Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Jonathan BUTLER: Close To You /2018/

Do You Know The Way To San Jose; I'll Never Fall In Love Again; This Guy's In Love With You; Alfie; I Say A Little Prayer; Walk On By; (They Long To Be) Close To You; The Look Of Love; Cape Town; What The World Needs Now Is Love; A House Is Not A Home.

Pochodzący z Cape Town (RPA) wokalista, gitarzysta i kompozytor Jonathan Butler jest artystą związanym ze sceną od siódmego roku życia. Już w 1973 roku uhonorowany został prestiżową Nagrodą Grammy Best RPA New Artist. 10 lat później przeprowadził się do Londynu, gdzie podpisał kontrakt z wytwórnią Jive Records, dzięki czemu zaistniał na międzynarodowym rynku jako oryginalny smooth jazzowy gitarzysta i obdarzony wyjątkowym głosem wokalista. Od pewnego czasu Jonathan Butler związany jest z wytwórnią Mack Avenue Records, pod której flagą ukazały się w ostatnim czasie tak doskonałe albumy jak ''Merry Christmas To You'' (2013, najlepiej sprzedająca się płyta sezonu z repertuarem świątecznym), ''Living My Dream'' (2014, nagrany z udziałem m.in. George'a Duke'a i Marcusa Millera), czy skłaniający się ku konwencji typowej przebojowej piosenki "Free" (2015). Swą nową płytę Jonathan Butler dedykuje twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, obchodzącego w tym roku swe 90-te urodziny Burta Bacharacha.
Burt Bacharach to ze wszech miar artysta wyjątkowy. Mimo iż uhonorowany niezliczoną ilością najbardziej znaczących na świecie nagród, i tak zasługujący na zdecydowanie więcej niż kilka Oscarów, Nagrody Emmy i Grammy. Nic bowiem nie jest w stanie wystarczająco uhonorować tego co dał światu pod postacią swej Muzyki. Słuchając wielu uznanych od lat standardów, niejednokrotnie nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż kompozytorem ich jest właśnie Burt Bacharach.  W latach 60-tych i 70-tych był nie mającą sobie równych, dominującą postacią muzyki pop i autorem niezliczonej wręcz ilości, wyrafinowanych pod względem melodyki przebojów. Wszystkie jego utwory to prawdziwe małe arcydzieła zdecydowanie wyróżniajace się na listach przebojów niezapomnianymi melodiami, niekonwencjonalnym metrum oraz niepowtarzalnymi akordami. Bucharach łącząc elementy jazzu, popu, muzyki brazylijskiej i rocka stworzył zupełnie nową estetykę, a wraz z autorem tekstów Halem Davidem stworzył jedną z największych spółek autorskich minionego stulecia. Trudno dziś obiektywnie ocenić jaki wpływ na popularność wielu artystów miała muzyka Bucharacha. Pewne jest natomiast iż zarówno Gene Pitney, Bobby Vinton, Herb Alpert, Tom Jones, Dusty Springfield, Roberta Flack, Neil Diamond, Diana Krall czy grupy The Driffters, Manfred Mann i Walker Brothers, bardzo wiele mu zawdzięczają. Najwięcej jednak zrobił swą muzyką dla Dionnie Warwick, która większość swego repertuaru opiera na cudownych piosenkach jakie z upływem lat trafiły do ponadczasowego kanonu a w okresie ich pojawiania się zapewniały Warwick nawet 20 wielkich hitów w ciągu jednego dziesięciolecia. Pośród tych tytułów znajdziemy m.in. ''Walk On By'', ''Close To You'', ''Raindrops Keep Fallin' On My Head'', czy nagraną w 1985 roku przez Warwick w towarzystwie Eltona Johna, Stevie Wondera i Gladys Knight piosenkę ''That's What Friends Are For'' napisaną do muzyki Bacharacha przez ówczesną życiową partnerkę kompozytora Carol Bayer Sager. Wielu twierdzi, iż Warwick właśnie Bucharachowi zawdzięcza swą popularność, jaką zyskała już w latach 60-tych. Bucharach współpracował również na szczeblu spółek autorskich z takimi choćby artystami jak Elvis Costello czy Christopher Cross (największy platynowy przebój Crossa to piosenka ''Arthur's Theme (Best That You Can So)'' z roku 1981 do muzyki Bacharacha). W ostatnich latach z twórczości Bucharacha korzystają także muzycy rockowi udowadniając uniwersalizm i wszechstronność jego dorobku kompozytorskiego. Kompozycje Bacharacha znalazły się w repertuarze m.in. zespołów: Oasis, REM, Faith No More i White Stripes.
Na płycie Jonathana Butlera zatytułowanej: "Close To You", znajdziemy tak znane utwory jak: "Alfie", "I Say A Little Prayer", "Walk On By" czy "The Look Of Love". Ten szczególny album Butler ozdobił też własną kompozycją, nawiązującą zarówno do estetyki Bucharacha jak swego pochodzenia: "Cape Town".
Całość zaaranżowana jest na najwyższym z możliwych poziomie. Nagrania wsparte są przestrzennie brzmiącymi orkiestrowymi aranżacjami, a specyficzna gitara i charakterystyczny głos i maniera wokalna Butlera (mogące niektórym kojarzyć się ze Stevie Wonderem), nadają całości wyjątkowego posmaku. Uwagę zwraca m.in. interpretacja "What The World Needs Now is Love", nagrana z udziałem 26-osobowego chóru.
Trudno Jonathanowi Butlerowi brać za złe odwrócenie się w ostatnich latach od jazzu na rzecz melodyjnych, pełnych uroku piosenek (czego świadectwem był również poprzedni jego album). Okazuje się bowiem iż jako artysta preferujący pop music w tak wysublimowanej formie, ma nam doprawdy bardzo wiele do zaoferowania. Styl preferowany dziś przez tego wyjątkowego artystę to muzyka nasycona osobliwą charyzmą i południowoafrykańską egzotyką, która w połączeniu z pięknymi melodiami i genialnym opracowaniem pod względem aranżacji, jest mieszanką, przy której miękną kolana nawet największym przeciwnikom muzyki pop.
Płyta ukazała się 24 sierpnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również:TUTAJ

 

Jonathan BUTLER: Close To You
CD 2018, Mack Avenue - Artistry ART7058

program:
  1. Do You Know The Way To San Jose
  2. I'll Never Fall In Love Again
  3. This Guy's In Love With You
  4. Alfie
  5. I Say A Little Prayer
  6. Walk On By
  7. (They Long To Be) Close To You
  8. The Look Of Love
  9. Cape Town
10. What The World Needs Now Is Love
11. A House Is Not A Home

personel:
Jonathan Butler - wokal, gitary, bass, instr. perkusyjne, programowanie
Donald Hayes - saksofony, flety, programowanie
Cameron Johnson - trąbka
Nadira Kimberly, skrzypce, instr. smyczkowe
Ramon Islas - perkusja, instr. perkusyjne
Antonio Sol, Jodie Butler - chórki
oraz:
Dan Lutz - gitara basowa

opisy innych płyt Jonathana Butlera:

       

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

piątek, 24 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz b

Polecane wpisy