Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Mateusz GAWĘDA Trio: Falstart /2018/

Old House; Witold Kula; Orkan Grzegorz; Falstart; White Volvo; 23 Books; Little Ghost.

Mateusz Gawęda należy do grona najbardziej aktywnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, zaangażowany jest równolegle w kilka odrębnych projektów, pośród których wymienić warto: Cracow Jazz Collective, PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, D.R.A.G. i Silberman, a także współpracę z takimi muzykami polskiej i światowej sceny jazzowej jak m.in. Billy Hart, Walter Smith III, Kazimierz Jonkisz, Jacek Kochan czy nieodżałowany Janusz Muniak. Artystę inspirują zarówno muzycy jazzowi jak i kompozytorzy klasyczni z Igorem Strawińskim i Wojciechem Killarem na czele. Prowadzone przez muzyka Mateusz Gawęda Trio, po znakomitej, nominowanej do Fryderyka płycie "Overnight Tales" (2016), proponuje siedem zupełnie nowych utworów, które składają się na album zatytułowany: "Falstart". Zespół wraz z liderem i kompozytorem wypełniających płytę utworów, niezmiennie tworzą: Alan Wykpisz (kontrabas) i Grzegorz Pałka (perkusja).
Nowy album formacji zdaje się być sukcesywną kontynuacją drogi obranej przez Gawędę wydanym dwa lata wcześniej pierwszym albumem, a zarazem rozwinięciem koncepcji inteligentnej muzyki pełnej emocji, ale też tak niezbędnej przestrzeni i miejsca dla każdego z instrumentalistów. Na "Falstart" znajdziemy jednak więcej oscylujących wokół awangardy improwizacji, co czyni album śmielszym i odważniejszym wobec debiutu.
Trio zaskakuje licznymi zmianami nastroju. Łatwo przyswajalna melodyka sąsiaduje z eksperymentami elektroniką, przesterowaniami i preparowaniem fortepianu. W każdym z utworów czuć ogromną potrzebę sondowania i eksplorowania przez muzyków nowych środków artystycznej wypowiedzi. Czyni to "Falstart" albumem, mimo iż ściśle osadzonym w tradycji fortepianowego tria, ciekawym i zaskakującym.
Gra każdego z instrumentalistów pełna jest rozmaitych szczegółów, wymagających od odbiorcy skupienia i koncentracji. Nie pozbawia to jednak muzyki Mateusza Gawędy charakterystycznego liryzmu i subtelności.
Po dotychczasowych dwóch albumach składu, nie waham się stwierdzić, że Trio Mateusza Gawędy należy do bezwzględnie najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich kilku lat.
Album ukazał się 23 marca 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

Mateusz GAWĘDA Trio: Falstart
CD 2018, Audio Cave ACD-004-2018

program:
1. Old House
2. Witold Kula
3. Orkan Grzegorz
4. Falstart
5. White Volvo
6. 23 Books
7. Little Ghost

personel:
Mateusz Gawęda - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja

opis poprzedniego albumu Mateusz Gawęda Trio:

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

czwartek, 21 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy