Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

E CONVERSO: Umelecka Sebevrazda / Radikalni Kreativita /2018/

Barbaroids; Elektro Svink; Hip Hop; Umelecka Sebevrazda; Realisticky Myslitel; Absurd; Hyeny; Essence; Radikalni Kreativita; Kontroverzo;.Lidska Krava; Mala Parta; Kozmeker.

Urodzony w 1988 roku w Kladně czeski saksofonista i kompozytor Michal Wróblewski, dał się poznać jako muzyk kwintetu Mocca Malakka, instrumentalista współpracujący z orkiestrami Gustav Brom Big Band, Praga Conservatory Big Band i Big Band Czech, a w roku 2016 jako lider międzynarodowego tria KIAP, tworzonego wraz z muzykami poznanymi w Akademii Muzycznej w Oslo. Jednym z projektów saksofonisty jest powstały w 2011 roku kwartet E Converso, który proponuje dwuczęściowy album "Umelecka Sebevrazda - Radikalni Kreativita". Płyta zawiera repertuar w większości złożony z własnych kompozycji Wróblewskiego, a nagrania pochodzą z dwóch koncertów jakie odbyły się w listopadzie 2016 roku w klubach Alterna (Brno) i Jazzdock (Praga).
Muzyka kwartetu, który poza saksofonistą tworzą: gitarzysta Jan Pisklak, basista Vladimir Micenko i perkusista Jan Chalupa, balansuje pomiędzy free jazzem, funkiem, a iście rockowymi klimatami. W grze czeskich muzyków dostrzeżemy ogromną swobodę, a jednocześnie niepisaną dyscyplinę, która idealnie zespala temperamenty każdego z instrumentalistów.
Każda z autorskich kompozycji muzyków E Converso, stanowi osobną dźwiękową opowieść przeprowadzającą nas przez zawiłe partie solowe i  improwizacje, aż do odsłanianej z każdym kolejnym dźwiękiem melodyki utworu. Bardzo ważną rolę odgrywa sekcja rytmiczna, stanowiąca zarówno idealny fundament dla saksofonu i gitary, jak porywająca odbiorcę własnymi kreacjami. W zależności od charakteru danego tematu Vladimir Micenko sięga po akustyczny kontrabas lub nadającą utworom posmaku funky, gitarę basową.
O ile okazjonalna formacja KIAP stanowiła dla Michala Wróblewskiego zaledwie krótki przystanek na drodze artystycznej wypowiedzi, kwartet E Converso robi wrażenie stabilnego składu mającego nam w przyszłości jeszcze wiele do zaoferowania.
Płyta ukazała się 20 marca 2018.

Robert Ratajczak

 

E CONVERSO: Umelecka Sebevrazda / Radikalni Kreativita
CD 2018, Hevhetia HV 0147-2-331

program:
  1. Barbaroids
  2. Elektro Svink
  3. Hip Hop
  4. Umelecka Sebevrazda
  5. Realisticky Myslitel
  6. Absurd
  7. Hyeny
  8. Essence
  9. Radikalni Kreativita
10. Kontroverzo
11. Lidska Krava
12. Mala Parta
13. Kozmeker

personel:
Michal Wróblewski - saksofon
Jan Pisklak - gitara
Vladimir Micenko - kontrabas, gitara basowa
Jan Chalupa - perkusja

 opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

czwartek, 21 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: jazz E

Polecane wpisy