Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Brian BROMBERG: Thicker Than Water /2018/

Is That The Best You Can Do?; Minneapolis, 1987; Thicker Than Water; Coupe De Ville; Changes; Trials And Tribulations; It's Called Life; Uh-Huh; Your Eyes; Land Of The Rising Sun; A Familia.

Briana Bromberga świat poznał w 1979 roku, kiedy 19-letni wówczas basista spędził prawie rok podróżując i koncertując po świecie z zespołem Stana Getza. Po stażu w światowej klasy kwintecie propozycje współpracy napływały do muzyka szerokim strumieniem. Od tego czasu Brian Bromberg współpracował m.in. z: Arturo Sandovalem, Billym Cobhamem, Dizzym Gillespie, Eddie Harrisem, Ernie Wattsem, Freddie Hubbardem, Georgem Bensonem, Georgem Dukem, Gerry Mulliganem, Herbie Hancockiem, Horace Silverem, Joshuą Redmanem, Kenny Garrettem, Kirkiem Whalumem, Lionelem Hamptonem, Stanleyem Clarke, Joe Lovano i wieloma innymi artystami. Od roku 1986 Bromberg publikuje albumy firmowane własnym nazwiskiem. Poprzedni jego album "Full Circle" (2016) okazał się wielkim zaskoczeniem, bowiem artysta grał na nim na gitarach, kontrabasie i perkusji, łącząc swój multiinstrumentalizm w formę sprawnego jazzowego tria.
Nowa płyta "Thicker Than Water" multiinstrumentalisty, ale przede wszystkim wyjątkowego basisty, przynosi 11 premierowych utworów nagranych w rozmaitych składach. Brian Bromberg zaangażował do nagrań doprawdy imponującą rzeszę muzyków, w tym dwie różne sekcje dęte i sekcję smyczkową, a w jednym z nagrań ("Uh-Huh") wykorzystał partie Randy'ego Breckera i George'a Duke'a.
Zdawać by się mogło, że tak imponujący przepych przyczyni się do powstania płyty wybitnej. Tymczasem Bromberg nie wykracza poza stylistykę  lekkiego, chwilami wręcz przebojowego smooth jazzu. Oczywiście na "Thicker Than Water" aż roi się od efektownych zagrywek lidera grającego na rozmaitych gitarach basowych, co słychać już podczas otwierającego album "Is That The Best You Can Do?".
W nagraniach dostrzeżemy liczne elementy rozmaitych stylistyk wplatanych w konwencję, jak podszyte funkiem "Minneapolis, 1987", nasączona estetyką r'n'b skomponowana przez Briana wraz z synem Zachem Brombergiem kompozycja tytułowa, czy ocierające się o fusion wspomniane "Uh-Huh" ozdobione długimi solówkami przyjaciół i wieloletnich muzycznych współpracowników Bromberga: Randy'ego Breckera (trąbka) i nieodżałowanego George'a Duke'a (elektryczne piano).
Bardzo ciekawie brzmi utrzymane w estetyce rockowej ballady, rozbudowane melodycznie "Trials And Tribulations", pełne basowych impresji odsłaniających możliwości Bromberga w zakresie budowania klimatu.
Podczas oprawionego smyczkami, również balladowego tematu "It's Called Life" oraz w kończącym całość "A Familia", Brian Bromberg przypomina że równie doskonale radzi sobie z kontrabasem, serwując nam doprawdy zapierające dech w piersi partie.
Równie przekonująco pod palcami lidera brzmi klawiatura fortepianu o czym przekonujemy się podczas kolejnej ballady w programie albumu: "Your Eyes". To także okazja do zasłuchania się w piękną solówkę saksofonu sopranowego Mariona Meadowsa.
Jednym z wielu ozdobników brzmieniowych albumu jest wykorzystanie japońskiego koto, którego partię słyszymy podczas "Land Of The Rising Sun" w wykonaniu June Kuramoto, artysty wywodzącego się ze składu zespołu Hiroshima (kilka lat temu opisywałem w tym miejscu album tej grupy: "Departure", 2011).
"Thicker Than Water" to także prawdziwy majstersztyk realizacyjno-produkcyjny. Nagrania brzmią nieprzyzwoicie przestrzennie, a partie poszczególnych instrumentów porażają wyrazistością i czytelnością, co przy tak szerokim instrumentarium, nawet w najlepszych warunkach studyjnych zawsze jest trudno osiągalne.
Być może nie jest to najwybitniejszy spośród dotychczasowych 22 autorskich albumów Briana Bromberga jakie ukazały się na przestrzeni 32 lat. Płytą tą jednak artysta po raz kolejny potwierdza swą niewątpliwie silną markę niezależnego basisty, kompozytora i lidera na amerykańskiej scenie jazzowej.
Premiera płyty 13 lipca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Brian BROMBERG: Thicker Than Water
CD 2018, Mack Avenue - Artistry ART7056

program:
  1. Is That The Best You Can Do?
  2. Minneapolis, 1987
  3. Thicker Than Water
  4. Coupe De Ville (Intro)
  5. Coupe De Ville
  6. Changes
  7. Trials And Tribulations
  8. It's Called Life (Intro)
  9. It's Called Life (For Mom)
10. Uh-Huh
11. Your Eyes
12. Land Of The Rising Sun
13. A Familia

personel:
Brian Bromberg - gitary basowe, kontrabas, fortepian
Gannin Arnold - gitara
Tom Zink - instr. klawiszowe
Franklin Richardson III - perkusja
Lenny Castro - instr. perkusyjne
oraz:
Doug Webb, Brandon Fields, Najee, Everette Harp, Gary Meek, Mark Visher, Vince Trombetta, Marion Meadows - saksofony
Lee Thornburg, Randy Brecker, Willie Murilo, Tony Guererro - trąbka
Nick Lane, Jason Thor - puzon
Mark Hollingsworth - flety
Paul Jackson, Jr. - gitary
George Duke - fortepian
Brian Simpson - instr. klawiszowe
The Rising Sun Orchestra - instr. smyczkowe
Alex Acuna - instr. perkusyjne
June Kuramoto - koto
Zach Bromberg - loops, programowanie

opisy innych albumów Briana Bromberga:

  

opisy innych płyt z katalogu Mack Avenue:czwartek, 12 lipca 2018, longplay_2010
Tagi: b jazz

Polecane wpisy