Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Kehan ZHANG / Niklas JOHANSEN: Paganini Piazzolla /2018/

Jaime Zenamon: Tango; Niccoló Paganini : Sonata I, Cantabile, Sonata Concertata, Sonata VI in E Minor; Astor Piazzolla: Historie du Tango; Edward Elgar: Salut d'Amour.

Niespełna 30-letni duński gitarzysta Niklas Johansen i absolwent Akademii Muzycznej w Pekinie, młody chiński wirtuoz skrzypiec Kehan Zhang, proponują opracowane na duet utwory z dorobku Astora Piazzolli i Nicoló Paganiniego, program albumu uzupełniając kompozycjami Edwara Elgara i Jaime Zenamon. Obaj muzycy to wyjątkowo uzdolnieni instrumentaliści nie tylko dysponujący znakomitą techniką, ale i obdarzeni niebywałą muzyczną fantazją. Zhang i Johansen spotkali się w 2013 roku w Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze, a ich znajomość połączona z pasją do muzyki swoich wielkich mistrzów zaowocowała współpracą obfitującą w szereg gorąco przyjmowanych koncertów. Wreszcie po trzech latach współpracy międzynarodowy duet zdecydował się zarejestrować opracowany wspólnie materiał, a wydawcą okazała się słowacka wytwórnia Hevhetia.
Płytę "Paganini Piazzolla" cechuje niezwykła dynamika, oryginalne rozwiązania i zdumiewająca wirtuozeria obu artystów. Mimo innowacyjnego opracowania utworów, oraz swobodnych pełnych żaru i młodzieńczej wirtuozerii interpretacji, muzycy zachowują pełny szacunek wobec oryginalnych dzieł.
Program płyty to wybór bardzo subiektywny, bowiem z przebogatego dorobku kompozytorskiego Niccoló Paganiniego artyści wybrali trzy pełne liryki sonaty (Sonata I, Sonata Concertata i Sonata VI) oraz "Cantabile", a w przypadku Astora Piazzolli postawili na przekrojowy czteroczęściowy cykl "Historie du Tango" skomponowany pierwotnie na flet i gitarę w 1986 roku.
Znamiennym jest fakt, iż gitara stanowiła dla Paganiniego instrument traktowany niemal na równi ze skrzypcami (o czym dziś mało kto wspomina). Włoski kompozytor stworzył wiele utworów na gitarę i skrzypce, a także na gitarę solo, będąc wybitnym wirtuozem również tego instrumentu. Z kolei dla Piazzolli skrzypce i gitara zawsze stanowiły nieodłączne atrybuty komponowanych przez niego utworów utrzymanych w konwencji tango nuevo.
Połączenie klasycznych skrzypiec i klasycznej gitary w utworach stworzonych przez największych mistrzów obu instrumentów, owocuje płytą jaką zachwycić się mogą miłośnicy zarówno muzyki klasycznej jak argentyńskiego tanga.
Album ukazał się 20 marca 2018.

Robert Ratajczak

  

Kehan ZHANG / Niklas JOHANSEN: Paganini Piazzolla
CD 2018, Hevhetia HV 0164-2-331

program:
  1. Jaime Zenamon - Tango

Niccoló Paganini - Sonata I (Centone di sonate, M.S.112):
  2. I   Introduzione, Larghetto
  3. II  Allegro maestoso, Tempo di marcia
  4. III Rondoncino, Allegro

  5. Niccoló Paganini - Cantabile (M.S.109)

Niccoló Paganini - Sonata Concertata (M.S.2):
  6. I   Allegro spiritoso
  7. II  Adagio assai espressivo
  8. III Rondeau

  9. Niccoló Paganini - Sonata VI in E Minor (Op.3)

Astor Piazzolla - Historie du Tango:
10. Bordel 1900
11. Cafe 1930
12. Nightclub 1960
13. Concert d'Aujourdi'hui 1990

14. Edward Elgar - Salut d'Amour

personel:
Kehan Zhang - skrzypce
Niklas Johansen - gitara

 opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

czwartek, 21 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: J classic p z

Polecane wpisy