Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Rafał SARNECKI: Climbing Trees /2018/

Solar Eclipse; Dadaism; Little Dolphin - Parts 1-3; Zhongguo; Write a Letter to Yourself; Disappointing Fresh Peach; Hydrodynamics; Homo Sapiens.

Urodzony w 1982 roku w Warszawie Rafał Sarnecki, od 2005 roku mieszka i koncertuje w Nowym Jorku. W roku 2008 z własnym polskim kwartetem opublikował pierwszą autorską płytę: "Songs From A New Place" (2008), która nominowana została do prestiżowego Fryderyka. Trzy lata później nakładem hiszpańskiej wytwórni Fresh Sound New Talent, światło dzienne ujrzał kolejny album Rafała: "The Madman Rambles Again", który znalazł się na liście najlepszych płyt jazzowych roku opiniotwórczego portalu All About Jazz, a w roku 2014 znakomity: “Cat’s Dream” (Album Roku w podsumowaniu: 2014 LongPlay Polish Jazz 43 Top Albums)- trzeci autorski album gitarzysty, którego wydaniem w 2014 roku zajęła się z kolei wytwórnia Brooklyn Jazz Underground Records.
W międzyczasie poza autorskimi projektami, Sarnecki angażował był w rozmaite przedsięwzięcia. Jednym z nich był kwintet tworzony wraz z saksofonistą Matteo Sabattinim, z którym gitarzysta odwiedził też Polskę (29.06.2012). Artysta od lat współpracuje również z nowojorskim saksofonistą Lucasem Pino, czego owocem są m.in. dwa znakomite albumy: "No Net Nonet" (2015) i "The Answer Is No" (2017). Jeśli dodamy do tego warsztaty jazzowe prowadzone zarówno w Europie jak w odległych Chinach, otrzymamy obraz muzyka, doprawdy ciężko pracującego na swą pozycję i prestiż.
Rafałowi Sarneckiemu udało się osiągnąć w Nowym Jorku prawdziwy sukces. Ukończył tam The New School University na Manhattanie gdzie zajęcia prowadzą m.in. Bill Harper, Buster Williams i Reggie Workman, prowadzi własny amerykański zespół tworzony wraz z doskonałymi i cenionymi w środowisku muzykami, angażuje się w rozmaite projekty, z powodzeniem koncertuje i nagrywa. Muzyk jednocześnie nie zapomina o Polsce, w której jego notowania jako jednego z najlepszych gitarzystów jazzowych wciąż rosną.
Rok 2018 przynosi kolejny, czwarty już autorski album Rafała Sarneckiego: "Climbing Trees". Na płycie słyszymy 8 zupełnie nowych kompozycji, a w nagraniach liderowi towarzyszy identyczny skład jaki znamy z genialnego albumu "Cat's Dream" (2014): Bogna Kicińska (głos), Lucas Pino (saksofon, klarnet), Glenn Zaleski (fortepian), Rick Rosato (kontrabas) i Colin Stranahan (perkusja). Materiał zarejestrowany został w brooklyńskim studio Big Orange Sheep, a ukazał się nakładem amerykańskiej wytwórni Outside In Music.
Lider otoczył się doskonale sprawdzonymi muzykami, którzy poza współpracą z nim, tworzą też własne konstelacje. Pianista składu Glenn Zaleski wraz z basistą Rickiem Rosato i perkusistą Colinem Stranahanem tworzą dysponujące wypracowanym własnym stylem trio. Z kolei Lucas Pino, Zaleski i Stranahan wspólnie zdobywali muzyczne szlify w kalifornijskim Brubeck Institute, a z wokalistką składu Bogną Kicińską Rafał Sarnecki uczęszczał do Queens College w Nowym Jorku. Wszystko to sprawia, iż zażyłość i więzi łączące artystów skutkują niecodziennym porozumieniem i intuicyjną synergią, odczuwalną podczas słuchania wspólnie zarejestrowanego materiału.
Zastosowanie na "Climbing Trees" wokaliz, kontynuuje rozpoczętą przez Sarneckiego na "Cat's Dream" konwencję. Bogna Kicińska wyśmienicie radzi sobie z trudnymi liniami melodycznymi i skomplikowanymi strukturami harmonicznymi. Jej głos pełni zarazem rolę jednego z instrumentów, nie tylko odtwarzającego główne linie melodyczne, ale też improwizującego, podobnie jak gitara, saksofon czy fortepian.
Rafał Sarnecki po raz kolejny zaskakuje nas nieprzeciętnym zmysłem i fantazją, nie tylko jako gitarzysta, ale również kompozytor i aranżer. Każdy z utworów stanowi osobną opowieść, ujmującą klimatem i brzmieniem, tworząc jednocześnie rodzaj konceptualnej całości kompatybilnej z resztą materiału. "Climbing Trees" robi wrażenie płyty dokładnie skrojonej i przemyślanej, a jednocześnie pełnej niespodzianek i zaskakujących rozwiązań. Połączenie wyczuwalnej w grze muzyków swobody z wyrafinowaną koncepcją albumu, to niezaprzeczalny atut nowej muzyki Rafała Sarneckiego.
Album ukazał się 27 lipca, a płyta dołączona została do numeru 7-8/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów. Oficjalna premiera w Polsce: 7 września 2018.

Robert Ratajczak

 

Rafał SARNECKI: Climbing Trees
CD 2018, Outside in Music OM1804

program:
1. Solar Eclipse
2. Dadaism
3. Little Dolphin - Part 1
4. Little Dolphin - Part 2
5. Little Dolphin - Part 3
6. Zhongguo
7. Write a Letter to Yourself
8. Disappointing Fresh Peach
9. Hydrodynamics
10. Homo Sapiens

personel:
Bogna Kicińska - głos
Lucas Pino - saksofon, klarnet
Rafał Sarnecki - gitara
Glenn Zaleski - fortepian
Rick Rosato - kontrabas
Colin Stranahan - perkusja

opisy poprzednich płyt Rafała Sarneckiego:

o innych płytach dołączanych do Jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

piątek, 31 sierpnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy