Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł Łukaszewski - Musica Profana 2 /2018/

Souvenir II; Prawdy ukryte; Aria; Mijanie; Kwintet fortepianowy; Osiem piosenek dla dzieci; Concertino for piano and brass; Nokturn.

Twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Pawła Łukaszewskiego, obejmuje swym spektrum utwory chóralne a capella, instrumentalno-wokalne, jak i rozpisane wyłącznie na instrumenty. Urodzony w 1968 roku w Częstochowie kompozytor doczekał się wielu rejestracji swoich utworów opublikowanych jak dotąd na ponad stu płytach wydanych na całym świecie. Również koncertowe wykonania dzieł Łukaszewskiego można usłyszeć na całym niemal globie, a interpretacji podejmują się tak znaczące chóry jak m.in.: The Kings Sisters, Britten Sinfonia czy Polyphony. Wydawana przez wytwórnię DUX seria: ''Łukaszewski Collection'' w znaczący sposób przyczynia się do przybliżenia melomanom wszechstronności muzycznych dokonań wybitnego twórcy. Pod koniec 2015 roku ukazała się płyta: "Musica Profana 1", na której poznaliśmy utwory fortepianowe, solowe i kameralne. Album zdobył Nagrodę Akademii Fonograficznej w postaci prestiżowego Fryderyka w kategorii: album roku - muzyka kameralna. Kontynuacją cyklu jest płyta "Musica Profana 2" przynosząca utwory fortepianowe, wykonywane przez znakomitego młodego pianistę Wojciecha Świętońskiego, od wielu lat współpracująego z kompozytorem. Słyszanemu jako instrument solowy fortepianowi towarzyszą w nagraniach zespoły kameralne Nostadema String Quartet i Trombastic Brass Sextet, oraz niedawno słyszana na znakomitej płycie "Stabat Mater / Luctus Mariae" sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i pamiętany z pierwszej płyty cyklu "Musica Profana" Robert Gierlach (baryton).
W pięknej kameralnej "Arii" słyszymy też wiolonczelistkę Joannę Citkowicz, której partie doskonale współbrzmią z subtelnym akompaniamentem fortepianu. Ta urokliwa miniaturka wypełnia jedne z najpiękniejszych czterech minut całego albumu.
W programie płyty lżejsze w odbiorze utwory wokalne przeplatane są bardziej rozbudowanymi formami instrumentalnymi, dzięki czemu, mimo iż zgromadzone na płycie kompozycje powstały na przestrzeni 23 lat, całość robi wrażenie doskonale przemyślanej formy o własnej dramaturgii i przekazie.
W pierwszej grupie znalazły się utwory do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, Haliny Poświatowskiej i Ewy Szelburg-Zarembiny.
Pośród kompozycji instrumentalnych wielkie wrażenie robi powstały w 2013 roku na zamówienie Kwartetu Nostadema Kwintet fortepianowy. Czteroczęściowa kompozycja rozpisana na kwartet smyczkowy i fortepian, nawiązująca w swej estetyce do minimalizmu i neoklasycyzmu, intryguje wyjątkowym klimatem i ilustracyjnością.
Z kolei powstałe 6 lat wcześniej "Concertino for piano and brass" jest ukłonem Łukaszewskiego w stronę specyficznego brzmienia puzonów. Warszawski zespół Trombastic, którego instrumentarium tworzą puzony: altowy, tenorowy, basowy i kontrabasowy, jest jedynym w swoim rodzaju kwartetem na co dzień specjalizującym się w muzyce renesansu i baroku. W towarzystwie Wojciecha Świętońskiego przy fortepianie muzycy grający przygotowany na to instrumentarium doniosły trzyczęściowy Koncert Łukaszewskiego, wypadają znakomicie.
Muzyka Pawła Łukaszewskiego pobudza do refleksji i zadumy. Prowokuje wyobraźnię i sięga do najbardziej wrażliwych zakątków umysłu. Mimo że zwolennicy twórczości kompozytora nie mogą w ostatnim czasie narzekać na brak nowych nagrań jego utworów, każda kolejna płyta przynosi zupełnie nowe doznania i równie zachwyca.
Album ukazał się 12 czerwca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Paweł Łukaszewski - Musica Profana 2
CD 2018, DUX 1296

program:

  1. Souvenir II

Prawdy ukryte:
  2. Głosy ptaków już opadły
  3. Tymczasem wspomnij lato
  4. W zimie sypkie spadną śniegi

  5. Aria

Mijanie:
  6. Joanno
  7. Koniugacja

Kwintet fortepianowy:
  8. Allegro con ira
  9. Lento
10. q=120
11. d=70

Osiem piosenek dla dzieci:
12. Wiosna idzie
13. Do domu!
14. W pasiece
15. Słonecznik
16. Szara godzina
17. Dziadzio mrok
18. Choinka w lesie
19. Ciemny pokój

Concertino for piano and brass:
20. Direct
21. Hesitant
22. Rondeau

23. Nokturn

wykonawcy:
Wojciech Świętoński - fortepian
oraz
Anna Mikolajczyk-Niewiedział - sopran
Robert Gierlach - baryton
Kwartet smyczkowy NOSTADEMA String Quartet
Sekstet dęty TROMBASTIC Brass Sextet
Joann Citkowicz - wiolonczela

 

opisy innych płyt z muzyką Pawła Łukaszewskiego:

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

poniedziałek, 09 lipca 2018, longplay_2010
Tagi: classic Ł

Polecane wpisy