Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Harold LÓPEZ-NUSSA: Un Dia Cualquiera /2018/

Cimarrón; Danza de los Nanigos; Una Tarde Cualquiera En Paris; Preludio; Elegua; Hialeah; Ma petite dans la Boulangerie; Y la Negra Bailaba; Conga Total / El Cumbanchero; Contigo en la Distancia; Mi Son Cerra'o.

Kubański pianista i kompozytor Harold López-Nussa w 2016 roku doczekał się ogólnoświatowego debiutu płytowego pod flagą prestiżowej wytwórni Mack Avenue. Nagrany w Hawanie mieniący się paletą rozmaitych muzycznych odcieni album "El Viaje" ("Podróż"), który pianista zrealizował wraz z trębaczem Mayquelem Gonzalezem, senegalskim basistą i wokalistą Alune Wade, swym młodszym bratem Ruy Adriánem przy perkusji, okazał się olbrzymim sukcesem, co skutkowało podpisaniem lukratywnego kontraktu z amerykańską wytwórnią. Jego efektem jest nagrany w Bostonie drugi album pianisty: "Un Dia Cualquiera" ("Kolejny dzień"). Nowy materiał zarejestrowany został tym razem w trio, tworzonym przez lidera i kompozytora większości utworów, jego brata oraz basistę Gaston Joya.
Harold López-Nussa pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny, której członkowie współtworzą artystyczne środowisko Hawany. Jego ojciec Ruy López-Nussa to ceniony perkusista i pedagog, nieżyjąca już matka była nauczycielką gry na fortepianie, a wuj Harolda Ernán López-Nussa to znany na Kubie pianista. Nic dziwnego, iż Harold i jego brat kontynuują rodzinną tradycję, a ich działalność dzięki rozluźnieniu kontaktów między Kubą a USA, ma szansę zostać dostrzeżona na świecie. Warto wspomnieć iż bracia dorastali w Centro Habana, dzielnicy Hawany słynącej z wielu odbywających się tam folklorystycznych ceremonii afro-kubańskich.
Utrzymana w kameralnej konwencji muzyka jaką poznajemy na tej płycie odsłania wyjątkowe możliwości techniczne i ogromny potencjał kompozytorski pianisty, bowiem większość muzyki zawartej na albumie to własne dzieła Harolda. Znajdziemy wśród nich napisaną przed laty rytmiczną i zapierającą dech w piersi już w pierwszych minutach płyty: "Cimarrón", pełne wirtuozerii każdego z instrumentalistów, dedykowane jednej z największych gwiazd kubańskiej muzyki XX wieku, Bebo Valdesowi.: "Una Tarde Cualquiera En Paris", romantyczne: "Preludio", czy utrzymane w klimacie latynoskiej fiesty: "Hialeah" i kończące album: "Mi Son Cerra'o".
W grze Harolda López-Nussy dostrzeżemy zarówno wyraźny posmak klasyki, co niewątpliwie jest odzwierciedleniem jego starannego muzycznego wykształcenia, jak doskonały feeling i wyczucie swingującej formy. Trio pianisty na "Un Dia Cualquiera" w idealnych proporcjach łączy post-bop z afro-latynoską konwencją. W muzyce tej jest wyjątkowy żar, głębokie emocje, ekscytacja i prawdziwy temperament.
Album ukazał się 15 czerwca 2018.

Robert Ratajczak

 

  

Harold LÓPEZ-NUSSA: Un Dia Cualquiera
CD 2018, Mack Avenue, MAC1135

program:
  1. Cimarrón
  2. Danza de los Nanigos
  3. Una Tarde Cualquiera En Paris (to Bebo Valdes)
  4. Preludio (to Jose Juan)
  5. Elegua
  6. Hialeah
  7. Ma petite dans la Boulangerie
  8. Y la Negra Bailaba
  9. Conga Total / El Cumbanchero
10. Contigo en la Distancia
11. Mi Son Cerra'o

personel:
Harold López-Nussa - fortepian
Gaston Goya - kontrabas
Ruy Adrian López-Nussa - perkusja, instr.perkusyjne

opis poprzedniego albumu Harolda López-Nussy:

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

piątek, 29 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: jazz L

Polecane wpisy