Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

SKICKI-SKIUK: Chrarumimia /2018/

Grabusznie; Chrarumimia; Fryzjer; Freedom for circus animals; Moja Miłość poszła pobiegać; Wisconsin; Mr. O.; Fragen Sie einen Wissenschaftler.

Zdobywający rozmaite nagrody i wyróżnienia (m.in. Jazz nad Odrą, Blue Note Poznań Competition, czy Grupa Azoty Jazz Contest) zespół SKICKI-SKIUK tworzą absolwenci wrocławskiej Akademii Muzycznej: Dariusz RubinowSKI (saksofon tenorowy), Jakub MizeraCKI (gitara), Jakub MiarczyńSKI (perkusja) i Roman ChraniUK (kontrabas). Debiutancki album formacji zatytułowany "Chrarumimia" wypełnia 8 utworów, będących efektem kilkuletniej pracy muzyków. W jednym z nagrań pojawia się gościnnie Leszek Możdżer, będący również producentem płyty.
Muzyka zespołu to manifestacja wolności i burzenia muzycznych barier. Na płycie odnajdziemy przede wszystkim jazz, ale również elementy rocka, folku, bluesa i reggae, co sprawia że album trafić winien także do odbiorców nie słuchających na co dzień tylko i wyłącznie jazzu. Ta otwartość młodych muzyków sprawia, że 8 utworów wypełniających "Chrarumimię" prezentuje szeroki wachlarz fascynacji, w którym odnajdziemy przefiltrowane przez improwizujących wrocławskich artystów inspiracje zarówno grą Johna Scofielda (gitara) jak Joe Lovano (saksofon).
Muzykę SKICKI-SKIUK charakteryzuje też duże poczucie humoru, a tym samym dystans do własnej twórczości. Począwszy od nazwy grupy złożonej z końcówek nazwisk muzyków i tytułu albumu będącego z kolei zlepem ich początków, poprzez króciutki żart dźwiękowy "Freedom for circus animals",  wykorzystania w jednym z najciekawszych utworów na płycie: "Moja Miłość poszła pobiegać" głosu kilkuletniej dziewczynki i sąsiadki Leszka Możdżera skarżącej się na hałasy dochodzące z mieszkania ("Mr. O."), a na wyjątkowej swobodzie w grze, wybiegającej nawet poza ramy improwizacji zakończywszy. Takie podejście do jazzu z sympatycznym "mrugnięciem okiem" ma w Polsce swą tradycję, że wspomnę choćby niektóre dokonania String Connection. Czwórka Wrocławian nie naruszając jazzowych standardów, bawi się swoim graniem, zapraszając do tego odbiorcę.
"Chrarumimia" to ciekawe, rozbudowane kompozycje podane w akustycznej, mainstreamowej konwencji z domieszką rockowej zadziorności, ale też feelingiem. Prawdziwym zaskoczeniem jest zamykający album, ocierający się o rockową psychodelię: "Fragen Sie einem Wissenschaftler”. Z resztą posłuchajcie sami.
Album ukazał się 1 czerwca 2018.

Robert Ratajczak

SKICKI-SKIUK: Chrarumimia
CD 2018, BITT 006

program:
1. Grabusznie
2. Chrarumimia
3. Fryzjer
4. Freedom for circus animals
5. Moja Miłość poszła pobiegać
6. Wisconsin
7. Mr. O.
8. Fragen Sie einen Wissenschaftler

personel:
Darek Rubinowski - saksofon
Jakub Mizeracki - gitara
Roman Chraniuk - kontrabas
Jakub Miarczyński - perkusja

piątek, 29 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

Komentarze
2018/06/29 14:37:05
Grali też na ostatnim Woodstocku, świetnie bawiłam się na ich koncercie.