Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

NOIBLA: Hesitation /2018/

Faux Pas; One Minute More; Utani; Atlantis; Coming Home; Cistercian Bell; Metanoia; Hesitation; It's All I Have.

Nazwa Noibla to nie przypadkiem ananim nazwy progresywnej grupy rockowej Albion, bowiem formację utworzyli jej byli muzycy: wokalistka Katarzyna Malec i klawiszowiec Krzysztof Malec oraz gitarzysta Leszek Jarzębowski. Wraz z Krzysztofem Wyrwą (gitara basowa) i Bartkiem Staromiejskim (perkusja) oraz zaproszonymi gośćmi, Noibla prezentuje album wypełniony pełną uduchowienia muzyką, skłaniającą do kontemplacji i wyciszenia. Art rock jaki słyszymy na anglojęzycznej płycie zatytułowanej "Hesitation" to muzyka pełna przestrzeni i rozmaitych dźwiękowych niuansów. Nostalgiczna, a jednocześnie pełna rozmaitych emocji.
W utworach zespołu dostrzeżemy swoiste wyciszenie i stylowy liryzm, co wobec dokonań wspomnianej grupy Albion stanowi dość znaczny zwrot stylistyczny. Zastosowanie w kilku nagraniach ujmującego specyficzną barwą oboju (solista Filharmonii Krakowskiej, Paweł Nyklewicz), w innych wykorzystanie partii saksofonu (Dariusz Rybka), nadało całemu albumowi delikatności i subtelności. Oczywiście bardzo ważna w uzyskaniu otrzymanego efektu jest pasażowa gitara Leszka Jarzębowskiego i przestrzenna oprawa instrumentów klawiszowych (Krzysztof Malec). Czysty, melancholijny i bardzo kobiecy głos Katarzyny Sobkowicz Malec z kolei, decyduje o swego rodzaju kruchości i ulotności utworów.
W poszczególnych nagraniach odnajdziemy mnóstwo urokliwych smaczków i subtelnych detali, dzięki którym "Hesitation" jako całość zachwyca brzmieniowym rozmachem i wielobarwnym bogactwem dźwięków. Podczas "One Minute More" słyszymy gitarę klasyczną, jazzowego posmaku "Atlantis" dodaje saksofon, a klimat progresywnego rocka pojawia się dzięki wykorzystaniu melotronu w "Metanoia". W utworze tytułowym natomiast znakomitym kontrastem jest zestawienie obok siebie partii Hammondów i gitary elektrycznej z kontrabasem.
Tych najróżniejszych brzmieniowych perełek odnajdziemy na płycie Noibli całe mnóstwo. Warto zasłuchać się w ten album, a następnie wielokrotnie do niego wracać, by odkryć kolejne zaklęte w utworach smaczki i detale.
Album ukazał się 20 marca 2018.

Robert Ratajczak

 

NOIBLA: Hesitation
CD 2018, Lynx LM 108 CD

program:
1. Faux Pas
2. One Minute More
3. Utani
4. Atlantis
5. Coming Home
6. Cistercian Bell
7. Metanoia
8. Hesitation
9. It's All I Have

personel:
Katarzyna Sobkowicz Malec - wokal, gitara
Leszek Jarzębowski - gitary
Krzysztof Malec - instr. klawiszowe
Krzysztof Wyrwa - gitara basowa
Bartek Staromiejski - perkusja
oraz
Dariusz Rybka - saksofon
Paweł Nyklewicz - obój
Grzegorz Klimczak - kontrabas

wtorek, 26 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: n rock blues

Polecane wpisy