Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ODPOCZNO /2018/

Kowboj w Kalinie; Jedziemy; Od Ksyty; Piejo koguci; Rapowy; Oj prawda; Wesoły; Jade ja se; Dekarski; Jedna noga w Odrzywole.

Powstała w 2014 roku a zainspirowana tradycyjną muzyką regionu opoczyńskiego formacja Odpoczno, zadebiutowała fonograficznie albumem złożonym z 10 ciekawie zaaranżowanych i opracowanych utworów, będących fuzją folkloru, jazzu i rocka. Warto wspomnieć, iż całkiem "świeża" formacja ma już za sobą zwycięstwo w ramach Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w roku 2018 jako jedyny polski zespół wystąpi podczas najważniejszych międzynarodowych targów world music na świecie Womex 2018. Grupę tworzą muzycy wywodzący się z rozmaitych muzycznych środowisk. Joanna Gancarczyk (śpiew, basy), Marcin Lorenc (skrzypce), jazzowy gitarzysta Marek Kądziela oraz rockowy perkusista Piotr Gwadera. Starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, na płycie zatytułowanej po prostu "Odpoczno" grupa łączy współczesną improwizację i rockowy pazur z żywiołowością wiejskiego grania.
Mimo iż na krajowej scenie w ciągu ostatnich lat mamy prawdziwy wysyp rozmaitych formacji czerpiących z polskiego folkloru, propozycję Odpoczno wyróżnia nietuzinkowość i oryginalność, o które wobec ogromu podobnych produkcji coraz trudniej. Fuzja tradycyjnych ludowych oberków z elementami alternatywy, jazzowej improwizacji i elektroniki wypada nad wyraz przekonująco. Nie bez znaczenia jest rola odpowiedzialnego za mix i mastering producenta albumu, cenionego przez muzyków sceny alternatywnej Pawła Cieślaka (współpracownika m.in. Comy). Cieślak pojawia się na płycie również gościnnie jako muzyk grając na syntezatorach i udzielając głosu w jednym z utworów.
Muzyka Odpoczno trafić winna zarówno do miłośników folkloru, jak zwolenników muzyki rockowej i jazzu. Zespołowi udało się nagrać album potwierdzający wyjątkową uniwersalność polskiej muzyki ludowej, która jest w stanie połączyć bardzo odległe od siebie nurty, a nawet niemal niezauważalnie je scalić w ciekawą nowatorską formę.
Płyta ukazała się 8 marca 2018.

Robert Ratajczak

o plycie przeczytasz również: TUTAJ

  dystrybucja:

ODPOCZNO
CD 2018, Audio Cave ACD-002-2018

program:
  1. Kowboj w Kalinie
  2. Jedziemy
  3. Od Ksyty
  4. Piejo koguci
  5. Rapowy
  6. Oj prawda
  7. Wesoły
  8. Jade ja se
  9. Dekarski
10. Jedna noga w Odrzywole

personel:
Joanna Gancarczyk – śpiew, basy
Marcin Lorenc – skrzypce
Marek Kądziela – gitara
Piotr Gwadera – perkusja
oraz gościnnie:
Paweł Cieślak - syntezatory, głos
Katarzyna Zedel - głos

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

środa, 27 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: world music o

Polecane wpisy