Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Yuko TOGAMI: Dawn /2018/

Noctiluca; Got to Be There; Why Not; Firstborns; I Loves You, Porgy; Stolen Moments; Chan's Song (Never Said); Autumn Path.

Yuko Togami to od pięciu lat osiadła w Nowym Jorku kompozytorka, perkusistka i pianistka, mająca za sobą współpracę z m.in. Markiem Wadem, Scottem Reevesem i Jakobem Dreyerem. Pochodząca z japońskiego miasta Saitama artystka, kształciła się muzycznie już od 5 roku życia, opanowując sztukę gry m.in. na fortepianie, marimbie i perkusji. Właśnie ostatni z wymienionych instrumentów okazał się dla Yuko najbliższym i dającym największe możliwości wyrażenia ekspresji i fascynacji rytmem. Jej pierwsza autorska płyta "Dawn", nagrana została z udziałem kilku zaprzyjaźnionych muzyków, a większość utworów opracowanych zostało na trio fortepianowe. Poza grającą na perkusji lub fortepianie Yuko Togami, w nagraniach wypełniających album zamiennie słyszymy dwóch pianistów (Takaaki Otomo i Ben Paterson), oraz dwóch basistów (Jakob Dreyer i Nori Naraoka). Obok autorskich kompozycji Japonki i porywających improwizacji, znajdziemy tu ciekawe opracowania utworów George'a Gershwina, Herbiego Hancocka i Olivera Nelsona.
Program albumu składa się z dwóch części podzielonych utworem improwizowanym ("Firstborns"), a zakończony jest 2-minutową kodą ("Autumn Path"), zagraną przez Yuko Togami solo na fortepianie. Pierwszy set to trzy własne kompozycje artystki, w drugim słyszymy piękną wersję "I Loves You, Porgy" Gershwina z opery "Porgy and Bess", oraz ciekawe opracowania ponadczasowego "Stolen Moments" Nelsona i "Chan's Song" Hancocka.
Największą uwagę przykuwają jednak, wysublimowane brzmieniowo i harmonicznie, autorskie kompozycje Yuko Togami, śmiało czerpiące z klasyki gatunku, a jednocześnie niosące wyjątkowo orzeźwiający powiew świeżości i pomysłowości w kreowaniu wyjątkowego muzycznego klimatu. Zastosowanie różnorodnego instrumentarium (fortepian zastępowany jest organami i Fender Rhodes), oraz indywidualny dobór muzyków do poszczególnych utworów, sprawia że odbiór całego albumu robi doprawdy duże wrażenie.
Jestem przekonany, iż Yuko Togami to artystka, o której wkrótce słyszeć będziemy coraz więcej dobrego. Wydany wiosną 2018 roku album już zdobywa coraz więcej pochlebnych i entuzjastycznych opinii w najbardziej prestiżowych periodykach (z opiniotwórczym "All About Jazz" włącznie), a o koncerty Togami zabiegają amerykańskie kluby jazzowe i festiwale.
"Dawn" przynosi muzykę, do której najzwyczajniej chce się wracać. 
Płyta ukazała się 27 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

Yuko TOGAMI: Dawn
CD 2018, Yuko Togami

program:
1. Noctiluca
2. Got to Be There
3. Why Not
4. Firstborns
5. I Loves You, Porgy
6. Stolen Moments
7. Chan's Song (Never Said)
8. Autumn Path

personel:
Yuko Togami - perkusja, fortepian
Takaaki Otomo, Ben Paterson - instr. klawiszowe
Jakob Dreyer, Nori Naraoka - kontrabas

 

czwartek, 14 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: T jazz

Polecane wpisy