Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Szymon KLIMA Quintet: Folwark /2018/

Folwark; Żniwa; Cztery Konie Rysie; Oj Matulu; Od Szabasa; Na Zachód.

Wywodzącego się z rodziny o muzycznych tradycjach, klasycznego wirtuoza klarnetu Szymona Klimę, pamiętamy ze znakomitej płyty "Lutosławski Retuned" (2015), nagranej wraz z pianistą Piotrem Wyleżołem i kontrabasistą Adamem Kowalewskim. Drugi z wymienionych muzyków wraz z Szymonem Klimą oraz Dariuszem Rubinowskim (saksofon), Jakubem Mizerackim (gitara) i Jakubem Miarczyńskim (perkusja), tworzą debiutującą fonograficznie formację Szymon Klima Quintet. Warto wspomnieć, iż lider kwintetu oraz jego kontrabasista Adam Kowalewski (wraz z Dominikiem Wanią i Przemkiem Jaroszem) całkiem niedawno zachwycili nas albumem również opartym na skarbach polskiego folkloru: "Free-Folk-Jazz" (2017) firmowanym nazwą Improvision Quartet.
W świecie muzyki klasycznej Szymon Klima jest postacią wyjątkową, mającą na swym koncie tak doskonałe płyty jak album "Tango" (2009) zrealizowany z gitarzystą Rochem Modrzejewskim pod szyldem KallpaDuo czy płytę z XX-wieczną muzyką francuską: "La Vison" (2012) nagraną z pianistą Radosławem Kurkiem. Jako solista współpracował z takimi zespołami jak Polish Chamber Ensemble, Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis czy Orkiestra Akademii Bydgoskiej. Pierwsza płyta jego własnej jazzowej formacji nosi tytuł "Folwark" i stanowi zestaw nagrań będących śmiałymi jazzowymi wariacjami opartymi na polskich utworach ludowych.
Długie, rozbudowane tematy obfitują w kolektywne improwizacje i solowe partie poszczególnych instrumentów. Brzmienie klarnetu i saksofonu tenorowego idealnie współgrają z gitarą elektryczną, a sekcja rytmiczna zdaje się pełnić równoprawną z instrumentami solowymi rolę. Melodie ludowe zdają się być dla Kwintetu zaledwie punktem wyjścia, a niejednokrotnie zaledwie inspiracją do powstania poszczególnych utworów.
Mimo, iż w Polsce jazz i muzyka ludowa wyjątkowo często w ostatnich latach tworzą zintegrowaną całość, a aglomerat ten owocuje w doprawdy imponującą ilość projektów, warto pochylić się nad "Folwarkiem". To płyta pełna swieżych pomysłów i nowatorskich rozwiązań, a nagrał ją kolektyw złożony z doskonale rozumiejących się i odważnie dialogujących z sobą instrumentalistów.
Album ukazał się 6 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

 

Szymon KLIMA Quintet: Folwark
CD 2018, Hevhetia HV 0166-2-331

program:
1. Folwark
2. Żniwa
3. Cztery Konie Rysie
4. Oj Matulu
5. Od Szabasa
6. Na Zachód

personel:
Szymon Klima - klarnet
Dariusz Rubinowski - saksofon
Jakub Mizeracki - gitara
Adam Kowalewski - kontrabas
Jakub Miarczyński - perkusja

 opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

środa, 20 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy