Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Hugo Reinhold - Utwory wybrane /2015/

Traumbilder op. 63; Klavierstücke op. 52; Sonata na skrzypce i fortepian op. 24.

Austriacki kompozytor Hugo Reinhold (1854-1935) pozostawił po sobie kilkanaście cykli fortepianowych, utwory na orkiestrę smyczkową, kompozycje kameralne oraz kilka zbiorów pieśni solowych i chóralnych. Reinhold nie należy dziś do twórców, którego utwory są często wykonywane, a co z tym się wiąże, powszechnie znane. Tym bardziej cieszy fakt ukazania się w formie powszechnie dostępnego albumu, płyty z roku 2015 zawierającej nagrania jego kompozycji na fortepian i duet skrzypiec z fortepianem.
Jeden z najbardziej zapomnianych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku uczył się sztuki kompozycji pod okiem i uchem samego Antona Brucknera. Nic dziwnego że od Wielkiego Mistrza, Reinhold jako kompozytor przejął wiele charakterystycznych elementów i rozwiązań łączących polifonię z dziedzictwem austriackiej muzyki ludowej. Jednym z najbardziej znanych dzieł Hugo Reinholda pozostaje do dziś Suita op. 7 na fortepian i orkiestrę smyczkową, za którą kompozytor otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ludwiga van Beethovena. Wielu biografów twierdzi, iż właśnie ten utwór zapewnił już w czasie studiów, młodemu Reinholdowi rozgłos w środowisku miłośników muzyki klasycznej.
Na płycie "Hugo Reinhold - Utwory wybrane" mamy okazję zapoznać się z utworami kameralnymi wiedeńskiego kompozytora w doskonałym wykonaniu absolwentki Wrocławskiej Akademii Muzycznej Aleksandry Milcarz, gorąco oklaskiwanej m.in. na festiwalach w Dusznikach Zdroju, Poznaniu i Jeleniej Górze.
Pierwsza połowa godzinnej płyty przynosi pięcioczęściowe "Traumbilder op.63" i cykl "Klavierstucke op.52". Ożywienie w połowie recitalu zarejestrowanego w grudniu 2014 roku w Akademii Muzycznej we Wrocławiu wprowadzają skrzypce, na których gra ceniony muzyk, znany m.in. z współpracy z Wrocławską Orkiestrą Kameralną "Wratislavia", Tomasz Bolewicz. To właśnie Sonata na skrzypce i fortepian op.24, wyśmienicie zinterpretowana przez wrocławskich kameralistów, wypełnia drugą połowę płyty.
Oby niniejszy album przyczynił się do wzrostu zainteresowania twórczością Hugo Reinholda, który poza przedstawionymi tu kompozycjami, pozostawił po sobie również wiele czekających na przypomnienie utworów na orkiestrę smyczkową oraz pieśni i dzieła chóralne.
Płyta ukazała się w roku 2015, lecz oficjalna premiera handlowa miała miejsce 7 lipca 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Aleksandra Milcarz / Tomasz Bolsewicz: Hugo Reinhold - Utwory wybrane
CD 2015, DUX 1291

program:

Traumbilder op. 63:
  1. Moderato assai
  2. Con moto moderato
  3. Allegretto moderato con grazia
  4. Larghetto
  5. Allegro con brio

Klavierstücke op. 52:
  6. Novellette
  7. Phantasienstück
  8. Etude. Am Springbrunnen

Sonata na skrzypce i fortepian op. 24:
  9. Molto Allegro
10. Andante con Variazioni
11. Allegro giocoso
12. Allegro molto quasi Presto

wykonawcy:
Aleksandra Milcarz - fortepian
Tomasz Bolsewicz - skrzypce

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

wtorek, 28 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: R classic

Polecane wpisy