Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Marek Szlezer: Karol Szymanowski Piano Music /2018/

9 Preludiów op.1; Preludium cis-moll; Etiudy op.4; Preludium i fuga cis-moll; Wariacje h-moll na polski temat ludowy op.10.

ENGLISH:

For many years Marek Szlezer has dreamed about making recordings of young works by Szymanowski, noticing in them special beauty, extraordinary expression and exceptional atmosphere. This passion is easily seen in the enthusiastic, expressive play of the pianist, perfectly building form and with extraordinary naturalness creating tension.

POLSKI:

Specjalizujący się w wykonywaniu muzyki polskiej XIX i XX wieku Marek Szlezer, należy dziś do najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Krakowski wirtuoz jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali oraz ma za sobą występy w tak ważnych miejscach jak m.in.: Carnegie Hall czy St.Martin-in-the-fields. W swej dyskografii ma płyty z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Meyera, a ostatnio słyszeliśmy go na albumie "Sonatas for Cello and Piano" (2017), nagranym w duecie z koreańską wiolonczelistką Joo Yeon Choi. Tym razem pianista zmierzył się z wczesnymi utworami Karola Szymanowskiego.
Płyta "Karol Szymanowski - Piano Music" przynosi pełne młodzieńczej ekspresji interpretacje Preludiów, Etiud i Wariacji na polski temat ludowy, na których znakomity pianista odcisnął piętno własnego stylu interpretacyjnego. Marek Szlezer od lat marzył o dokonaniu nagrań młodzieńczych utworów Szymanowskiego, dostrzegając w nich szczególne piękno, nadzwyczajną ekspresję i wyjątkowy klimat. Tę pasję łatwo dostrzec w pełnej entuzjazmu, wyrazistej grze pianisty, doskonale budującego formę i z nadzwyczajną naturalnością tworzącego napięcie.
Otwierający album cykl 9 Preludiów op.1, mimo że silnie osadzony w chopinowskim stylu, jego ornamentyce i fakturach, zdradza już cechy odkrytego później geniuszu kompozytora.
4 Etiudy op.4 to już niemal Szymanowski jakiego powszechnie znamy: śmiałe harmonie, nachodzące na siebie motywy melodyczne i uporządkowana forma.
Płytę zamykają ukończone w roku 1904 Wariacje h-moll na polski temat ludowy op.10. Zmierzenie się z ich zróżnicowanym tempem i fakturą przez Marka Szlezera po raz kolejny dowodzi wyjątkowej wirtuozerii pianisty. Artysta z lekkością i polotem przeprowadza nas przez zawiłe ornamenty i figury dźwiękowe, którymi naszpikowany jest ten niezwykle trudny dla każdego pianisty cykl.
Wydany przez prestiżową wytwórnię DUX album zarejestrowany w Europejskim Centrum Matecznik "Mazowsze" w Otrębusach, to nie tylko zbiór mało rozpowszechnionych utworów z wczesnego okresu twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów wszech czasów, ale też kolejna nagrana z pasją i zaangażowaniem płyta dowodząca fortepianowej maestrii i kunsztu Marka Szlezera.
Płyta ukazała się 12 czerwca 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Marek Szlezer: Karol Szymanowski Piano Music
CD 2018, DUX 1367

program:
9 Preludiów op.1:
  1. Preludium h-moll nr 1: Andante ma non troppo
  2. Preludium d-moll nr 2: Andante con moto
  3. Preludium Des-dur nr 3: Andantino
  4. Preludium nr 4 b-moll: Andantino con moto
  5. Preludium nr 5 d-moll: Allegro molto - Impetuoso
  6. Preludium nr 6 a-moll: Lento - Mesto
  7. Preludium nr 7 c-moll: Moderato
  8. Preludium nr 8 es-moll: Andante ma non troppo
  9. Preludium nr 9 b-moll: Lento - Mesto

10. Preludium cis-moll

4 Etiudy op.4:
11. Allegro moderato
12. Allegro molto
13. Andante
14. Allegro

15-16. Preludium i fuga cis-moll

Wariacje h-moll na polski temat ludowy op.10:
17. Andante doloroso rubato
18. Tema. Andantino semplice
19. Var.I: Meno mosso
20. Var.II: Agitato
21. Var.III: Lento. Mesto ma poco agitato
22. Var.IV: Allegro molto agitato
23. Var.V: Andantino
24. Var.VI: Andante dolcissimo
25. Var.VII: Piu mosso
26. Var.VIII: Marcia funebre
27. Var.IX: Piu mosso (Allegro)
28. Var.X: Finale. Allegro vivo

Marek Szlezer - fortepian

opisy innych płyt Marka Szlezera:

  

opisy innych płyt z muzyką Karola Szymanowskiego:

 

 Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 06 lipca 2018, longplay_2010
Tagi: classic s

Polecane wpisy