Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

SJ Records presents!

Schmidt Electric: Vision 1; Franciszek Raczkowski / Mikołaj Kostka: Ludowiak-var; Tomasz Wendt Trio with Atom String Quartet: At Home; Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela: Sanostol; Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet: This Is Not The Time For A Barber; Bartek Pieszka Quartet: Slow Motion; Julia Kania: Nie Ty; Schmidt Electric: You and the Night and the City; Gniewomir Tomczyk: Golden; Tomasz Bura: Ritual.

Okres letni sprzyja wydawaniu rozmaitych składanek, będących przeglądem nagrań róznych wykonawców. Także muzyka jazzowa obfituje w wydawane przez rozmaite wytwórnie kompilacje, stanowiące przegląd najciekawszych nagrań z ostatnich albumów. W 2018 roku trafiły do nas składankowe płyty z takich labeli jak ECM, ACT i Hevhetia. Także prowadzona przez Piotra Schmidta wytwórnia SJ Records doczekała się swej kompilacji. Na płycie zatytułowanej "SJ Records presents!", znajdziemy utwory wybrane z 10 albumów firmowanych m.in. przez formacje Schmidt Electric, Tomasz Wendt Trio, Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet, a także Gniewomira Tomczyka i Tomasza Burę.
Album otwiera koncertowe nagranie formacji Schmidt Electric z 2016 roku. To projekt zgrabne łączący jazz, soul, funk i R&B przy pomocy spoiwa jakim jest  elektronika. Od czasu powołania grupy do życia w 2011 roku, zespół ma na koncie gorąco przyjęte koncerty na niemal wszystkich najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce, jak m.in.: Jazz nad Odrą, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, czy Jazz Od Nowa Festival w Toruniu.
Inny utwór Schmidt Electric znajdziemy pod nr 8. Tym razem jest to nagranie studyjne pochodzące z albumu "Tear The Roof Off" nagranego z udziałem brytyjskiego gitarzysty Alexa Hutchingsa. Podczas solówki wykorzystanej w trakcie rozbudowanego do niemal 10 minut tematu: "You And The Night And The City" podpartego kapitalną linią gitary basowej, Hutchings w pełni "rozwija skrzydła" swych gitarowych możliwości, nadając części utworu jazzrockowego charakteru.
Fonograficznym debiutem saksofonisty Tomasza Wendta był album: "Behind The Strings". Poza triem tenorzysty współtworzonym wraz z kontrabasistą Grzegorzem Piaseckim i perkusistą Wojciechem Bulińskim, na płycie usłyszeliśmy formację Atom String Quartet, nadającą kompozycjom Wendta wyjątkowego klasycyzującego charakteru. Dla potrzeb tej kompilacji z albumu wykrojono wyjątkowo silnie eksponujący możliwości Atom String Quartet, przepiękny utwór: "At Home".
Jednym z projektów Piotra Schmidta była współpraca z jednym z najważniejszych polskich improwizujących pianistów, Wojciechem Niedzielą. Muzycy wielokrotnie razem koncertowali, odkrywając coraz większe możliwości i znajdując rozwiązania wynikające z połączenia swych sił we wspólnym projekcie. Efektem fonograficznym była znakomita płyta "Dark Morning" zawierająca 12 kameralnych utworów przygotowanych przez obu artystów. Zetknięcie się niepokornego ducha Piotra Schmidta, który w swych rozmaitych projektach niejednokrotnie zdaje się poszerzać definicję jazzu, z obecnym na muzycznej scenie od początku lat 80-tych, wybitnym i doświadczonym pianistą, zaowocowało płytą przynoszącą muzykę kameralną, lecz pełną ekspresji, dynamiki i nieoczekiwanych zwrotów. Na tej składance płytę tą reprezentuje odwołujący się do nowoorleańskiej tradycji: "Sanostol".
"Popyt" to album nagrany w prestiżowym Preisner Studio pod okiem (uchem) znanego z świetnych realizacji - Mateusza Sołtysika. Płytę firmowaną szyldem: Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet wypełniają pełne swieżości autorskie utwory liderów, oraz kapitalna interpretacja tematu Sonny'ego Rollinsa: "Airegin". "This Is Not The Time For A Barber" to jedna z czterech kompozycji Mateusza Pałki jakie znajdziemy w programie "Popytu". Gitarowym pasażom towarzyszą rozległe partie fortepianu i rozbudowana praca perkusji podkreślając progresywny charakter utworu.
Fascynację kosmosem i powieściami Stanisława Lema połączoną z jazzową improwizacją odnajdziemy na płycie "Event Horizon", firmowanej przez perkusistę, kompozytora i producenta Gniewomira Tomczyka wraz z pianistą Andrzejem Mikulskim. Koncepcję albumu oparto na pojęciu „horyzontu zdarzeń” pochodzącemu z fizyki teoretycznej. Muzykę wypełniającą program płyty określić można mianem: progresywnego elektronicznego jazzu, a na składance "SJ Records presents!" słuchamy wybranego z niej utworu: "Golden".
Przegląd katalogu wytwórni SJ Records kończy koncertowe nagranie Tomasza Bury, pianisty od 2011 roku mieszkającego w Londynie, z dużym powodzeniem koncertującego i angażującego się w rozmaite muzyczne przedsięwzięcia. Muzyk ma za sobą koncerty m.in. w brytyjskiej MTV, we Francji, Rosji, Niemczech, Czechach, Włoszech i na Ukrainie. Jako wszechstronny artysta niejednokrotnie udziela się także na polu muzyki klasycznej koncertując wraz z zespołami kameralnymi ale też z Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną. Tomasz Bura podjął dość odważne wyzwanie publikując w formie swej debiutanckiej płyty nagrania zrealizowane w konwencji solo piano, lecz bez wątpienia wyszedł z tej próby zwycięsko. "Ritual live" jest albumem jaki dzięki nieprzeciętnej zdolności młodego pianisty w budowaniu napięcia, nie pozwala na odejście od głośników choćby na chwilę.
"SJ Records presents!" stanowi doskonałą wizytówkę prężnie działającej wytwórni Piotra Schmidta. Doskonale sprawdzi się nie tylko w formie promocyjnej, ale też jako płyta której w całości słucha się z wielką przyjemnością.
Płyta została dołączona magazynu Jazz Forum (6/2018) w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

 

 

SJ Records presents!
CD, SJ Records

program:
  1. Schmidt Electric: Vision 1
  2. Franciszek Raczkowski / Mikołaj Kostka: Ludowiak-var
  3. Tomasz Wendt Trio with Atom String Quartet: At Home
  4. Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela: Sanostol
  5. Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet: This Is Not The Time For A Barber
  6. Bartek Pieszka Quartet: Slow Motion
  7. Julia Kania: Nie Ty
  8. Schmidt Electric: You and the Night and the City
  9. Gniewomir Tomczyk: Golden
10. Tomasz Bura: Ritual


o innych płytach dołączanych do jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

środa, 04 lipca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy