Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

SKICKI-SKIUK: Chrarumimia /2018/

Grabusznie; Chrarumimia; Fryzjer; Freedom for circus animals; Moja Miłość poszła pobiegać; Wisconsin; Mr. O.; Fragen Sie einen Wissenschaftler.

Zdobywający rozmaite nagrody i wyróżnienia (m.in. Jazz nad Odrą, Blue Note Poznań Competition, czy Grupa Azoty Jazz Contest) zespół SKICKI-SKIUK tworzą absolwenci wrocławskiej Akademii Muzycznej: Dariusz RubinowSKI (saksofon tenorowy), Jakub MizeraCKI (gitara), Jakub MiarczyńSKI (perkusja) i Roman ChraniUK (kontrabas). Debiutancki album formacji zatytułowany "Chrarumimia" wypełnia 8 utworów, będących efektem kilkuletniej pracy muzyków. W jednym z nagrań pojawia się gościnnie Leszek Możdżer, będący również producentem płyty.
Muzyka zespołu to manifestacja wolności i burzenia muzycznych barier. Na płycie odnajdziemy przede wszystkim jazz, ale również elementy rocka, folku, bluesa i reggae, co sprawia że album trafić winien także do odbiorców nie słuchających na co dzień tylko i wyłącznie jazzu. Ta otwartość młodych muzyków sprawia, że 8 utworów wypełniających "Chrarumimię" prezentuje szeroki wachlarz fascynacji, w którym odnajdziemy przefiltrowane przez improwizujących wrocławskich artystów inspiracje zarówno grą Johna Scofielda (gitara) jak Joe Lovano (saksofon).
Muzykę SKICKI-SKIUK charakteryzuje też duże poczucie humoru, a tym samym dystans do własnej twórczości. Począwszy od nazwy grupy złożonej z końcówek nazwisk muzyków i tytułu albumu będącego z kolei zlepem ich początków, poprzez króciutki żart dźwiękowy "Freedom for circus animals",  wykorzystania w jednym z najciekawszych utworów na płycie: "Moja Miłość poszła pobiegać" głosu kilkuletniej dziewczynki i sąsiadki Leszka Możdżera skarżącej się na hałasy dochodzące z mieszkania ("Mr. O."), a na wyjątkowej swobodzie w grze, wybiegającej nawet poza ramy improwizacji zakończywszy. Takie podejście do jazzu z sympatycznym "mrugnięciem okiem" ma w Polsce swą tradycję, że wspomnę choćby niektóre dokonania String Connection. Czwórka Wrocławian nie naruszając jazzowych standardów, bawi się swoim graniem, zapraszając do tego odbiorcę.
"Chrarumimia" to ciekawe, rozbudowane kompozycje podane w akustycznej, mainstreamowej konwencji z domieszką rockowej zadziorności, ale też feelingiem. Prawdziwym zaskoczeniem jest zamykający album, ocierający się o rockową psychodelię: "Fragen Sie einem Wissenschaftler”. Z resztą posłuchajcie sami.
Album ukazał się 1 czerwca 2018.

Robert Ratajczak

SKICKI-SKIUK: Chrarumimia
CD 2018, BITT 006

program:
1. Grabusznie
2. Chrarumimia
3. Fryzjer
4. Freedom for circus animals
5. Moja Miłość poszła pobiegać
6. Wisconsin
7. Mr. O.
8. Fragen Sie einen Wissenschaftler

personel:
Darek Rubinowski - saksofon
Jakub Mizeracki - gitara
Roman Chraniuk - kontrabas
Jakub Miarczyński - perkusja

piątek, 29 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

Komentarze
2018/06/29 14:37:05
Grali też na ostatnim Woodstocku, świetnie bawiłam się na ich koncercie.