który wypełnia płytę: "Living Being II - Night Walker". Poza nowymi autorskimi kompozycjami akordeonisty, w programie albumu znajdują się transkrypcje utworów Henry'ego Purcella oraz duetu Sonny and Cher i ...grupy Led Zeppelin.
W ostatnich latach Vincent Peirani dał się poznać jako niezwykle kreatywny i wszechstronny muzyk, współpracujący z całą rzeszą najwybitniejszych osobowości współczesnego jazzu. Warto wspomnieć w tym miejscu o konstelacjach z udziałem akordeonisty, wśród których grubą czcionką zapisały się takie projekty jak: udział w nagraniu bestselerowego albumu "Bonafied" (2013) Richarda Bony, duet z pianistą Michaellem Wollnym "Tandem" (2016), "Mediterraneo" (2017) z triem pianisty Stefano Bolani, czy "Out Of Land" (2017) w kwartecie z Wollnym, Emile Parisienem i Andreasem Schaererem.
Muzykiem, z którym Peirani współpracuje "od zawsze" jest francuski saksofonista Emile Parisien, a potencjał tkwiący w nadzwyczajnym porozumieniu obu instrumentalistów, doskonale ilustruje znakomita kameralna płyta "Belle Epoque'' (2014). Nie dziwi więc fakt, iż na nowej płycie akordeonisty wkład Parisiena w ostateczną formę albumu, zdaje się być nieoceniony. Peirani i Parisien stworzyli jedyny w swoim rodzaju tandem eksponujący nie mające dotąd precedensu, połączenie brzmienia akordeonu i pokrewnej mu accordiny z partiami saksofonu sopranowego.
Peirani i jego zjawiskowy kwintet tworzą wyjątkową konstelację opartą na zaufaniu i muzycznej demokracji. Muzycy udowadniają, że stworzone przez nich brzmienie i dźwiękowa estetyka równie dobrze sprawdzają się w transkrypcjach barokowej muzyki klasycznej (fragment "What Power Art Thou" pochodzący z XVII-wiecznej opery "Król Artur" Henry'ego Purcella), jak przebojów pop ("Bang Bang") i rocka (trzyczęściowy "Kashmir To Heaven" oparty na utworach Led Zeppelin).
Vincent Peirani jest prawdziwym jazzmanem, doskonale panującym nad idiomem wariacji i kolektywnej improwizacji. Przygotowane z myślą o albumie "Night Walker" kompozycje, zdają się być idealnie dopasowanymi do preferencji składu z jakim postanowił zrealizować nagrania.
Peirani to dziś wyjątkowa marka, której projekty zapewniają miłośnikom jazzu wyjątkowe doznania, a omawiany w tym miejscu album niewątpliwie umacnia i tak bardzo silną na muzycznej scenie, pozycję improwizującego akordeonisty.
Premiera 31 sierpnia 2018.

Robert Ratajczak

   dystrybucja:

Vincent PEIRANI: Living Being II - Night Walker
CD 2018, ACT 9858-2

program:

  1. Bang Bang
  2. Enzo
  3. Le Clown Sauveur De La fete Foraine
  4. What Power Art Thou

Kashmir To Heaven:
  5. I   Opening
  6. II  Kashmir
  7. III Stairway To Heaven

  8. Night Walker
  9. K2000
10. Falling
11. Unknown Chemistry
12. Smoke & Mirrors

personel:
Vincent Peirani - akordeon, accordina, głos
Emile Parisien - saksofon
Tony Paeleman - Fender Rhodes, instr. klawiszowe
Julien Herne - gitara, gitara basowa
Yoann Serra - perkusja
oraz:
Valentin Liechti - elektronika

opisy innych albumów Vincenta Peirani:  

     

   

 

opisy innych płyt z katalogu ACT:

 

środa, 22 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz p

Polecane wpisy