Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

OLEŚ Brothers & Christopher DELL: Górecki Ahead /2018/

Three Pieces in Old Style; Little Requiem for a Certain Polka; Old Polish Music; The Bells are Ringing for the Angelus Domini; Good Night; Ad Matrem; Musiquette I; Diagram; Genesis III: Monodramma; For You, Anne-Lill; Lullaby.

Odnoszę wrażenie, iż wydawcy nie nadążają za kolejnymi projektami Braci Oleś. Tak było w przypadku wydanego pod koniec 2017 roku albumu "Spirit of Nadir" wypełnionego muzyką orientalną nawiązującą do kultury żydowskiej, hinduskiej i arabskiej, kiedy to Marcin i Bartłomiej Oleś mieli już za sobą rejestrację niniejszej płyty. Z kolei w momencie ukazania się "Górecki Ahead", artyści zaangażowani są już w kolejne przedsięwzięcia.
Duet tworzony przez braci Oleś (Marcin – kontrabas i Bartłomiej – perkusja) to niecodzienne zjawisko na polskiej scenie jazzowej. Od ponad 10 lat tandem ten stanowi idealną sekcję rytmiczną dla niezliczonej ilości projektów, jednocześnie funkcjonując jako niezależny duet.
Album firmowany jako Oleś Brothers & Christopher Dell dedykowany jest muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego. Bracia wraz z wybitnym niemieckim wibrafonistą Christopherem Dellem, na albumie "Górecki Ahead" przedstawiają muzykę wielkiego kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście. Warto wspomnieć iż z Dellem Olesiowie współpracują już od lat, a pośród wspólnie zrealizowanych projektów wymienić warto płyty „Komeda Ahead” (2011) i ''Fragments & Moments'' (2012).
Nowe wspólne przedsięwzięcie to zmierzenie się z muzyką wyjątkową, bowiem za punkt wyjścia posłużyły tematy wybrane z dzieł jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów. Trio jakiego słuchamy na płycie, po raz kolejny udowadnia ponadczasowość i uniwersalność muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. To także kolejny pokaz niespotykanej kreatywności i biegłości instrumentalnej artystów, dla których muzyka Góreckiego jest kolejną okazją osobistej wypowiedzi artystycznej.
Zaaranżowane i opracowane na trzy instrumenty przez Marcina Olesia utwory, to zupełnie nowe spojrzenie na znane od lat kompozycje, a zarazem muzyka pełna szacunku i respektu wobec pierwotnej idei kompozytora. Przekrojowy program płyty obejmuje zarówno powstałe w 1973 roku z myślą o sopranie, chórze i orkiestrze mistyczne "Ad Matrem" ("Dla Matki"), jak i skomponowane w 1990 roku, pełne żalu i smutku "Good Night", pierwotnie stworzone na sopran,flet altowy, fortepian i 3 tam tamy.
Odległe od siebie zarówno czasowo, jak pod względem kontekstu tematy, łączy wypracowany przez trzech muzyków wspólny język dźwiękowy, pełen barw i rozmaitych ornamentów.
Znamiennym jest wrażenie, iż każdy z 11 tematów znajdujących się na płycie, został stworzony właśnie dla jazzowego tria, co oczywiście nie jest prawdą. Nowy język, na jaki przetransponowana została twórczość Góreckiego, odkrywa ogromne pokłady, nieznanych dotąd wartości w muzyce kompozytora.
Album ukazał się 6 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

OLEŚ Brothers & Christopher DELL: Górecki Ahead
CD 2018, Audio Cave ACD-005-2018

program:
  1. Three Pieces in Old Style
  2. Little Requiem for a Certain Polka
  3. Old Polish Music
  4. The Bells are Ringing for the Angelus Domini
  5. Good Night
  6. Ad Matrem
  7. Musiquette I
  8. Diagram (from Three Diagrams)
  9. Genesis III: Monodramma
10. For You, Anne-Lill
11. Lullaby (from Lullabies and Dances)

personel:
Christopher Dell - wibrafon
Marcin Oleś - kontrabas
Bartłomiej Oleś - perkusja

opisy inneych płyt Braci Oleś:

 

opisy innych płyt z muzyką H.M.Góreckiego:

  

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

środa, 20 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy