Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

DANIELSSON - FRESU: Summerwind /2018/

Autumn Leaves; Saluto Dardamente; Le Matin; Stilla Storm; Jag lyfter ogat mot himmelen; Un vestido y un amor; Drexciya; Dardusó; Stanna Tid; Sleep Safe And Warm; April In Dardegna; Amigos; Wachet auf, ruft uns die Stimme; Dardodentro; De La Solitude Mesuree.

W dniach 14 i 15 maja 2018 roku w Nilento Studio w Goteborgu odbyła się wspólna sesja nagraniowa dwóch wyjątkowych muzyków europejskiej sceny jazzowej: szwedzkiego mistrza kontrabasu i wiolonczeli Larsa Danielssona, oraz włoskiego trębacza Paolo Fresu. Obaj legitymują się przebogatym dorobkiem artystycznym obejmującym rozmaite projekty i dysponują własną rozpoznawalną manierą i stylem gry. Wspólne tworzenie muzyki w konwencji kameralnego duetu okazało się doświadczeniem tak udanym, iż efekt dwudniowej sesji zdecydowali się opublikować w formie płyty. Atmosferyczna muzyka wypełniająca album zatytułowany: "Summerwind", mieni się rozmaitymi barwami, emocjami i głębią. Poza własnymi kompozycjami, Danielsson i Fresu sięgnęli m.in. po nieśmiertelny standard "Autum Leaves", kołysankę "Sleep Safe And Warm" Krzysztofa Komedy z filmu "Dziecko Rosemary", szwedzką muzykę ludową Oskara Lindebrga i ...twórczość Johanna Sebastiana Bacha (temat z kantaty "Wachet auf, ruft uns die Stimme").
Efekt spotykania dwóch tak znakomitych muzyków może być tylko jeden! Obcujemy z muzyką stanowiącą wypadkową ekspresji i nadzwyczajnego wyczucia rytmu (Danielsson) oraz liryki i wrażliwości na dźwiękowe niuanse (Fresu). O tym jak znakomite jest to połączenie przekonujemy się w każdym fragmencie tej zjawiskowej 49-minutowej płyty. "Summerwind" to także przykład nieprzeciętnej synergii i porozumienia, dostrzegalnego w najdelikatniejszych muśnięciach strun i najbardziej subtelnym oddechu trąbki.
Atmosferyczne dźwiękowe pejzaże zniewalają barwą, emocjami i głębią. Brzmiąca z pogłosem trąbka i dostojne lecz bardzo łagodne partie kontrabasu, generują nastrój kontemplacji i wyciszenia. Dźwięki spływają na nas delikatnie, tworząc prawdziwy kokon, w którym smakować chce się każdą muzyczną chwilę.
Doskonale iż Danielsson coraz częściej sięga po wiolonczelę. Na "Summerwind" szczególnie cieszymy się tym faktem podczas nieziemsko zagranej kompozycji argentyńskiego pianisty Fito Paeza: "Un verstido y un amor".
Mimo iż na płycie znajdziemy zaledwie dwie wspólne kompozycje Danielssona i Fresu ("Dardusó" i "Stanna Tid"), cały czas towarzyszy nam świadomość że mamy do czynienia z muzyką wykreowaną przez obu mistrzów demokratycznie, na platformie niemal metafizycznej współpracy. Dotyczy to nawet tak specyficznego tematu jakim jest ograne w ostatnich latach do bólu "Sleep Safe And Warm" Krzysztofa Komedy; kiedy nadeszło swego rodzaju "zmęczenie materiału" i nic nie wskazywało na to że kolejne wykonanie może nas jeszcze zachwycić, otrzymaliśmy na "Summerwind" prawdziwą perełkę.
"Summerwind" smakuje niczym najlepsze markowe wino, którym delektujemy się letnim wieczorem z ukochaną osobą. To muzyka, która sącząc się w ciszy, nie narusza jej intymności, lecz stanowi dla niej znakomite rozwinięcie.
Inicjator spotkania obu muzyków - szef wytwórni ACT Siggi Loch, po raz kolejny udowodnił swoją nadzwyczajną zdolność prowokowania wyjątkowych konstelacji. Oby dla Danielssona i Fresu płyta nie okazała się jednorazowym przedsięwzięciem.
Premiera 28 września 2018.

Robert Ratajczak

dystrybucja:

Lars DANIELSSON & Paolo FRESU: Summerwind
CD 2018, ACT 9871-2

program:
1. Autumn Leaves
2. Saluto Dardamente
3. Le Matin
4. Stilla Storm
5. Jag lyfter ogat mot himmelen
6. Un vestido y un amor
7. Drexciya
8. Dardusó
9. Stanna Tid
10. Sleep Safe And Warm (from "Rosemary's Baby")
11. April In Dardegna
12. Amigos
13. Wachet auf, ruft uns die Stimme
14. Dardodentro
15. De La Solitude Mesuree

personel:
Lars Danielsson - kontrabas, wiolonczela
Paolo Fresu - trąbka, flugelhorn

opisy innych płyt Larsa Danielssona:

opisy innych płyt Paolo Fresu:

opisy innych płyt z katalogu ACT:

czwartek, 16 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: D jazz f

Polecane wpisy