Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

MAMADOU - KINIOR - SUDNIK: Fumanek /2018/

Randez-vous; Ye ye humade; Ship "Joola"; Alin Sitoe Diatta; Lat Dior Diop; La savanne; Nangu (Accept); Arachis.

Projekt Fumanek istnieje od 2002 roku, prezentując muzykę łączącą jazz, muzykę elektroniczną i afrykańskie rytmy. Odnajdziemy w niej echa ambientu, reggae i zaawansowanych elektronicznych eksperymentów dźwiękowych. Zespół tworzą: współpracujący także z Anną Marią Jopek Senegalczyk Mamadou Diouf (śpiew, bębny afrykańskie), znany ze współpracy z jazzowymi formacjami jak Young Power, Free Cooperation czy Tie Break Włodzimierz Kiniorski (saksofony, flet indyjski, bębny afrykańskie, instrumenty perkusyjne, wokal), oraz Tadeusz Sudnik (syntezatory cyfrowe i analogowe). Ostatni z wymienionych artystów to działający od wielu lat muzyk, kompozytor i realizator dźwięku, założyciel historycznego już Studia Dźwięków Niemożliwych, przez wiele lat związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie realizował nagrania dla potrzeb teatru, filmu i baletu oraz współpracował z festiwalem Warszawska Jesień.
Od ponad 20 lat propagujący w Polsce kulturę afrykańską, śpiewający w swym ojczystych języku, znanym jako: wolof Mamadou Diuf i Włodzimierz Kiniorski współpracują z sobą od wielu lat, czego owocem była m.in. dostrzeżona w europejskim mediach (m.in. BBC) płyta "African Show", czy współpraca z grupą Voo Voo. Doskonale iż obaj muzycy zdecydowali się na powierzenie oprawy swej muzyki Tadeuszowi Sudnikowi. Dodał on utworom transowej pulsacji i ozdobił je estetyczną elektroniczną oprawą, czyniąc album atrakcyjnym także dla zwolenników nowoczesnych brzmień. Także rozmaite efekty dźwiękowe jak plusk wody ("Ye ye humade”), ptasie trele (kontemplacyjny "La savanne”) czy industrialne dźwięki (transowy, pulsujący rytmem "Nangu"), dodają całości atrakcyjnego przekazu.
Podczas słuchania albumu nasuwają się skojarzenia z estetyką Voo Voo, ambientem, ale też jamajskim reggae i afrykańskimi obrzędami. Ostatni z elementów najbardziej dostrzegalny jest podczas mrocznego, blisko 13-minutowego "Alin Sitoe Diatta” nawiązującego do magii i transcendencji.
Zwolennicy jazzu winni zwrócić uwagę na nadzwyczajną wirtuozerię i wyczucie klimatu Włodzimierza Kiniorskiego, który jawi się tu jako wszechstronny instrumentalista. Wyśmienite solówki na saksofonach (sopranowym i tenorowym), które podziwiamy m.in. w trakcie "Lat Dior Diop” i "Arachis" to nie wszystko. Artysta odpowiedzialny jest za większość instrumentów jakie pojawiają się w nagraniach (także flet basowy i gitara elektryczna) oraz wspomaga Mamadou grając na egzotycznych: djembe i tama.
"Fumanek" okazać się może dla jednych ciekawą podróżą dźwiękową zabierającą ich w klimaty muzyki Czarnego Lądu, dla innych sprawdzi się jako sączący się w tle niezobowiązujący muzak. Tak czy inaczej mamy do czynienia z płytą pełną ciekawych pomysłów, świetnie zrealizowaną i doskonale wyprodukowaną.
Album ukazał się 14 lutego 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

MAMADOU - KINIOR - SUDNIK: Fumanek
CD 2018, Audio Cave ACD-001-2018

program:
1. Randez-vous
2. Ye ye humade
3. Ship "Joola"
4. Alin Sitoe Diatta
5. Lat Dior Diop
6. La savanne
7. Nangu (Accept)
8. Arachis

personel:
Mamadou Diouf - śpiew, djembe, tama
Włodzimierz Kiniorski - saksofony, flet, gitara, djembe, tama, śpiew
Tadeusz Sudnik - syntezatory

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

środa, 27 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: k M s world music

Polecane wpisy