Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Dawid LUBOWICZ: Inside

Highlander On The Trip; Jazz Babariba; Memento; Pieśń Roksany; First Waltz; Medium; Obercology; Dla M.D.; Turbofolk.

Skrzypek i kompozytor Dawid Lubowicz to kolejny po Mateuszu Smoczyńskim i Krzysztofie Lenczowskim, muzyk istniejącej od 8 lat formacji Atom String Quartet, proponujący swój własny projekt. Album "Inside" wypełnia program złożony z 8 autorskich kompozycji, oraz ciekawego opracowania "Pieśni Roksany" pochodzącej z opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego. Swój pierwszy solowy album Dawid Lubowicz nagrał w towarzystwie czołowych artystów krajowej sceny jazzowej: Krzysztofa Herdzina (fortepian, akordeon, flet), Roberta Kubiszyna (kontrabas, gitara basowa) i Łukasza Żyty (perkusja).
Mimo że album zarejestrowany został zaledwie w ciągu dwóch dni, nad wypełniającym ją materiałem Lubowicz pracował już od kilku lat, a bywalcy klubów jazzowych mieli okazję usłyszeć poszczególne utwory podczas koncertów skrzypka w rozmaitych składach. Od początku do końca mamy więc do czynienia z materiałem perfekcyjnie dopracowanym i świadomością tego że artysta wraz z wybranymi przez siebie znakomitymi instrumentalistami, wchodząc do studia dokładnie wiedział jaki efekt chce osiągnąć.
Na krajowej scenie w kategorii jazzowej wiolinistyki poprzeczka zawieszona jest wyjątkowo wysoko. Dawid Lubowicz nie stara się jednak nokautować słuchacza zawiłymi, wirtuozerskimi popisami na granicy ekwilibrystyki, w pełni czytelnymi tylko dla grona skrzypcowych fanatyków. "Inside" jest bowiem albumem, będącym rodzajem wyrażenia uczuć: fascynacji, radości, namiętności, czy nawet gniewu. Dzięki temu zestaw tych dziewięciu znakomicie wykonanych i zrealizowanych w warszawskich studiach S4 i P.I.Y. nagrań, trafia prosto do świadomości i wrażliwości odbiorcy, bez zbędnego balastu gatunkowego, przypisującego muzykę kategorii: wiolinistyka jazzowa.
W kompozycjach Lubowicza poza oczywistymi motywami folklorystycznymi (artysta pochodzi wszak z Zakopanego), odnajdziemy nawiązania do klasyki jazzu, liczne elementy fascynacji wielkimi mistrzami jazzowych skrzypiec, nawiązania do walca, ale też elementy kojarzące się z muzyką ilustracyjną. Jednak Dawid Lubowicz czerpiąc z naturalnych źródeł, które ukształtowały jego artystyczną osobowość, przemawia do nas własnym językiem stanowiącym wypadkową jego doświadczeń i muzycznych oczarowań. 
Szczególnie pięknie brzmi nostalgiczne "Memento" poza stylową grą lidera i ujmującą melodyką, urzekające również partiami fletu poprzecznego (Krzysztof Herdzin) i solówką zagraną przez Roberta Kubiszyna na bezprogowej gitarze basowej (kolejną ku temu okazją jest funkujące "Medium").
Z kolei interpretacja "Pieśni Roksany" Szymanowskiego, zachwyca nie tylko wyjątkową kreatywnością aranżacyjną, ale i prostym naturalnym przekazem zakamuflowanej w niej melodyki. To także okazja zasłuchania się w solówkę perkusji nieocenionego Łukasza Żyty.
Jedną z absolutnie najpiękniejszych muzycznych opowieści na "Inside" jest też, subtelnie nasączona elektroniką, nostalgiczna i prowokująca wyobraźnię ballada: "Dla M.D.".
Trudno nazwać Dawida Lubowicza debiutantem, jednak "Inside" jest pierwszym albumem firmowanym własnym nazwiskiem artysty. Artysty dojrzałego o dokładnie sprecyzowanych muzycznych horyzontach, który wprowadza nas w świat widziany przez pryzmat ogromnego muzycznego doświadczenia i wyśmienitego kompozycyjno-instrumentalnego warsztatu.
"Inside" jest kolejną płytą wydaną przez prężnie działającą Fundację im.Zbigniewa Seiferta.
Album ukazał się 10 maja 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Dawid LUBOWICZ: Inside
CD 2018, Zbigniew Seifert Foundation CD-FZS-5

program:
1. Highlander On The Trip
2. Jazz Babariba
3. Memento
4. Pieśń Roksany
5. First Waltz
6. Medium
7. Obercology
8. Dla M.D.
9. Turbofolk

personel:
Dawid Lubowicz - skrzypce, skrzypce 5-strunowe
Krzysztof Herdzin - fortepian, akordeon, flet
Robert Kubiszyn - kontrabas, gitara basowa, gitara tenorowa
Łukasz Żyta - perkusja
gościnnie:
Jacek Kotlarski - wokal
Tomasz Kałwak - instrumenty klawiszowe


opisy poprzednich albumów wydanych przez Zbigniew Seifert Foundation:

    

niedziela, 03 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy