Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Vincent PEIRANI: Living Being II - Night Walker /2018/

Bang Bang; Enzo; Le Clown Sauveur De La fete Foraine; What Power Art Thou; Kashmir To Heaven; Night Walker; K2000; Falling; Unknown Chemistry; Smoke & Mirrors.

Urodzony w Nicei Vincent Peirani to muzyk z kręgu artystów pracujących na opinię akordeonu jako pełnoprawnego instrumentu w muzyce improwizowanej. Trzeci album wirtuoza akordeonu, jaki na łamach prestiżowego ''French Jazz Magazine'' zyskał tytuł Artysty Roku 2013, a przez jury Academie du Jazz uhonorowany został nagrodą "Django Reinhardt Prix'': "Living Being" (2015), zrealizowany został w kwintecie złożonym z instrumentalistów wywodzących się z różnych środowisk muzycznych. Wraz z liderem, zespół tworzą: saksofonista Emile Parisien, klawiszowiec związany dotąd ze sceną francuskiej muzyki pop - Tony Paeleman, gitarzysta basowy r'n'b - Julien Herne i dynamiczny perkusista - Yoann Serra. W marcu 2017 roku Vincent Peirani wrócił do tego projektu, nagrywając w identycznym składzie w ciągu czterech dni w Brukseli materiał, który wypełnia płytę: "Living Being II - Night Walker". Poza nowymi autorskimi kompozycjami akordeonisty, w programie albumu znajdują się transkrypcje utworów Henry'ego Purcella oraz duetu Sonny and Cher i ...grupy Led Zeppelin.
W ostatnich latach Vincent Peirani dał się poznać jako niezwykle kreatywny i wszechstronny muzyk, współpracujący z całą rzeszą najwybitniejszych osobowości współczesnego jazzu. Warto wspomnieć w tym miejscu o konstelacjach z udziałem akordeonisty, wśród których grubą czcionką zapisały się takie projekty jak: udział w nagraniu bestselerowego albumu "Bonafied" (2013) Richarda Bony, duet z pianistą Michaellem Wollnym "Tandem" (2016), "Mediterraneo" (2017) z triem pianisty Stefano Bolani, czy "Out Of Land" (2017) w kwartecie z Wollnym, Emile Parisienem i Andreasem Schaererem.
Muzykiem, z którym Peirani współpracuje "od zawsze" jest francuski saksofonista Emile Parisien, a potencjał tkwiący w nadzwyczajnym porozumieniu obu instrumentalistów, doskonale ilustruje znakomita kameralna płyta "Belle Epoque'' (2014). Nie dziwi więc fakt, iż na nowej płycie akordeonisty wkład Parisiena w ostateczną formę albumu, zdaje się być nieoceniony. Peirani i Parisien stworzyli jedyny w swoim rodzaju tandem eksponujący nie mające dotąd precedensu, połączenie brzmienia akordeonu i pokrewnej mu accordiny z partiami saksofonu sopranowego.
Peirani i jego zjawiskowy kwintet tworzą wyjątkową konstelację opartą na zaufaniu i muzycznej demokracji. Muzycy udowadniają, że stworzone przez nich brzmienie i dźwiękowa estetyka równie dobrze sprawdzają się w transkrypcjach barokowej muzyki klasycznej (fragment "What Power Art Thou" pochodzący z XVII-wiecznej opery "Król Artur" Henry'ego Purcella), jak przebojów pop ("Bang Bang") i rocka (trzyczęściowy "Kashmir To Heaven" oparty na utworach Led Zeppelin).
Vincent Peirani jest prawdziwym jazzmanem, doskonale panującym nad idiomem wariacji i kolektywnej improwizacji. Przygotowane z myślą o albumie "Night Walker" kompozycje, zdają się być idealnie dopasowanymi do preferencji składu z jakim postanowił zrealizować nagrania.
Peirani to dziś wyjątkowa marka, której projekty zapewniają miłośnikom jazzu wyjątkowe doznania, a omawiany w tym miejscu album niewątpliwie umacnia i tak bardzo silną na muzycznej scenie, pozycję improwizującego akordeonisty.
Premiera 31 sierpnia 2018.

Robert Ratajczak

   dystrybucja:

Vincent PEIRANI: Living Being II - Night Walker
CD 2018, ACT 9858-2

program:

  1. Bang Bang
  2. Enzo
  3. Le Clown Sauveur De La fete Foraine
  4. What Power Art Thou

Kashmir To Heaven:
  5. I   Opening
  6. II  Kashmir
  7. III Stairway To Heaven

  8. Night Walker
  9. K2000
10. Falling
11. Unknown Chemistry
12. Smoke & Mirrors

personel:
Vincent Peirani - akordeon, accordina, głos
Emile Parisien - saksofon
Tony Paeleman - Fender Rhodes, instr. klawiszowe
Julien Herne - gitara, gitara basowa
Yoann Serra - perkusja
oraz:
Valentin Liechti - elektronika

opisy innych albumów Vincenta Peirani:  

     

   

 

opisy innych płyt z katalogu ACT:

 

środa, 22 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz p

Polecane wpisy