Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

NOIBLA: Hesitation /2018/

Faux Pas; One Minute More; Utani; Atlantis; Coming Home; Cistercian Bell; Metanoia; Hesitation; It's All I Have.

Nazwa Noibla to nie przypadkiem ananim nazwy progresywnej grupy rockowej Albion, bowiem formację utworzyli jej byli muzycy: wokalistka Katarzyna Malec i klawiszowiec Krzysztof Malec oraz gitarzysta Leszek Jarzębowski. Wraz z Krzysztofem Wyrwą (gitara basowa) i Bartkiem Staromiejskim (perkusja) oraz zaproszonymi gośćmi, Noibla prezentuje album wypełniony pełną uduchowienia muzyką, skłaniającą do kontemplacji i wyciszenia. Art rock jaki słyszymy na anglojęzycznej płycie zatytułowanej "Hesitation" to muzyka pełna przestrzeni i rozmaitych dźwiękowych niuansów. Nostalgiczna, a jednocześnie pełna rozmaitych emocji.
W utworach zespołu dostrzeżemy swoiste wyciszenie i stylowy liryzm, co wobec dokonań wspomnianej grupy Albion stanowi dość znaczny zwrot stylistyczny. Zastosowanie w kilku nagraniach ujmującego specyficzną barwą oboju (solista Filharmonii Krakowskiej, Paweł Nyklewicz), w innych wykorzystanie partii saksofonu (Dariusz Rybka), nadało całemu albumowi delikatności i subtelności. Oczywiście bardzo ważna w uzyskaniu otrzymanego efektu jest pasażowa gitara Leszka Jarzębowskiego i przestrzenna oprawa instrumentów klawiszowych (Krzysztof Malec). Czysty, melancholijny i bardzo kobiecy głos Katarzyny Sobkowicz Malec z kolei, decyduje o swego rodzaju kruchości i ulotności utworów.
W poszczególnych nagraniach odnajdziemy mnóstwo urokliwych smaczków i subtelnych detali, dzięki którym "Hesitation" jako całość zachwyca brzmieniowym rozmachem i wielobarwnym bogactwem dźwięków. Podczas "One Minute More" słyszymy gitarę klasyczną, jazzowego posmaku "Atlantis" dodaje saksofon, a klimat progresywnego rocka pojawia się dzięki wykorzystaniu melotronu w "Metanoia". W utworze tytułowym natomiast znakomitym kontrastem jest zestawienie obok siebie partii Hammondów i gitary elektrycznej z kontrabasem.
Tych najróżniejszych brzmieniowych perełek odnajdziemy na płycie Noibli całe mnóstwo. Warto zasłuchać się w ten album, a następnie wielokrotnie do niego wracać, by odkryć kolejne zaklęte w utworach smaczki i detale.
Album ukazał się 20 marca 2018.

Robert Ratajczak

 

NOIBLA: Hesitation
CD 2018, Lynx LM 108 CD

program:
1. Faux Pas
2. One Minute More
3. Utani
4. Atlantis
5. Coming Home
6. Cistercian Bell
7. Metanoia
8. Hesitation
9. It's All I Have

personel:
Katarzyna Sobkowicz Malec - wokal, gitara
Leszek Jarzębowski - gitary
Krzysztof Malec - instr. klawiszowe
Krzysztof Wyrwa - gitara basowa
Bartek Staromiejski - perkusja
oraz
Dariusz Rybka - saksofon
Paweł Nyklewicz - obój
Grzegorz Klimczak - kontrabas

wtorek, 26 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: n rock blues

Polecane wpisy