Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

TOWER OF POWER: Soul Side of Town /2018/

East Bay! All Day!; Hangin' With My Baby; Do You Like That?; On The Soul Side Of Town; Do It With Soul; Love Must Be Patient And Kind; Butter Fried; Selah; Let It Go; Stop; When Love Takes Control; After Hours; Can't Stop Thinking About You; East Bay! Oakland Style!

Trudno uwierzyć że kalifornijska formacja Tower of Power obchodzi w tym roku 50-rocznicę istnienia! Od końca lat 60-tych grupa stanowi niedościgniony wzorzec dla kolejnych pokoleń artystów związanych z soulem, funkiem i r'n'b, a jej muzyka stanowi kwintesencję gatunku. Miłośnicy zespołu na album "Soul Side of Town" czekali aż dziewięć lat. Warto było tak długo czekać, bowiem 14 nowych nagrań Tower of Power przynosi muzykę pełną rozmachu i energii, do jakiej zespół przyzwyczaił nas w ciągu półwiecza działalności. Skład grupy ulegał wielu transformacjom, a przez jego szeregi przewinęła się cała rzesza wyjątkowych artystów, jak m.in. Dave Mathews i Chester Thompson. Do dziś jednak trzon 10-osobowego składu zespołu stanowią jego założyciele: saksofonista i wokalista Emilio Castillo, Stephen "Doc" Kupka (saksofon), basista Francis Rocco Prestia i perkusista David Garibaldi.
Od początku istnienia Tower Of Power słynęli z genialnej sekcji dętej, przez wielu uważanej za niedościgniony wzorzec. Nic dziwnego że z usług sekcji zespołu korzystali też rozmaici muzycy, pośród których wymienić warto m.in. Carlosa Santanę, Eltona Johna czy grupy Toto i Aerosmith. Także sekcja rytmiczna stanowiąca drugi znak rozpoznawczy zespołu należy do wyjątkowych i nie mających sobie równych. Warto wspomnieć, iż to właśnie basista Tower Of Power Francis Rocco Prestia był wzorcem dla samego Jaco Pastoriousa, który wielokrotnie powoływał się na jego patenty, a perkusista zespołu David Garibaldi uchodzi za genialnego innowatora funky.
Nowy album zespołu po raz kolejny potwierdza jego klasę, przynosząc muzykę pełną wyjątkowego żaru i energii, przy której trudno oprzeć się przynajmniej rytmicznemu przytupowi. Pośród nagrań wypełniających "Soul Side Of Town" znajdziemy kilka potencjalnych przebojów jak chwytliwy "Do You Like That?", ozdobiony partią hinduskiego sitaru: "Let It Go", czy mogący kojarzyć się ze stylem wspomnianej grupy Toto: "When Loves Takes Control".
Na "Soul Side of Town" słuchamy kilku różnych wokalistów dysponujących odmienną manierą, co dodatkowo urozmaica album.
W programie albumu nie zapomniano również o zwolennikach nasączonych namiętnością soulowych ballad ("Love Must Be Patient And Kind").
Kalifornijską formację od zawsze tworzą wybitni instrumentaliści, a utwory zespołu gwarantują bogatą aranżację i specyficzny instrumentalny przepych. Mimo to w nagraniach grupy znajdziemy mnóstwo improwizacji w postaci błyskotliwych solówek.
Tower Of Power to ciągle niedościgniona w swej konwencji grupa, a "Soul Side of Town" to zdecydowanie najlepszy funkowy album jaki ukazał się na świecie w ciągu ostatnich lat.
Album ukazał się 1 czerwca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

TOWER OF POWER: Soul Side of Town
CD 2018, Mack Avenue - Artistry ART7059

program:
  1. East Bay! All Day!
  2. Hangin' With My Baby
  3. Do You Like That?
  4. On The Soul Side Of Town
  5. Do It With Soul
  6. Love Must Be Patient And Kind
  7. Butter Fried
  8. Selah
  9. Let It Go
10. Stop
11. When Love Takes Control
12. After Hours
13. Can't Stop Thinking About You
14. East Bay! Oakland Style!

personel:
Emilio Castillo - saksofon, wokal
Stephen "Doc" Kupka - saksofon
Francis Rocco Prestia - bass
David Garibaldi - perkusja
oraz:
Roger Smith, Joe Vannelli - instr. klawiszowe
Jerry Cortez - gitary, sitar, lap steel
Tom Politzer - saksofony, klarnet, flet
Adolfo Acosta, Sal Cracchiolo - trąbka, flugelhorn
Marcus Scott - wokal
Ray Greene - wokal, puzon
Chuck Hansen - saksofon

 

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

czwartek, 05 lipca 2018, longplay_2010
Tagi: T Pop

Polecane wpisy