Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Bobby SANABRIA Multiverse Big Band: West Side Story Reimagined /2018/

Prologue; Jet Song; America; Gee, Officer Krupke; Tonight; Gym Scenes; Maria; Cool; The Rumble; One Hand, One Heart; Somewhere; Epilogue / Finale.

Pod koniec 2017 roku minęło równo 60 lat od premiery jednego z najsłynniejszych musicali wszech czasów: "West Side Story". Z kolei w roku 2018 przypada 100-rocznica urodzin jego twórcy: genialnego amerykańskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta, Leonarda Bernsteina.
Opowiedziana fenomenalną muzyką historia miłości dwojga młodych ludzi, ukazana w musicalu "West Side Story" na tle gangsterskich porachunków w Nowym Jorku lat 50-tych, doczekała się niezliczonej ilości spektakli na całym świecie, oraz ekranizacji która pod postacią nagrodzonego 10 Oscarami filmu Roberta Wise’a i Jerome’a Robbinsa z 1961 roku, zaliczana jest do ścisłego kanonu amerykańskiego kina muzycznego.
Scenariusz do łączącej tradycyjną muzykę symfoniczną z elementami jazzu i piosenki "West Side Story", przygotował dramaturg, librecista, reżyser teatralny i scenarzysta Arthur Laurents, nawiązując do "Romea i Julii" Williama Shakespeare'a, a teksty wszystkich piosenek tworzących tę wyjątkową opowieść napisał stojący wówczas u progu kariery Stephen Sondheim. O sile i ogromnym sukcesie musicalu w dużej mierze zadecydowała formuła dalece odbiegająca od typowej konwencji. Bernstein połączył bowiem elementy klasycznej muzyki symfonicznej i baletowej z konwencją amerykańskiej piosenki, co wcześniej w tak spektakularny sposób udało się jedynie Gershwinowi, by wspomieć choćby jego ponadczasową operę "Porgy and Bess" (1935), czy powstały na podstawie poematu symfonicznego musical  "Amerykanin w Paryżu'" (1951).
Ciągle pojawiają się nowe wersje przedstawienia, a poszczególne utwory wybrane z "West Side Story", takie jak m.in.: "America", "Maria" czy "Somewhere", stały się standardami, po które ciagle sięgają kolejni muzycy ze świata jazzu, muzyki pop i rocka.  Po piosenki z musicalu na przestrzeni lat sięgnęli włączając je do swojego repertuaru m.in. Barbra Streisand, Aretha Franklin, Phil Collins czy grupa Yes.
Kolekcjonerzy płyt decydując się na albumy w całości wypełnione muzyką z "West Side Story", mają w czym wybierać. Poza pierwotnymi wersjami, które ukazały się na longplayach nakładem wytwórni Columbia: sceniczną (1957, z Reri Grist i Carol Lawrence) i filmową (1961, z Natalie Wood i Ritą Moreno), a do dziś wznawiane są w rozmaitych edycjach na płytach CD, istnieje niezliczona ilość płyt z muzyką opracowaną i nagraną przez rozmaite składy biorące udział w nieustannie wystawianych na całym świecie spektaklach.
Wyjątkowym przedsięwzięciem upamiętniającym przypadające w 2017 i 2018 roku rocznice, jest dwupłytowy album pochodzącego z Puerto Rico amerykańskiego perkusisty Bobby'ego Sanabria. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Grammy muzyk opracował kompletną muzykę stworzoną przez Bernsteina do "West Side Story" i zarejestrował ją w Dizzy's Club Coca-Cola w Nowym Jorku wraz z własną 21-osobową międzypokoleniową orkiestrą. Opracowana na big band, nasycona latynoskim duchem muzyka Bernsteina z kanonicznego musicalu jaka wypełnia album "West Side Story Reimagined" brzmi doskonale. Instrumentalne opracowania poszczególnych motywów i melodii przedstawione zostały w pierwotnej kolejności z podziałem na dwa akty. Bobby Sanabria otoczył się znakomitymi instrumentalistami, a aranżacje w których przygotowaniu pomogli mu muzycy big bandu oraz Jeremy Fletcher, Nico Siebold, Jeff Lederer, Matt Wong, Nate Sparks i Eugene Marlow, eksponują latynoamerykańskie rytmy i nowoczesne brzmienia.
Opracowana na współczesny big band, nasycona przez Bobby'ego Sanabria w jeszcze większym stopniu niż pierwowzór Bernsteina latynoskim duchem (mambo, cha cha, rumba) muzyka z kanonicznego musicalu, brzmi doprawdy doskonale. Ogromne znaczenie mają rozbudowane partie perkusji lidera, którego wspomagają perkusjonaliści Oreste Abrantes, Matthew Gonzales i Takao Heisho, dysponujący całym arsenałem takich instrumentów, jak m.in. congas, marakasy, tamburyn, czy rozmaite gongi i dzwonki.
Piękne również pod względem edycyjnym wydawnictwo jakie ukazało się nakładem wytwórni Jazzheads zawiera 16-stronicową książeczkę z rzadkimi, niepublikowanymi wcześniej fotografiami Leonarda Bernsteina.
Album ukazał się 20 lipca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Bobby SANABRIA Multiverse Big Band: West Side Story Reimagined
2CD's 2018, Jazzheads JH1231

program
CD1 - Act 1:
  1. Intro
  2. Prologue
  3. Intro Jet Song
  4. Jet Song
  5. Intro America
  6. America
  7. Gee, Officer Krupke Intro
  8. Gee, Officer Krupke
  9. Tonight
10. Gym Scene - Blues / Mambo
11. Gym Scene - Cha Cha Cha
CD2 - Act 2:
12. Maria
13. Intro - Cool
14. Cool
15. The Rumble / Rumba
16. One Hand, One Heart
17. Somewhere
18. Intro Epilogue / Finale
19. Epilogue / Finale
20. Outro

personel:
Kevin Bryan, Shareef Clayton, Max Darche, Andrew Neesley - trąbki
David Dejesus, Andrew Gould, Peter Brainin - saksofony, flet
Yaacov Mayman - saksofon, flet, klarnet
Danny Rivera - saksofon
Gabrielle Garo - flety
David Miller, Tim Sessions, Armando Vergara, Chris Washburne - puzony
Ben Sutin - skrzypce
Darwin Noguera - fortepian
Leo Traversa - gitara basowa
Oreste Abrantes - instr. perkusyjne, głos
Matthew Gonzalez, Takao Heisho - instr. perkusyjne
Bobby Sanabria - perkusja, gwizdki, wokal

wtorek, 07 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: b s jazz

Polecane wpisy