Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

SJ Records presents!

Schmidt Electric: Vision 1; Franciszek Raczkowski / Mikołaj Kostka: Ludowiak-var; Tomasz Wendt Trio with Atom String Quartet: At Home; Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela: Sanostol; Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet: This Is Not The Time For A Barber; Bartek Pieszka Quartet: Slow Motion; Julia Kania: Nie Ty; Schmidt Electric: You and the Night and the City; Gniewomir Tomczyk: Golden; Tomasz Bura: Ritual.

Okres letni sprzyja wydawaniu rozmaitych składanek, będących przeglądem nagrań róznych wykonawców. Także muzyka jazzowa obfituje w wydawane przez rozmaite wytwórnie kompilacje, stanowiące przegląd najciekawszych nagrań z ostatnich albumów. W 2018 roku trafiły do nas składankowe płyty z takich labeli jak ECM, ACT i Hevhetia. Także prowadzona przez Piotra Schmidta wytwórnia SJ Records doczekała się swej kompilacji. Na płycie zatytułowanej "SJ Records presents!", znajdziemy utwory wybrane z 10 albumów firmowanych m.in. przez formacje Schmidt Electric, Tomasz Wendt Trio, Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet, a także Gniewomira Tomczyka i Tomasza Burę.
Album otwiera koncertowe nagranie formacji Schmidt Electric z 2016 roku. To projekt zgrabne łączący jazz, soul, funk i R&B przy pomocy spoiwa jakim jest  elektronika. Od czasu powołania grupy do życia w 2011 roku, zespół ma na koncie gorąco przyjęte koncerty na niemal wszystkich najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce, jak m.in.: Jazz nad Odrą, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, czy Jazz Od Nowa Festival w Toruniu.
Inny utwór Schmidt Electric znajdziemy pod nr 8. Tym razem jest to nagranie studyjne pochodzące z albumu "Tear The Roof Off" nagranego z udziałem brytyjskiego gitarzysty Alexa Hutchingsa. Podczas solówki wykorzystanej w trakcie rozbudowanego do niemal 10 minut tematu: "You And The Night And The City" podpartego kapitalną linią gitary basowej, Hutchings w pełni "rozwija skrzydła" swych gitarowych możliwości, nadając części utworu jazzrockowego charakteru.
Fonograficznym debiutem saksofonisty Tomasza Wendta był album: "Behind The Strings". Poza triem tenorzysty współtworzonym wraz z kontrabasistą Grzegorzem Piaseckim i perkusistą Wojciechem Bulińskim, na płycie usłyszeliśmy formację Atom String Quartet, nadającą kompozycjom Wendta wyjątkowego klasycyzującego charakteru. Dla potrzeb tej kompilacji z albumu wykrojono wyjątkowo silnie eksponujący możliwości Atom String Quartet, przepiękny utwór: "At Home".
Jednym z projektów Piotra Schmidta była współpraca z jednym z najważniejszych polskich improwizujących pianistów, Wojciechem Niedzielą. Muzycy wielokrotnie razem koncertowali, odkrywając coraz większe możliwości i znajdując rozwiązania wynikające z połączenia swych sił we wspólnym projekcie. Efektem fonograficznym była znakomita płyta "Dark Morning" zawierająca 12 kameralnych utworów przygotowanych przez obu artystów. Zetknięcie się niepokornego ducha Piotra Schmidta, który w swych rozmaitych projektach niejednokrotnie zdaje się poszerzać definicję jazzu, z obecnym na muzycznej scenie od początku lat 80-tych, wybitnym i doświadczonym pianistą, zaowocowało płytą przynoszącą muzykę kameralną, lecz pełną ekspresji, dynamiki i nieoczekiwanych zwrotów. Na tej składance płytę tą reprezentuje odwołujący się do nowoorleańskiej tradycji: "Sanostol".
"Popyt" to album nagrany w prestiżowym Preisner Studio pod okiem (uchem) znanego z świetnych realizacji - Mateusza Sołtysika. Płytę firmowaną szyldem: Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet wypełniają pełne swieżości autorskie utwory liderów, oraz kapitalna interpretacja tematu Sonny'ego Rollinsa: "Airegin". "This Is Not The Time For A Barber" to jedna z czterech kompozycji Mateusza Pałki jakie znajdziemy w programie "Popytu". Gitarowym pasażom towarzyszą rozległe partie fortepianu i rozbudowana praca perkusji podkreślając progresywny charakter utworu.
Fascynację kosmosem i powieściami Stanisława Lema połączoną z jazzową improwizacją odnajdziemy na płycie "Event Horizon", firmowanej przez perkusistę, kompozytora i producenta Gniewomira Tomczyka wraz z pianistą Andrzejem Mikulskim. Koncepcję albumu oparto na pojęciu „horyzontu zdarzeń” pochodzącemu z fizyki teoretycznej. Muzykę wypełniającą program płyty określić można mianem: progresywnego elektronicznego jazzu, a na składance "SJ Records presents!" słuchamy wybranego z niej utworu: "Golden".
Przegląd katalogu wytwórni SJ Records kończy koncertowe nagranie Tomasza Bury, pianisty od 2011 roku mieszkającego w Londynie, z dużym powodzeniem koncertującego i angażującego się w rozmaite muzyczne przedsięwzięcia. Muzyk ma za sobą koncerty m.in. w brytyjskiej MTV, we Francji, Rosji, Niemczech, Czechach, Włoszech i na Ukrainie. Jako wszechstronny artysta niejednokrotnie udziela się także na polu muzyki klasycznej koncertując wraz z zespołami kameralnymi ale też z Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną. Tomasz Bura podjął dość odważne wyzwanie publikując w formie swej debiutanckiej płyty nagrania zrealizowane w konwencji solo piano, lecz bez wątpienia wyszedł z tej próby zwycięsko. "Ritual live" jest albumem jaki dzięki nieprzeciętnej zdolności młodego pianisty w budowaniu napięcia, nie pozwala na odejście od głośników choćby na chwilę.
"SJ Records presents!" stanowi doskonałą wizytówkę prężnie działającej wytwórni Piotra Schmidta. Doskonale sprawdzi się nie tylko w formie promocyjnej, ale też jako płyta której w całości słucha się z wielką przyjemnością.
Płyta została dołączona magazynu Jazz Forum (6/2018) w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

 

 

SJ Records presents!
CD, SJ Records

program:
  1. Schmidt Electric: Vision 1
  2. Franciszek Raczkowski / Mikołaj Kostka: Ludowiak-var
  3. Tomasz Wendt Trio with Atom String Quartet: At Home
  4. Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela: Sanostol
  5. Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet: This Is Not The Time For A Barber
  6. Bartek Pieszka Quartet: Slow Motion
  7. Julia Kania: Nie Ty
  8. Schmidt Electric: You and the Night and the City
  9. Gniewomir Tomczyk: Golden
10. Tomasz Bura: Ritual


o innych płytach dołączanych do jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

środa, 04 lipca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy