Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Piotr BUDNIAK Essential Group: The Days Of Wine And Noises

Twelve Days Walk (Over And Over Again); The Spring Will Change It All; Everytime I Say Goodbye; Unknown; Wine And Noises.

"The Days Of Wine And Noises" to kolejna po "Simple Stories About Hope And Worries" (2015) i "Into the Life" (2017) płyta formacji Piotr Budniak Essential Group. Lider zespołu, urodzony w 1991 roku, pochodzący z Zielonej Góry perkusista i kompozytor Piotr Budniak, już w wieku zaledwie 15 lat, zajął II miejsce podczas Jazz Juniors, a w roku 2012 został wraz z popowym zespołem LemON laureatem Must Be The Music. Od czasu gdy na dobre wrócił do jazzu, angażuje się w rozmaite projekty jak choćby Trio Kasi Pietrzko, Kwintet Adama Jarzmika ("Euphoria", "Live at Radio Katowice", 2017) czy formacja Early Birds ("Świt", 2017). Nowy skład zespołu, jaki poznajemy na tym albumie tworzą z liderem: twórca projektu Lichtański Sound Lab i współpracownik m.in. Marka Walarowskiego Wojciech Lichtański (saksofon), pianista Kajetan Borowski (lider własnego tria, które zadebiutowało znakomitym albumem "Totem", 2016), kontrabasista Piotr Narajowski oraz znany z płyt m.in. Julii Sawickiej i Agi Zaryan, czeski gitarzysta David Doruzka. W takim też składzie w lutym br. podczas koncertu w zielonogórskiej Winiarni Bachus zarejestrowano 5 utworów wypełniających "The Days Of Wine And Noises".
Wszystkie kompozycje wypełniające 45-minutowy krążek wyszły spod pióra Piotra Budniaka. Poza czterema utworami będącymi na płycie fonograficznymi premierami, w programie koncertu znalazło się też nowe opracowanie znanego jeszcze z pierwszego albumu formacji utworu: "Unknown". Jak można przeczytać w wywiadzie udzielonym przez Piotra Budniaka magazynowi Jazz Forum, jest to ballada o poszukiwaniu idealnej miłości, do której artysta zdecydował się wrócić z perspektywy osoby, która już ją odnalazła. Takich osobistych refleksji jest w kompozycjach perkusisty więcej. Zachwyt nad podyktowaną przez naturę cykliczność życia w "The Spring Will Change It All", opowiadający o pożegnaniach z rodziną i przyjaciółmi, rozpoczęty solowym intro kontrabasu: "Everytime I Say Goodbye", czy poszukiwanie duchowych odpowiedzi w niespokojnym "Twelve Days Walk", to utwory bedące rodzajem muzycznych zwierzeń i refleksji.
Mimo iż skład zespołu Piotr Budniak Essential Group ulega ciągłym transformacjom, lider każdorazowo otacza się muzykami, którzy znakomicie potrafią spełnić jego oczekiwania zarówno pod względem warsztatowym, jak w zakresie ukrytego w muzyce przekazu. Tym razem Budniak postawił na kwintet, który zdaniem muzyka daje każdemu z instrumentalistów większą swobodę w zakresie interpretacji i improwizacji, niż składy 6-osobowe, w jakich zrealizowane zostały dwa poprzednie albumy. Tę swobodę czuć niemal w każdym momencie płyty będącej wyborem nagrań koncertowych, co obrazuje również ogromny potencjał składu w konwencji live.
Ogromną rolę w ostatecznym przekazie muzyki zespołu odgrywa, współpracujący z Budniakiem od pierwszej płyty saksofonista altowy Wojciech Lichtański. Jego solówki przeplatane partiami znakomitego gitarzysty Davida Doruzki, stanowią prawdziwą ozdobę większości tematów.
"The Days Of Wine And Noises" to album niezwykle pomysłowy i bardzo dojrzały, który zdecydowanie umacnia pozycję Piotra Budniaka w gronie najbardziej kreatywnych liderów polskiego jazzu.
Płyta dołączona została do nr 4-5/2018 magazynu "Jazz Forum" w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

 

Piotr BUDNIAK Essential Group feat. David Doruzka: The Days Of Wine And Noises - Live in Zielona Góra
CD Inetive Records

program:
1. Twelve Days Walk (Over And Over Again)
2. The Spring Will Change It All
3. Everytime I Say Goodbye
4. Unknown
5. Wine And Noises

personel:
Wojciech Lichtański - saksofon
David Doruzka - gitara
Kajetan Borowski - fortepian
Piotr Narajowski - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja


opisy poprzednich albumów Piotr Budniak Essential Group:

 

o innych płytach dołączanych do jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

poniedziałek, 04 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy