Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

OLEŚ Brothers & Christopher DELL: Górecki Ahead /2018/

Three Pieces in Old Style; Little Requiem for a Certain Polka; Old Polish Music; The Bells are Ringing for the Angelus Domini; Good Night; Ad Matrem; Musiquette I; Diagram; Genesis III: Monodramma; For You, Anne-Lill; Lullaby.

Odnoszę wrażenie, iż wydawcy nie nadążają za kolejnymi projektami Braci Oleś. Tak było w przypadku wydanego pod koniec 2017 roku albumu "Spirit of Nadir" wypełnionego muzyką orientalną nawiązującą do kultury żydowskiej, hinduskiej i arabskiej, kiedy to Marcin i Bartłomiej Oleś mieli już za sobą rejestrację niniejszej płyty. Z kolei w momencie ukazania się "Górecki Ahead", artyści zaangażowani są już w kolejne przedsięwzięcia.
Duet tworzony przez braci Oleś (Marcin – kontrabas i Bartłomiej – perkusja) to niecodzienne zjawisko na polskiej scenie jazzowej. Od ponad 10 lat tandem ten stanowi idealną sekcję rytmiczną dla niezliczonej ilości projektów, jednocześnie funkcjonując jako niezależny duet.
Album firmowany jako Oleś Brothers & Christopher Dell dedykowany jest muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego. Bracia wraz z wybitnym niemieckim wibrafonistą Christopherem Dellem, na albumie "Górecki Ahead" przedstawiają muzykę wielkiego kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście. Warto wspomnieć iż z Dellem Olesiowie współpracują już od lat, a pośród wspólnie zrealizowanych projektów wymienić warto płyty „Komeda Ahead” (2011) i ''Fragments & Moments'' (2012).
Nowe wspólne przedsięwzięcie to zmierzenie się z muzyką wyjątkową, bowiem za punkt wyjścia posłużyły tematy wybrane z dzieł jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów. Trio jakiego słuchamy na płycie, po raz kolejny udowadnia ponadczasowość i uniwersalność muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. To także kolejny pokaz niespotykanej kreatywności i biegłości instrumentalnej artystów, dla których muzyka Góreckiego jest kolejną okazją osobistej wypowiedzi artystycznej.
Zaaranżowane i opracowane na trzy instrumenty przez Marcina Olesia utwory, to zupełnie nowe spojrzenie na znane od lat kompozycje, a zarazem muzyka pełna szacunku i respektu wobec pierwotnej idei kompozytora. Przekrojowy program płyty obejmuje zarówno powstałe w 1973 roku z myślą o sopranie, chórze i orkiestrze mistyczne "Ad Matrem" ("Dla Matki"), jak i skomponowane w 1990 roku, pełne żalu i smutku "Good Night", pierwotnie stworzone na sopran,flet altowy, fortepian i 3 tam tamy.
Odległe od siebie zarówno czasowo, jak pod względem kontekstu tematy, łączy wypracowany przez trzech muzyków wspólny język dźwiękowy, pełen barw i rozmaitych ornamentów.
Znamiennym jest wrażenie, iż każdy z 11 tematów znajdujących się na płycie, został stworzony właśnie dla jazzowego tria, co oczywiście nie jest prawdą. Nowy język, na jaki przetransponowana została twórczość Góreckiego, odkrywa ogromne pokłady, nieznanych dotąd wartości w muzyce kompozytora.
Album ukazał się 6 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

OLEŚ Brothers & Christopher DELL: Górecki Ahead
CD 2018, Audio Cave ACD-005-2018

program:
  1. Three Pieces in Old Style
  2. Little Requiem for a Certain Polka
  3. Old Polish Music
  4. The Bells are Ringing for the Angelus Domini
  5. Good Night
  6. Ad Matrem
  7. Musiquette I
  8. Diagram (from Three Diagrams)
  9. Genesis III: Monodramma
10. For You, Anne-Lill
11. Lullaby (from Lullabies and Dances)

personel:
Christopher Dell - wibrafon
Marcin Oleś - kontrabas
Bartłomiej Oleś - perkusja

opisy inneych płyt Braci Oleś:

 

opisy innych płyt z muzyką H.M.Góreckiego:

  

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

środa, 20 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy