Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Agata Kielar-Długosz / Andrzej Jungiewicz: For You, Anne-Lill /2018/

Wojciech Kilar: Sonatina; Witold Lutosławski: Trzy fragmenty; Andrzej Panufnik: Hommage a Chopin; Piotr Perkowski: Intermezzo; Aleksander Tansman: Sonatina; Henryk Mikołaj Górecki: Valentine Piece, Dla Ciebie, Anne-Lill; Krzysztof Penderecki: Masterioso.

Agata Kielar-Długosz należy do grona najbardziej uznanych polskich flecistek. Jest absolwentką studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze i Yale University w New Haven. W roku 2016 wraz z mężem Łukaszem Długoszem (również flecistą) oraz muzykami Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, zarejestrowała utwory Antonio Vivaldiego, Hektora Berlioza i Janusza Bieleckiego, które w ramach skierowanej do najmłodszych kampanii edukacyjnej Barwy muzyki, ukazały się na znakomitym albumie "Flute Reflections" (2016). Nowa płyta artystki "For You, Anne-Lill" nagrana została wraz cenionym pianistą Andrzejem Jungiewiczem, a przynosi recital ułożony z utworów polskich kompozytorów, których twórczość zakorzeniona jest w różnych nurtach XX wieku.
W programie znajdziemy kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Nie jest to jednak wybór oczywisty, bowiem muzycy wybrali utwory rzadko wykonywane, a niejednokrotnie powstałe na uboczu działalności kompozytorskiej  specjalizujących się w innych formach twórców.
Oryginalny program albumu sprawia, iż słucha się go z wyjątkowym zainteresowaniem i uwagą. Swój tytuł płyta zawdzięcza osylującej wokół minimalizmu, kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego dedykowanej młodej norweskiej flecistce Anne-Lill Ree, poznanej przez kompozytora podczas festiwalu w Lerchenborgu. Warto wspomnieć, że po utwór ten całkiem niedawno sięgnęli również Bracia Oleś prezentując jego jazzową interpretację na albumie "Górecki Ahead" (2018) nagranym wraz z wibrafonistą Christopherem Dellem.
55 minut muzyki jaka wypełnia ten kameralny album to znakomicie skonstruowany program, nie pozwalający na chocby chwilowe oderwanie się od docierającej do odbiorcy muzyki.
Oparte na tradycyjnym schemacie trzyczęściowe "Sonatiny" Aleksandra Tansmana (z 1925 roku) i Wojciecha Kilara (z 1951 roku), powstałe z myślą o słuchowiskach radiowych "Trzy fragmenty na flet i harfę" Witolda Lutosławskiego tutaj przetransponowane na flet i fortepian, chopinowska w klimacie kompozycja Andrzeja Panufnika, czy postimpresjonistyczny "Sonet romantyczny" Piotra Perkowskiego, to prawdziwe skarby wybrane z dorobku tych kompozytorów, a kończąca program miniaturka Krzysztofa Pendereckiego z 1954 roku dokumentuje młodzieńczy okres twórczości jednego z najwybitniejszych dziś kompozytorów na świecie.
Grająca na flecie poprzecznym Agata Kielar-Długosz i akompaniujący jej przy fortepianie Andrzej Jungiewicz nagrali album nad wyraz interesujący, a ich artyzm i wyczuwalny w grze entuzjazm połączony z zachwycającą wirtuozerią, sprawia że w przypadku "For You, Anne-Lill" mamy do czynienia z jedną z najciekawszych płyt z muzyką kameralną, jakie ukazały się w ciągu ostatnich miesięcy.
Album ukazał się 12 czerwca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Agata Kielar-Długosz / Andrzej Jungiewicz: For You, Anne-Lill
CD 2018, DUX 1475

program:

Wojciech Kilar - Sonatina na flet i fortepian:
  1. Allegro
  2. Andante con moto
  3. Rondo. Allegro

Witold Lutosławski - Trzy fragmenty na flet i fortepian:
  4. Magia (wg Teokryta)
  5. Odys na Itace
  6. Presto

Andrzej Panufnik - Hommage a Chopin (Suita polska) na flet i fortepian:
  7. Preludium. Andante
  8. Allegretto
  9. Interludium. Andantino
10. Vivo
11. Postludium. Andante

12. Piotr Perkowski - Intermezzo (Sonet romantyczny) na flet i fortepian

Aleksander Tansman - Sonatina na flet i fortepian:
13. Modere
14. Intermezzo
15. Scherzo (Fox-Trot). Allegro risoluto
16. Noturno. Lento
17. Finale. Allegro grazioso

Henryk Mikołaj Górecki:
18. Valentine Piece op.70 na flet solo
19. Dla Ciebie, Anne-Lill op.58 na flet i fortepian

20. Krzysztof Penderecki - Masterioso na flet i fortepian

wykonawcy:
Agata Kielar-Długosz - flet
Andrzej Jungiewicz - fortepian

 Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 06 lipca 2018, longplay_2010
Tagi: J k classic

Polecane wpisy