Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Kehan ZHANG / Niklas JOHANSEN: Paganini Piazzolla /2018/

Jaime Zenamon: Tango; Niccoló Paganini : Sonata I, Cantabile, Sonata Concertata, Sonata VI in E Minor; Astor Piazzolla: Historie du Tango; Edward Elgar: Salut d'Amour.

Niespełna 30-letni duński gitarzysta Niklas Johansen i absolwent Akademii Muzycznej w Pekinie, młody chiński wirtuoz skrzypiec Kehan Zhang, proponują opracowane na duet utwory z dorobku Astora Piazzolli i Nicoló Paganiniego, program albumu uzupełniając kompozycjami Edwara Elgara i Jaime Zenamon. Obaj muzycy to wyjątkowo uzdolnieni instrumentaliści nie tylko dysponujący znakomitą techniką, ale i obdarzeni niebywałą muzyczną fantazją. Zhang i Johansen spotkali się w 2013 roku w Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze, a ich znajomość połączona z pasją do muzyki swoich wielkich mistrzów zaowocowała współpracą obfitującą w szereg gorąco przyjmowanych koncertów. Wreszcie po trzech latach współpracy międzynarodowy duet zdecydował się zarejestrować opracowany wspólnie materiał, a wydawcą okazała się słowacka wytwórnia Hevhetia.
Płytę "Paganini Piazzolla" cechuje niezwykła dynamika, oryginalne rozwiązania i zdumiewająca wirtuozeria obu artystów. Mimo innowacyjnego opracowania utworów, oraz swobodnych pełnych żaru i młodzieńczej wirtuozerii interpretacji, muzycy zachowują pełny szacunek wobec oryginalnych dzieł.
Program płyty to wybór bardzo subiektywny, bowiem z przebogatego dorobku kompozytorskiego Niccoló Paganiniego artyści wybrali trzy pełne liryki sonaty (Sonata I, Sonata Concertata i Sonata VI) oraz "Cantabile", a w przypadku Astora Piazzolli postawili na przekrojowy czteroczęściowy cykl "Historie du Tango" skomponowany pierwotnie na flet i gitarę w 1986 roku.
Znamiennym jest fakt, iż gitara stanowiła dla Paganiniego instrument traktowany niemal na równi ze skrzypcami (o czym dziś mało kto wspomina). Włoski kompozytor stworzył wiele utworów na gitarę i skrzypce, a także na gitarę solo, będąc wybitnym wirtuozem również tego instrumentu. Z kolei dla Piazzolli skrzypce i gitara zawsze stanowiły nieodłączne atrybuty komponowanych przez niego utworów utrzymanych w konwencji tango nuevo.
Połączenie klasycznych skrzypiec i klasycznej gitary w utworach stworzonych przez największych mistrzów obu instrumentów, owocuje płytą jaką zachwycić się mogą miłośnicy zarówno muzyki klasycznej jak argentyńskiego tanga.
Album ukazał się 20 marca 2018.

Robert Ratajczak

  

Kehan ZHANG / Niklas JOHANSEN: Paganini Piazzolla
CD 2018, Hevhetia HV 0164-2-331

program:
  1. Jaime Zenamon - Tango

Niccoló Paganini - Sonata I (Centone di sonate, M.S.112):
  2. I   Introduzione, Larghetto
  3. II  Allegro maestoso, Tempo di marcia
  4. III Rondoncino, Allegro

  5. Niccoló Paganini - Cantabile (M.S.109)

Niccoló Paganini - Sonata Concertata (M.S.2):
  6. I   Allegro spiritoso
  7. II  Adagio assai espressivo
  8. III Rondeau

  9. Niccoló Paganini - Sonata VI in E Minor (Op.3)

Astor Piazzolla - Historie du Tango:
10. Bordel 1900
11. Cafe 1930
12. Nightclub 1960
13. Concert d'Aujourdi'hui 1990

14. Edward Elgar - Salut d'Amour

personel:
Kehan Zhang - skrzypce
Niklas Johansen - gitara

 opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

czwartek, 21 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: J classic p z

Polecane wpisy