Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP: Kiedy byłem /2018/

Kiedy byłem małym chłopcem; Jej portret; Oni zaraz przyjdą tu; Cała jesteś w skowronkach; Modlitwa; Byłaś serca biciem; Pod papugami; Wspomnienie; Z kopyta kulig rwie.

Trio MAP to jeden z ostatnich projektów wieloletniego współpracownika nieodżałowanego Jarka Śmietany, perkusisty Adama Czerwińskiego. Wraz z nim skład tworzą: znany z kilku autorskich albumów oraz formacji The Moongang, Quartado i Elec-Tri-City gitarzysta i wokalista Marcin Wądołowski, oraz jeden z najlepszych polskich basistów Piotr Lemańczyk.
W programie albumu "Kiedy byłem", znajdziemy nowe opracowania utworów wybranych z repertuaru Tadeusza Nalepy i grupy Breakout, Czesława Niemena, zespołu Skaldowie, Andrzeja Zauchy i Bogusława Meca, a gościnnie w nagraniach wziął udział Grzegorz Skawiński (gitara i wokal w "Byłaś serca biciem").
Przypomnienie standardów polskiej piosenki w jazzowych bądź jazzujących opracowaniach, jest pomysłem bardzo często w ostatnich latach eksponowanym przez krajowych muzyków. Warto wspomnieć, iż sam Adam Czerwiński wraz z Jarkiem Śmietaną i Wojciechem Karolakiem nagrał jakiś czas temu genialny album zatytułowany po prostu: "Polish Standards" (2007), na którym m.in. znalazły się umieszczone również na tej płycie: "Cała jesteś w skowronkach", "Pod Papugami", "Kiedy byłem małym chłopcem" i "Jej portret". Tym razem perkusista i lider projektu proponuje opracowania bliższe muzyce rockowej, co więcej; w czterech na dziewięć nagrań, mamy do czynienia z utworami wokalno-instrumentalnymi.
W roli wokalisty pojawia się Marcin Wądołowski, co może okazać się wielkim zaskoczeniem dla śledzących dotychczasowe poczynania gitarzysty. Wądołowski, którego wokal oprawiony został stylowym pogłosem, nie sili się na zapierające dech w piersi popisy wokalne, śpiewając w naturalnej, swobodnej manierze. Jako gitarzysta natomiast, po raz kolejny potwierdza swoją wyjątkową klasę i technikę, doskonale sprawdzającą się w jazzrockowej konwencji.
Najczęściej kojarzony z kontrabasem Piotr Lemańczyk, w ostatnich latach coraz częściej sięga po gitarę basową. Niniejsza płyta stanowi doskonały ku temu pretekst.
Lider tria, perkusista i inicjator projektu Adam Czerwiński, to marka której zaufali jak dotąd najwięksi krajowi muzycy. Perfekcja i jednoczesny dystans perkusisty sprawdzają się w rozmaitych technikach gry: od rockowej dynamiki, poprzez funk, na dyskretnych miotełkach słyszanych w tle stylowych ballad zakończywszy.
Największe wrażenie robi na mnie nasycone funkiem i rockiem: "Byłaś serca biciem", nagrane z gościnnym udziałem wokalisty i gitarzysty Grzegorza Skawińskiego. Charakterystyczny głos, pełne prawdziwej furii solówki gitar, a do tego znakomita linia basu Piotra Lemańczyka. Prawdziwa perełka!
Porywa również "Pod papugami", podane w wersji stylowej bossa novy, ozdobione mistrzowskimi partiami gitary i znakomitą solówką kontrabasu.
Nagrania zarejestrowane w Studio Maska w Gdańsku, poddane zostały analogowemu masteringowi w legendarnym londyńskim Abbey Road Studio przez Alexa Whartona, odpowiedzialnego za brzmienie wydawanych w ostatnich latach edycji płyt m.in. The Beatles i The Rolling Stones.
Kilka tygodni po premierze płyty CD ukazała się wersja winylowa albumu, z nieco zmienionym projektem graficznym okładki i inną wobec "kompaktu" kolejnością nagrań. Płyta wytłoczona została na 180-gramowym winylu z zachowaniem najwyższych standardów i umieszczona w rozkładanej kopercie. Trochę szkoda, iż w wersji analogowej wydawnictwa nie zamieszczono jakiegokolwiek wstępu dotyczącego takiego a nie innego wyboru utworów oraz danych  technicznych zapisu studyjnego i masteringu, co zapewne zainteresowałoby posiadaczy wysokiej jakości sprzętu.
Album w wersji LP ukazał się 31 maja 2018.

Robert Ratajczak

 

 

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP: Kiedy byłem
LP 2018, AC Records AC 007

program:
str.A
1. Kiedy byłem małym chłopcem
2. Jej portret
3. Oni zaraz przyjdą tu
4. Cała jesteś w skowronkach
5. Modlitwa
str.B
1. Byłaś serca biciem
2. Pod papugami
3. Wspomnienie
4. Z kopyta kulig rwie

personel:
Marcin Wądołowski – gitary, wokal
Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa
Adam Czerwiński – perkusja
gościnnie:
Grzegorz Skawiński – gitary, wokal

piątek, 03 sierpnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy