Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł PILICHOWICZ: Życia szczegół /2018/

Jedność przeciwieństw; Życia szczegół; Szczęście; Wiersz o różnych światach; Bo my lubimy; Lustro i portret; Uskrzydlone nadzieje; Obłędne błędy; Tak się mają rzeczy; Nigdy... zawsze; Sugestie; Uczynne uczucia.

Twórczość urodzonego w Gdańsku poety, autora piosenek i podróżnika Krzysztofa Cezarego Buszmana niejednokrotnie stanowiła podstawę dla tworzenia przez kompozytorów przepięknych muzycznych kreacji. W roku 2013 ukazała się płyta ''Zakochana miłość'' (2013), do której muzykę napisali m.in. Włodzimierz Korcz, Włodzimierz Nahorny i Grzech Piotrowski, a interpretacji piosenek podjęli się m.in. Alicja Majewska, Jarosław Chojnacki i Krzysztof Kolberger. Inną płytą z oprawionymi muzyką wierszami Buszmana był album Marka Richtera: "Wiem" (2012).
Rok 2018 przynosi album nagrany przez znanego z chóru Vox Singers Pawła Pilichowicza, wypełniony 12 piosenkami do tekstów gdańskiego poety. Na płycie zatytułowanej "Życia szczegół" znajdziemy utwory utrzymane w rozmaitych klimatach; od poezji śpiewanej poprzez rock, pop i jazz. Nie jest więc to typowy album, który umieścić można pod szyldem: poezja śpiewana.
Piosenki, do których muzykę skomponowali: Krzysztof Misiak, Maciej Bieniek, Tomasz Sarniak, Monika Gromek, Robert Majewski i Mateusz Szulborski, to utwory o przebojowym potencjale, bogato zaaranżowane i świetnie opracowane instrumentalnie. Do nagrań zaangażowano doprawdy imponującą grupę muzyków, indywidualnie dobranych do charakteru poszczególnych utworów. Wobec stylistyki niektórych nagrań zahaczających o rock ("Życia szczegół", "Lustro i portret", "Obłędne błędy"), czy podszyty jazzem pop ("Szczęście", "Nigdy... zawsze"), bardzo "poprawna", akademicka maniera wokalisty dysponującego nieskazitelnie czystym głosem, stanowi dla instrumentalnego przepychu pełnego solówek poszczególnych instrumentów, swoistą równowagę.
Twórczością Krzysztofa Cezarego Buszmana zachwycali i zachwycają się najwięksi znawcy tematu jak Agnieszka Osiecka czy Katarzyna Gartner. Po jego twórczość sięgają też ludzie bardzo młodzi, wrażliwi i otwarci na piękno słowa czyniąc twórczość Buszmana tematem prac maturalnych. Płyta Pawła Pilichowicza to kolejny przykład ponadczasowości i uniwersalnosci tekstów gdańskiego artysty, a zarazem przykład doskonałej adaptacji jego tekstów w formule piosenek o głębokim przekazie tekstowym.
Album ukazał się 20 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

Paweł PILICHOWICZ / Krzysztof Cezary Buszman: Życia szczegół
CD 2018, Soliton SL 819-2

program:
1. Jedność przeciwieństw
2. Życia szczegół
3. Szczęście
4. Wiersz o różnych światach
5. Bo my lubimy
6. Lustro i portret
7. Uskrzydlone nadzieje
8. Obłędne błędy
9. Tak się mają rzeczy
10. Nigdy... zawsze
11. Sugestie
12. Uczynne uczucia

personel:
Paweł Pilichowicz - wokal i chórki
Ryszard Wolbach, Łukasz Grocki, Tomasz Jeżewski, Anna Kruszyńska-Strzemieczna, Monika Świtkiewicz - wokal
Michał Borowski, Sebastian Feliciak, Piotr Jędraszczak - saksofony
Piotr Krzemiński - trąbka
Piotr Kelm - skrzypce
Michał Bartosiak, Krzysztof Misiak, Tomasz DZIADEK Nowakowski, Jarosław Nyckowski - gitary
Mateusz Szulborski - gitara, gitara basowa
Maciej Bieniek, Robert Majewski, Dariusz Petera - instr. klawiszowe
Tomasz Sarniak - instr. klawiszowe, instr. perkusyjne
Andrzej Zielak - gitara basowa, kontrabas
Grzegorz GUMIŚ Leliński, Dariusz Świtalski - gitara basowa
Marek Magneto Jończyk, Łukasz BOLO Tomczak, Paweł ZAŁO Załęski - instr. perkusyjne

czwartek, 14 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: Pop p

Polecane wpisy