Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

KUU!: Lampedusa Lullaby /2018/

Impossible; Lampedusa Lullaby; Scream; On The Mountain; Crossing Border In A Milk Truck; About Death; My Eyes Are Blind; Thank You Iceland; We Watch Them Fall.

Znanego z utrzymanego w konwencji country & western albumu "High Noon" (2016) fińskiego gitarzystę Kalle Kalimę, słyszymy w składzie muzycznej efemerydy występującej pod nazwą KUU! Gitarzysta jest kompozytorem (bądź współkompozytorem) 9 utworów wypełniających album: "Lampedusa Lullaby", a w nagraniach towarzyszą mu: pochodząca z Serbii wokalistka Jelena Kuljić, gitarzysta Frank Möbus i perkusista Christian Lillinger. Muzyka wypełniająca krążek to określana przez krytyków: "mieszanką fascynacji Frankiem Zappą i Niną Hagen" forma, podana w jazzującej konwencji. KUU! czerpie zarówno z awangardy, muzyki punk, jak jazzu i rocka.
Niewątpliwie gwiazdą zespołu jest charyzmatyczna wokalistka Jelena Kuljić, śpiewająca z wyjątkową ekspresją i teatralnym zacięciem. Nic dziwnego, bowiem mająca doświadczenie w zespołach punkowych artystka, na stałe współpracuje z monachijskim teatrem Kammerspiele. Formacja KUU! zdaje się być idealnym miejscem dla temperamentu serbskiej wokalistki. Utwory zebrane na albumie "Lampedusa Lullaby" eksponują jej artystyczną osobowość w obrębie muzyki punk i psychodelii, jako wokalistki śpiewającej własne teksty. Nawiązują też do jej osobistych przeżyć: traumą wojny domowej w Serbii, koniecznością emigracji i nowymi wyzwaniami z jakimi musiała się w życiu zmierzyć.
Muzycy formacji tworzą dla Jeleny rodzaj dźwiękowej ściany, w której wokalistka znajduje oparcie. Obaj gitarzyści rozmieszczeni przez realizatora dźwięku w osobnych kanałach, oraz bardzo szerokie partie perkusji, stanowią zintegrowaną, podporządkowaną nadrzędnej wizji całość.
"Lampdedusa Lullaby" to propozycja dla zwolenników surowego rocka, nawiązującego do new wave i punku. Nie znajdziemy tu rozbudowanych solówek gitarowych, aranżacyjnych smaczków czy improwizacji. Jest za to ogrom ekspresji, energii i prowokujących awangardowych rozwiązań.
Premiera 31 sierpnia 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

KUU!: Lampedusa Lullaby
CD 2018, ACT 9857-2

program:
1. Impossible
2. Lampedusa Lullaby
3. Scream
4. On The Mountain
5. Crossing Border In A Milk Truck
6. About Death
7. My Eyes Are Blind
8. Thank You Iceland
9. We Watch Them Fall

personel:
Jelena Kuljić - wokal
Kalle Kalima, Frank Möbus - gitara
Christian Lillinger - perkusja

opisy innych płyt z katalogu ACT:

piątek, 24 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: rock blues k

Polecane wpisy