Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł Łukaszewski - Musica Profana 2 /2018/

Souvenir II; Prawdy ukryte; Aria; Mijanie; Kwintet fortepianowy; Osiem piosenek dla dzieci; Concertino for piano and brass; Nokturn.

Twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Pawła Łukaszewskiego, obejmuje swym spektrum utwory chóralne a capella, instrumentalno-wokalne, jak i rozpisane wyłącznie na instrumenty. Urodzony w 1968 roku w Częstochowie kompozytor doczekał się wielu rejestracji swoich utworów opublikowanych jak dotąd na ponad stu płytach wydanych na całym świecie. Również koncertowe wykonania dzieł Łukaszewskiego można usłyszeć na całym niemal globie, a interpretacji podejmują się tak znaczące chóry jak m.in.: The Kings Sisters, Britten Sinfonia czy Polyphony. Wydawana przez wytwórnię DUX seria: ''Łukaszewski Collection'' w znaczący sposób przyczynia się do przybliżenia melomanom wszechstronności muzycznych dokonań wybitnego twórcy. Pod koniec 2015 roku ukazała się płyta: "Musica Profana 1", na której poznaliśmy utwory fortepianowe, solowe i kameralne. Album zdobył Nagrodę Akademii Fonograficznej w postaci prestiżowego Fryderyka w kategorii: album roku - muzyka kameralna. Kontynuacją cyklu jest płyta "Musica Profana 2" przynosząca utwory fortepianowe, wykonywane przez znakomitego młodego pianistę Wojciecha Świętońskiego, od wielu lat współpracująego z kompozytorem. Słyszanemu jako instrument solowy fortepianowi towarzyszą w nagraniach zespoły kameralne Nostadema String Quartet i Trombastic Brass Sextet, oraz niedawno słyszana na znakomitej płycie "Stabat Mater / Luctus Mariae" sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i pamiętany z pierwszej płyty cyklu "Musica Profana" Robert Gierlach (baryton).
W pięknej kameralnej "Arii" słyszymy też wiolonczelistkę Joannę Citkowicz, której partie doskonale współbrzmią z subtelnym akompaniamentem fortepianu. Ta urokliwa miniaturka wypełnia jedne z najpiękniejszych czterech minut całego albumu.
W programie płyty lżejsze w odbiorze utwory wokalne przeplatane są bardziej rozbudowanymi formami instrumentalnymi, dzięki czemu, mimo iż zgromadzone na płycie kompozycje powstały na przestrzeni 23 lat, całość robi wrażenie doskonale przemyślanej formy o własnej dramaturgii i przekazie.
W pierwszej grupie znalazły się utwory do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, Haliny Poświatowskiej i Ewy Szelburg-Zarembiny.
Pośród kompozycji instrumentalnych wielkie wrażenie robi powstały w 2013 roku na zamówienie Kwartetu Nostadema Kwintet fortepianowy. Czteroczęściowa kompozycja rozpisana na kwartet smyczkowy i fortepian, nawiązująca w swej estetyce do minimalizmu i neoklasycyzmu, intryguje wyjątkowym klimatem i ilustracyjnością.
Z kolei powstałe 6 lat wcześniej "Concertino for piano and brass" jest ukłonem Łukaszewskiego w stronę specyficznego brzmienia puzonów. Warszawski zespół Trombastic, którego instrumentarium tworzą puzony: altowy, tenorowy, basowy i kontrabasowy, jest jedynym w swoim rodzaju kwartetem na co dzień specjalizującym się w muzyce renesansu i baroku. W towarzystwie Wojciecha Świętońskiego przy fortepianie muzycy grający przygotowany na to instrumentarium doniosły trzyczęściowy Koncert Łukaszewskiego, wypadają znakomicie.
Muzyka Pawła Łukaszewskiego pobudza do refleksji i zadumy. Prowokuje wyobraźnię i sięga do najbardziej wrażliwych zakątków umysłu. Mimo że zwolennicy twórczości kompozytora nie mogą w ostatnim czasie narzekać na brak nowych nagrań jego utworów, każda kolejna płyta przynosi zupełnie nowe doznania i równie zachwyca.
Album ukazał się 12 czerwca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Paweł Łukaszewski - Musica Profana 2
CD 2018, DUX 1296

program:

  1. Souvenir II

Prawdy ukryte:
  2. Głosy ptaków już opadły
  3. Tymczasem wspomnij lato
  4. W zimie sypkie spadną śniegi

  5. Aria

Mijanie:
  6. Joanno
  7. Koniugacja

Kwintet fortepianowy:
  8. Allegro con ira
  9. Lento
10. q=120
11. d=70

Osiem piosenek dla dzieci:
12. Wiosna idzie
13. Do domu!
14. W pasiece
15. Słonecznik
16. Szara godzina
17. Dziadzio mrok
18. Choinka w lesie
19. Ciemny pokój

Concertino for piano and brass:
20. Direct
21. Hesitant
22. Rondeau

23. Nokturn

wykonawcy:
Wojciech Świętoński - fortepian
oraz
Anna Mikolajczyk-Niewiedział - sopran
Robert Gierlach - baryton
Kwartet smyczkowy NOSTADEMA String Quartet
Sekstet dęty TROMBASTIC Brass Sextet
Joann Citkowicz - wiolonczela

 

opisy innych płyt z muzyką Pawła Łukaszewskiego:

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

poniedziałek, 09 lipca 2018, longplay_2010
Tagi: classic Ł

Polecane wpisy