Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Lucia JACKSON: You And The Night And The Music /2018/

Just One Of Those Things; Beatiful Love; Issues; And I Love Him; You And The Night And The Music; I'm A Fool To Want You; Feel The Love; Sophisticated Lady; No Regrets; Never Let Me Go; Falling In Love Too Easily; Toda Una Vida; When You're Smiling.

"You And The Night And The Music" to tytuł znanego standardu jazzowego i piosenki z broadwayowskiego musicalu "Revenge with Music", skomponowanej przez Arthura Schwartza do słów Howarda Dietza. Po utwór ten sięgali jak dotąd tacy muzycy jak m.in. Chet Baker, Bill Evans, Keith Jarrett i Grant Green, a wyjątkową wersję wokalną znamy z interpretacji samego Franka Sinatry. Piosenkę wykorzystała 26-letnia nowojorska tancerka, modelka, ale przede wszystkim obiecująca wokalistka jazzowa Lucia Jackson, do zatytułowania swego debiutanckiego albumu.
Urodzona w Nowym Jorku, a dorastająca w Madrycie artystka, śpiewa i tańczy od dziesiątego roku życia, mając za sobą staranne wykształcenie zdobyte w prestiżowej Escuela de Musica Creativa i Professional Dance Conservatory. Zanim zdecydowała się na solowy debiut, z powodzeniem występowała z orkiestrami jazzowymi Buda Maltina, Marty'ego Schwartza i Arta Lillarda.
Płytę wypełniają zarówno nowe piosenki, jak utwory wybrane z amerykańskiej klasyki, takie jak m.in. "Just One Things" Cole Portera, "Sophisticated Lady" Duke'a Ellingtona czy "I'm A Fool To Want You" Franka Sinatry, oraz kompozycja Lennona i McCartneya: "And I Love Him". Producentem, aranżerem utworów i kierownikiem zespołu towarzyszącego wokalistce jest jej ojciec, znany i ceniony od lat gitarzysta jazzowy Ron Jackson, którego gra stanowi na płycie równie silny głos jak wokal Lucii.
Na płycie dominuje klimat bossa novy i tanga, podszytych swingiem i stricte jazzowymi aranżacjami.
Bardzo kameralnie brzmią beatlesowskie "And I Love Him", oraz "Toda Una Vida" kubańskiego kompozytora Osvaldo Farresa (znanego przede wszytskim dzięki utworowi "Perhaps, Perhaps, Perhaps"), w których śpiewającej Lucii towarzyszy tylko gitara Rona Jacksona.
W znanym z repertuaru Sinatry: "I'm A Fool To Want You", pojawia się bandoneon i skrzypce, nadając utworowi szczególnego brzmienia, kojarzącego się z paryskimi kabaretami.
Z kolei własna piosenka Lucii Jackson: "Feel The Love", do której muzykę skomponował towarzyszący jej w nagraniu klasyczny gitarzysta Dan Garcia, czaruje specyficznym klimatem flamenco, spotęgowanym transparentnymi partiami gitary i udziałem w nagraniu perkusjionalisty Samuela Torresa. To zarazem obok przepięknej wersji "Sophisticated Lady", zdecydowanie jeden z najciekawszych fragmentów całego albumu.
Trudno nie "zatrzymać ucha" na genialnej partii kontrabasu Matta Clohesy w trakcie "Never Let Me Go". Tych rozmaitych instrumentalnych "smaczków",  poza wspaniałymi partiami gitary Rona Jacksona, znajdziemy na płycie całe mnóstwo.
Tak mija 50 minut chwilami radosnego, innym razem sentymentalnego w klimacie recitalu, stanowiącego dla amerykańskiej wokalistki, bardzo udany debiut fonograficzny.
Premiera 14 września 2018.

Robert Ratajczak

 

Lucia JACKSON: You And The Night And The Music
CD 2018, Roni Music 6672

program:
  1. Just One Of Those Things
  2. Beatiful Love
  3. Issues
  4. And I Love Him
  5. You And The Night And The Music
  6. I'm A Fool To Want You
  7. Feel The Love
  8. Sophisticated Lady
  9. No Regrets
10. Never Let Me Go
11. Falling In Love Too Easily
12. Toda Una Vida
13. When You're Smiling

personel:
Lucia Jackson - wokal
Ron Jackson - gitary
Yago Vazquez - fortepian
Matt Clohesy - kontrabas
Corey Rawls - perkusja
oraz:
Yaacov Mayman - saksofon
Javier Sanchez - bandoneon
Frederika Krier - skrzypce
Dan Garcia - gitara
Samuel Torres - cajon, congas, instr. perkusyjne

wtorek, 14 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz J

Polecane wpisy