Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Szymon KLIMA Quintet: Folwark /2018/

Folwark; Żniwa; Cztery Konie Rysie; Oj Matulu; Od Szabasa; Na Zachód.

Wywodzącego się z rodziny o muzycznych tradycjach, klasycznego wirtuoza klarnetu Szymona Klimę, pamiętamy ze znakomitej płyty "Lutosławski Retuned" (2015), nagranej wraz z pianistą Piotrem Wyleżołem i kontrabasistą Adamem Kowalewskim. Drugi z wymienionych muzyków wraz z Szymonem Klimą oraz Dariuszem Rubinowskim (saksofon), Jakubem Mizerackim (gitara) i Jakubem Miarczyńskim (perkusja), tworzą debiutującą fonograficznie formację Szymon Klima Quintet. Warto wspomnieć, iż lider kwintetu oraz jego kontrabasista Adam Kowalewski (wraz z Dominikiem Wanią i Przemkiem Jaroszem) całkiem niedawno zachwycili nas albumem również opartym na skarbach polskiego folkloru: "Free-Folk-Jazz" (2017) firmowanym nazwą Improvision Quartet.
W świecie muzyki klasycznej Szymon Klima jest postacią wyjątkową, mającą na swym koncie tak doskonałe płyty jak album "Tango" (2009) zrealizowany z gitarzystą Rochem Modrzejewskim pod szyldem KallpaDuo czy płytę z XX-wieczną muzyką francuską: "La Vison" (2012) nagraną z pianistą Radosławem Kurkiem. Jako solista współpracował z takimi zespołami jak Polish Chamber Ensemble, Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis czy Orkiestra Akademii Bydgoskiej. Pierwsza płyta jego własnej jazzowej formacji nosi tytuł "Folwark" i stanowi zestaw nagrań będących śmiałymi jazzowymi wariacjami opartymi na polskich utworach ludowych.
Długie, rozbudowane tematy obfitują w kolektywne improwizacje i solowe partie poszczególnych instrumentów. Brzmienie klarnetu i saksofonu tenorowego idealnie współgrają z gitarą elektryczną, a sekcja rytmiczna zdaje się pełnić równoprawną z instrumentami solowymi rolę. Melodie ludowe zdają się być dla Kwintetu zaledwie punktem wyjścia, a niejednokrotnie zaledwie inspiracją do powstania poszczególnych utworów.
Mimo, iż w Polsce jazz i muzyka ludowa wyjątkowo często w ostatnich latach tworzą zintegrowaną całość, a aglomerat ten owocuje w doprawdy imponującą ilość projektów, warto pochylić się nad "Folwarkiem". To płyta pełna swieżych pomysłów i nowatorskich rozwiązań, a nagrał ją kolektyw złożony z doskonale rozumiejących się i odważnie dialogujących z sobą instrumentalistów.
Album ukazał się 6 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

 

Szymon KLIMA Quintet: Folwark
CD 2018, Hevhetia HV 0166-2-331

program:
1. Folwark
2. Żniwa
3. Cztery Konie Rysie
4. Oj Matulu
5. Od Szabasa
6. Na Zachód

personel:
Szymon Klima - klarnet
Dariusz Rubinowski - saksofon
Jakub Mizeracki - gitara
Adam Kowalewski - kontrabas
Jakub Miarczyński - perkusja

 opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

środa, 20 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy