Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Michael SARIAN & The Chabones: León /2018/

León; No 3; Casquito; Your Words; Colorado Yeta; No 3 (Locust St. Remix).

Trębacz i kompozytor, ale też pianista i wokalista Michael Sarian, zaczął grać na fortepianie w wieku sześciu lat, a pierwszą trąbkę otrzymał w wieku lat trzynastu. Urodzony w Kanadzie, wychowany w Argentynie, a od kilku lat osiadły w Nowym Jorku, od początku swej muzycznej działalności czerpie z doświadczeń i dorobku kulturalnego miejsc w jakich dane jest mu przebywać. Występował i koncertował profesjonalnie z rozmaitymi grupami: od progresywnych zespołów rockowych, poprzez grupę disco grającą na plaży w Urugwaju, na dużych składach orkiestrowych zakończywszy. W Nowym Jorku odnalazł się jako wyborny muzyk jazzowy, z powodzeniem występując w takich miejscach jak Blue Note Jazz Club, Jazz Lincoln Center czy The Iridium Jazz Club. Jego formacja Michael Sarian & The Chabones zdobywa coraz większą renomę występując przed coraz bardziej wymagającym audytorium. Trzeci już album prowadzonego przez niego zespołu, wydała prestiżowa wytwórnia Zoho Music, a tytuł płyty: "León" (w języku hiszpańskim: lew), odnosi się do bujnej rudej czupryny i brody Michaela. Płytę wypełnia pięć zupełnie nowych kompozycji trębacza zarejestrowanych w New Jersey pod koniec 2017 roku.
To muzyka będąca swego rodzajem definicją jazzu XXI wieku, zarówno pod względem brzmienia i instrumentacji, jak sposobu postrzegania dźwiękowej przestrzeni. Michael Sarian śmiało eksponuje możliwości elektroniki i syntezatorów, a budowa poszczególnych kompozycji czerpie z rozmaitych nurtów jakie dominowały w muzyce improwizowanej na przestrzeni kilku dekad. Nawiązania do bebopu sąsiadują z rozwiązaniami właściwymi free jazzowi, a niemal bigbandowe aranżacje rozpisane na szeroką paletę instrumentów dętych, nasączone elementami fusion. Nieodzownym atrybutem muzyki zawartej na "León", są dostrzegalne w utworach nawiązania do muzyki argentyńskiej, które w naturalny sposób Sarian nosi w swoich genach.
Najbardziej reprezentatywnym pod tym względem utworem zdaje się rozbudowana do blisko 12 minut kompozycja "Your Words", stanowiąca niejako oś całego albumu. Rozmaite wątki przewijające się w tej dźwiękowej opowieści, stanowią zarazem pretekst wyeksponowania partii saksofonów, puzonu, instrumentów klawiszowych, czy wreszcie trąbki lidera.
Uwagę zwraca też melancholijne, niemal balladowe "Colorado Yeta", odsłaniający bardziej liryczne oblicze artysty.
Zakończeniem albumu jest eksperymentalne nagranie "No 3 (Locust St. Remix)", będące rodzajem elektronicznej impresji.
Trzecia płyta formacji The Chabones Michaela Sariana, to płyta idealnie wtapiająca się we współczesny nurt muzyki jazzowej; wciąż ewoluującej, pełnej rozmaitych fuzji i przełamującej stereotypy.
Premiera 8 września 2018.

Robert Ratajczak

 
Michael SARIAN & The Chabones: León
CD 2018, Zoho ZM 201806

program:
1. León
2. No 3
3. Casquito
4. Your Words
5. Colorado Yeta
6. No 3 (Locust St. Remix)

personel:
Michael Sarian - trąbka, flugelhorn, wokal, mini Moog, syntezator
Jim Piela, Evan Francis - saksofony
Elad Cohen - puzon
Michael Verselli - fortepian, Nord, mini Moog, syntezator
Trevor Brown - gitara basowa
Josh Bailey - perkusja, instr. perkusyjne
oraz:
Franco Pinna - bombo leguero

czwartek, 16 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: s jazz

Polecane wpisy