Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Yuko TOGAMI: Dawn /2018/

Noctiluca; Got to Be There; Why Not; Firstborns; I Loves You, Porgy; Stolen Moments; Chan's Song (Never Said); Autumn Path.

Yuko Togami to od pięciu lat osiadła w Nowym Jorku kompozytorka, perkusistka i pianistka, mająca za sobą współpracę z m.in. Markiem Wadem, Scottem Reevesem i Jakobem Dreyerem. Pochodząca z japońskiego miasta Saitama artystka, kształciła się muzycznie już od 5 roku życia, opanowując sztukę gry m.in. na fortepianie, marimbie i perkusji. Właśnie ostatni z wymienionych instrumentów okazał się dla Yuko najbliższym i dającym największe możliwości wyrażenia ekspresji i fascynacji rytmem. Jej pierwsza autorska płyta "Dawn", nagrana została z udziałem kilku zaprzyjaźnionych muzyków, a większość utworów opracowanych zostało na trio fortepianowe. Poza grającą na perkusji lub fortepianie Yuko Togami, w nagraniach wypełniających album zamiennie słyszymy dwóch pianistów (Takaaki Otomo i Ben Paterson), oraz dwóch basistów (Jakob Dreyer i Nori Naraoka). Obok autorskich kompozycji Japonki i porywających improwizacji, znajdziemy tu ciekawe opracowania utworów George'a Gershwina, Herbiego Hancocka i Olivera Nelsona.
Program albumu składa się z dwóch części podzielonych utworem improwizowanym ("Firstborns"), a zakończony jest 2-minutową kodą ("Autumn Path"), zagraną przez Yuko Togami solo na fortepianie. Pierwszy set to trzy własne kompozycje artystki, w drugim słyszymy piękną wersję "I Loves You, Porgy" Gershwina z opery "Porgy and Bess", oraz ciekawe opracowania ponadczasowego "Stolen Moments" Nelsona i "Chan's Song" Hancocka.
Największą uwagę przykuwają jednak, wysublimowane brzmieniowo i harmonicznie, autorskie kompozycje Yuko Togami, śmiało czerpiące z klasyki gatunku, a jednocześnie niosące wyjątkowo orzeźwiający powiew świeżości i pomysłowości w kreowaniu wyjątkowego muzycznego klimatu. Zastosowanie różnorodnego instrumentarium (fortepian zastępowany jest organami i Fender Rhodes), oraz indywidualny dobór muzyków do poszczególnych utworów, sprawia że odbiór całego albumu robi doprawdy duże wrażenie.
Jestem przekonany, iż Yuko Togami to artystka, o której wkrótce słyszeć będziemy coraz więcej dobrego. Wydany wiosną 2018 roku album już zdobywa coraz więcej pochlebnych i entuzjastycznych opinii w najbardziej prestiżowych periodykach (z opiniotwórczym "All About Jazz" włącznie), a o koncerty Togami zabiegają amerykańskie kluby jazzowe i festiwale.
"Dawn" przynosi muzykę, do której najzwyczajniej chce się wracać. 
Płyta ukazała się 27 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

Yuko TOGAMI: Dawn
CD 2018, Yuko Togami

program:
1. Noctiluca
2. Got to Be There
3. Why Not
4. Firstborns
5. I Loves You, Porgy
6. Stolen Moments
7. Chan's Song (Never Said)
8. Autumn Path

personel:
Yuko Togami - perkusja, fortepian
Takaaki Otomo, Ben Paterson - instr. klawiszowe
Jakob Dreyer, Nori Naraoka - kontrabas

 

czwartek, 14 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: T jazz

Polecane wpisy