Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Rafał SARNECKI: Climbing Trees /2018/

Solar Eclipse; Dadaism; Little Dolphin - Parts 1-3; Zhongguo; Write a Letter to Yourself; Disappointing Fresh Peach; Hydrodynamics; Homo Sapiens.

Urodzony w 1982 roku w Warszawie Rafał Sarnecki, od 2005 roku mieszka i koncertuje w Nowym Jorku. W roku 2008 z własnym polskim kwartetem opublikował pierwszą autorską płytę: "Songs From A New Place" (2008), która nominowana została do prestiżowego Fryderyka. Trzy lata później nakładem hiszpańskiej wytwórni Fresh Sound New Talent, światło dzienne ujrzał kolejny album Rafała: "The Madman Rambles Again", który znalazł się na liście najlepszych płyt jazzowych roku opiniotwórczego portalu All About Jazz, a w roku 2014 znakomity: “Cat’s Dream” (Album Roku w podsumowaniu: 2014 LongPlay Polish Jazz 43 Top Albums)- trzeci autorski album gitarzysty, którego wydaniem w 2014 roku zajęła się z kolei wytwórnia Brooklyn Jazz Underground Records.
W międzyczasie poza autorskimi projektami, Sarnecki angażował był w rozmaite przedsięwzięcia. Jednym z nich był kwintet tworzony wraz z saksofonistą Matteo Sabattinim, z którym gitarzysta odwiedził też Polskę (29.06.2012). Artysta od lat współpracuje również z nowojorskim saksofonistą Lucasem Pino, czego owocem są m.in. dwa znakomite albumy: "No Net Nonet" (2015) i "The Answer Is No" (2017). Jeśli dodamy do tego warsztaty jazzowe prowadzone zarówno w Europie jak w odległych Chinach, otrzymamy obraz muzyka, doprawdy ciężko pracującego na swą pozycję i prestiż.
Rafałowi Sarneckiemu udało się osiągnąć w Nowym Jorku prawdziwy sukces. Ukończył tam The New School University na Manhattanie gdzie zajęcia prowadzą m.in. Bill Harper, Buster Williams i Reggie Workman, prowadzi własny amerykański zespół tworzony wraz z doskonałymi i cenionymi w środowisku muzykami, angażuje się w rozmaite projekty, z powodzeniem koncertuje i nagrywa. Muzyk jednocześnie nie zapomina o Polsce, w której jego notowania jako jednego z najlepszych gitarzystów jazzowych wciąż rosną.
Rok 2018 przynosi kolejny, czwarty już autorski album Rafała Sarneckiego: "Climbing Trees". Na płycie słyszymy 8 zupełnie nowych kompozycji, a w nagraniach liderowi towarzyszy identyczny skład jaki znamy z genialnego albumu "Cat's Dream" (2014): Bogna Kicińska (głos), Lucas Pino (saksofon, klarnet), Glenn Zaleski (fortepian), Rick Rosato (kontrabas) i Colin Stranahan (perkusja). Materiał zarejestrowany został w brooklyńskim studio Big Orange Sheep, a ukazał się nakładem amerykańskiej wytwórni Outside In Music.
Lider otoczył się doskonale sprawdzonymi muzykami, którzy poza współpracą z nim, tworzą też własne konstelacje. Pianista składu Glenn Zaleski wraz z basistą Rickiem Rosato i perkusistą Colinem Stranahanem tworzą dysponujące wypracowanym własnym stylem trio. Z kolei Lucas Pino, Zaleski i Stranahan wspólnie zdobywali muzyczne szlify w kalifornijskim Brubeck Institute, a z wokalistką składu Bogną Kicińską Rafał Sarnecki uczęszczał do Queens College w Nowym Jorku. Wszystko to sprawia, iż zażyłość i więzi łączące artystów skutkują niecodziennym porozumieniem i intuicyjną synergią, odczuwalną podczas słuchania wspólnie zarejestrowanego materiału.
Zastosowanie na "Climbing Trees" wokaliz, kontynuuje rozpoczętą przez Sarneckiego na "Cat's Dream" konwencję. Bogna Kicińska wyśmienicie radzi sobie z trudnymi liniami melodycznymi i skomplikowanymi strukturami harmonicznymi. Jej głos pełni zarazem rolę jednego z instrumentów, nie tylko odtwarzającego główne linie melodyczne, ale też improwizującego, podobnie jak gitara, saksofon czy fortepian.
Rafał Sarnecki po raz kolejny zaskakuje nas nieprzeciętnym zmysłem i fantazją, nie tylko jako gitarzysta, ale również kompozytor i aranżer. Każdy z utworów stanowi osobną opowieść, ujmującą klimatem i brzmieniem, tworząc jednocześnie rodzaj konceptualnej całości kompatybilnej z resztą materiału. "Climbing Trees" robi wrażenie płyty dokładnie skrojonej i przemyślanej, a jednocześnie pełnej niespodzianek i zaskakujących rozwiązań. Połączenie wyczuwalnej w grze muzyków swobody z wyrafinowaną koncepcją albumu, to niezaprzeczalny atut nowej muzyki Rafała Sarneckiego.
Album ukazał się 27 lipca, a płyta dołączona została do numeru 7-8/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów. Oficjalna premiera w Polsce: 7 września 2018.

Robert Ratajczak

 

Rafał SARNECKI: Climbing Trees
CD 2018, Outside in Music OM1804

program:
1. Solar Eclipse
2. Dadaism
3. Little Dolphin - Part 1
4. Little Dolphin - Part 2
5. Little Dolphin - Part 3
6. Zhongguo
7. Write a Letter to Yourself
8. Disappointing Fresh Peach
9. Hydrodynamics
10. Homo Sapiens

personel:
Bogna Kicińska - głos
Lucas Pino - saksofon, klarnet
Rafał Sarnecki - gitara
Glenn Zaleski - fortepian
Rick Rosato - kontrabas
Colin Stranahan - perkusja

opisy poprzednich płyt Rafała Sarneckiego:

o innych płytach dołączanych do Jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

piątek, 31 sierpnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy