Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ODPOCZNO /2018/

Kowboj w Kalinie; Jedziemy; Od Ksyty; Piejo koguci; Rapowy; Oj prawda; Wesoły; Jade ja se; Dekarski; Jedna noga w Odrzywole.

Powstała w 2014 roku a zainspirowana tradycyjną muzyką regionu opoczyńskiego formacja Odpoczno, zadebiutowała fonograficznie albumem złożonym z 10 ciekawie zaaranżowanych i opracowanych utworów, będących fuzją folkloru, jazzu i rocka. Warto wspomnieć, iż całkiem "świeża" formacja ma już za sobą zwycięstwo w ramach Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w roku 2018 jako jedyny polski zespół wystąpi podczas najważniejszych międzynarodowych targów world music na świecie Womex 2018. Grupę tworzą muzycy wywodzący się z rozmaitych muzycznych środowisk. Joanna Gancarczyk (śpiew, basy), Marcin Lorenc (skrzypce), jazzowy gitarzysta Marek Kądziela oraz rockowy perkusista Piotr Gwadera. Starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, na płycie zatytułowanej po prostu "Odpoczno" grupa łączy współczesną improwizację i rockowy pazur z żywiołowością wiejskiego grania.
Mimo iż na krajowej scenie w ciągu ostatnich lat mamy prawdziwy wysyp rozmaitych formacji czerpiących z polskiego folkloru, propozycję Odpoczno wyróżnia nietuzinkowość i oryginalność, o które wobec ogromu podobnych produkcji coraz trudniej. Fuzja tradycyjnych ludowych oberków z elementami alternatywy, jazzowej improwizacji i elektroniki wypada nad wyraz przekonująco. Nie bez znaczenia jest rola odpowiedzialnego za mix i mastering producenta albumu, cenionego przez muzyków sceny alternatywnej Pawła Cieślaka (współpracownika m.in. Comy). Cieślak pojawia się na płycie również gościnnie jako muzyk grając na syntezatorach i udzielając głosu w jednym z utworów.
Muzyka Odpoczno trafić winna zarówno do miłośników folkloru, jak zwolenników muzyki rockowej i jazzu. Zespołowi udało się nagrać album potwierdzający wyjątkową uniwersalność polskiej muzyki ludowej, która jest w stanie połączyć bardzo odległe od siebie nurty, a nawet niemal niezauważalnie je scalić w ciekawą nowatorską formę.
Płyta ukazała się 8 marca 2018.

Robert Ratajczak

o plycie przeczytasz również: TUTAJ

  dystrybucja:

ODPOCZNO
CD 2018, Audio Cave ACD-002-2018

program:
  1. Kowboj w Kalinie
  2. Jedziemy
  3. Od Ksyty
  4. Piejo koguci
  5. Rapowy
  6. Oj prawda
  7. Wesoły
  8. Jade ja se
  9. Dekarski
10. Jedna noga w Odrzywole

personel:
Joanna Gancarczyk – śpiew, basy
Marcin Lorenc – skrzypce
Marek Kądziela – gitara
Piotr Gwadera – perkusja
oraz gościnnie:
Paweł Cieślak - syntezatory, głos
Katarzyna Zedel - głos

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

środa, 27 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: world music o

Polecane wpisy