Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Aleksandra Hortensja DĄBEK: Chopin, Schumann /2018/

Robert Schumann: Carnaval;
Fryderyk Chopin: Nocturnes; Polonaises.

Przede mną debiutancki album młodziutkiej krakowskiej pianistki Aleksandry Hortensji Dąbek, laureatki wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych nie tylko w Polsce, ale też m.in. w USA, na Węgrzech i w Estonii. Obdarzona wyjątkowym talentem, grająca na fortepianie od siódmego roku życia pianistka, ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty na kilku kontynentach, w tym występ w renomowanej Carnegie Hall w 2016 roku.
Na wydanej przez wytwórnię DUX płycie "Chopin, Schumann" znajdziemy pełne nie tylko zachwycającej wirtuozerii, ale też wyczuwalnego w grze uczucia interpretacje cyklu "Karnawał" Roberta Schumanna, oraz dwóch Nokturnów i dwóch Polonezów Fryderyka Chopina. Dobór repertuaru wypełniającego 70-minutowy recital zarejestrowany w styczniu br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, pięknie uzasadnia sama pianistka w tekście zamieszczonym na stronach książeczki dołączonej do płyty. Dowiadujemy się z niego, iż zarówno schumannowski "Karnawał" zawierający muzyczne portrety kochanych przez kompozytora kobiet ("Chiarina", "Estrella"), podziwianych artystów ("Chopin", "Paganini") oraz własnych alter ego ("Eusebius", "Florestan"), jak i dwa kontrastujące z sobą klimatycznie Nokturny (No.1 i No.2) oraz dwa Polonezy wybrane z dorobku Chopina, należą do wyjątkowo bliskich pianistce utworów.
Połowę podzielonej na dwie części płytę wypełnia jeden z najpiękniejszych cykli miniatur fortepianowych jaki wyszedł spod pióra niemieckiego romantyka Roberta Schumanna.
Tworzone w latach 1834-35, króciutkie utwory mimo eksponowania rozmaitych klimatów, stanowią nierozerwalną całość, w której kolejnych częściach przewijają się wykorzystane wcześniej przez Schumanna motywy. Na ogół mamy do czynienia z tematami silnie eksponującymi estetykę walca, jednak każda z 21 części charakteryzuje się odmiennym nastrojem i tempem. "Karnawał" to dzieło uznawane przez wielu biografów za najbardziej osobiste w całym dorobku Schumanna.
Aleksandra Hortensja Dąbek gra subtelnie, eksponując zarówno zawarte w utworach niemieckiego kompozytora uczucia, jak ekspresję i dynamikę. Wyjątkową wrażliwość techniczną pianistki dostrzeżemy w drugiej części płyty, poświęconej utworom Fryderyka Chopina, a szczególnie w dwóch przejmujących Nokturnach Op.48: No.1 c-moll i No.2 fis-moll. Pełne zmiennych przebiegów: od sentymentalizmu do dynamicznej burzliwości utwory, młoda pianistka przedstawia w interpretacji idealnie ukazującej zaklęty w obu Nokturnach nastrój nadziei i oczekiwania.
Z kolei pochodzące z głównego nurtu definiującego styl Chopina: Polonezy: e-moll, Op.26 No.2 i fis-moll, Op.44, w wersji zarejestrowanej na niniejszym albumie, pełne są młodzieńczej weny, odsłaniającej samo sedno zawartej w nich romantycznej ekspresji. Warto pamiętać, iż zaprezentowane na tej płycie przez Aleksandrę Hortensję Dąbek Polonezy, stworzone zostały przez kompozytora będącego wówczas niemal równolatkiem pianistki. Zapewne ma to niebanalne znaczenie wobec tak znakomitego odczytania muzycznych intencji Chopina sprzed blisko 80 lat.
Znakomita płyta: idealny dobór repertuaru, genialne wykonanie, doskonała jakość techniczna nagrań.
Album ukazał się 27 czerwca 2018 roku pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

Aleksandra Hortensja DĄBEK: Chopin, Schumann
CD 2018, DUX 1469

program:

Robert Schumann - Carnaval, Op.9:
  1. Preambule
  2. Pierrot
  3. Arlequin
  4. Valse Noble
  5. Eusebius
  6. Florestan
  7. Coquette
  8. Replique Sphinxes
  9. Papillons
10. A.S.C.H. - S.C.H.A: Lettres Dansantes
11. Chiarina
12. Chopin
13. Estrella
14. Reconnaissance
15. Antalon et Colombine
16. Valse Allemande
17. Paganini
18. Aveu
19. Promenade
20. Pause
21. Marche des "Davidsbundler" contre Les Philistins

Fryderyk Chopin - Nocturnes, Op.48:
22. No.1 in C minor
23. No.2 in F sharp minor

24. Polonaise in E flat minor, Op.26 No.2
25. Polonaise in F sharp minor, Op.44

Aleksandra Hortensja Dąbek - fortepian

 

opisy innych płyt wypełnionych muzyką Fryderyka Chopina:

       

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

 

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

poniedziałek, 13 sierpnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy