Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Bartosz DWORAK Quartet: Reflection /2018/

Feel Free; Into The Sky; Ballad III; Reflection (For S.); Crumb Of Hope; The Green Soul Of Dear O.; Changes.

"Reflection" to już drugi (po "Polished", 2015) album katowickiego kwartetu, założonego w 2010 roku przez skrzypka Bartosza Dworaka (zdobywcy Grand Prix 37. Festiwalu Jazz Juniors). Bartosz Dworak Quartet wraz z liderem tworzą: pianista Piotr Matusik, oraz sekcja rytmiczna: Jakub Dworak (brat lidera, kontrabas) i Szymon Madej (perkusja). Na płycie znajdziemy program złożony z kompozycji lidera oraz Piotra Matusika, inspirowanych w równej mierze folklorem jak nowoczesnym jazzowym soundem.
Jak czytamy w materiałach prasowych towarzyszących płycie: "Album (...) jest ucieczką od brutalnego świata, który nas otacza, a jednocześnie hołdem dla tego co w nim najpiękniejsze". Zasłuchując się w nagrania wypełniające album, trudno odmówić słuszności temu opisowi, gdyż nowe utwory Kwartetu przenoszą nas do świata tworzonego przez kunsztownie zestawione nuty, stanowiące rodzaj dźwiękowego mikroklimatu.
Dominują skrzypce i fortepian, jednak trudno nie dostrzec niezwykłej roli jaka w wykreowaniu brzmienia i stworzenia wspaniałej klimatycznej oprawy przypadła Jakubowi Dworakowi i perkusiście Szymonowi Madejowi. Dostrzegamy to już w pierwszych minutach płyty, podczas synkopowanych kadencji perkusji i świetnej solówki kontrabasu w "Feel Free".
Bartosz Dworak dysponuje stylowym i dopracowanym stylem oraz perfekcyjnym dźwiękiem, co w połączeniu ze znakomitymi kompozycjami tworzy spójną i przekonującą całość. Znakomicie improwizuje, nigdy nie sprawiając jednak by wirtuozeria przesłoniła warstwę melodyczną utworów.
Z umiarem stosuje również pizzicato, dzięki czemu partie te robią szczególne wrażenie (np. podczas "Into The Sky" i "Changes").
Uwagę zwraca piękna i stylowa "Ballad III", która wyszła spod pióra Piotra Matusika. Łkające wzruszającą melodię skrzypce na tle subtelnego podkładu rytmicznego nie pozostawią nikogo obojętnym.
W równie stonowanym, refleksyjnym klimacie utrzymany jest najdłuższy na płycie (ponad 10 min) temat "Crumb Of Hope", otwarty długim fortepianowym intro. To jednak utwór bardzo złożony i rozbudowany, pełen impresji i przewijających się motywów.
Ciekawie wypada eksperyment zastosowania syntezatora skrzypcowego podczas kończących album: "The Green Soul Of Dear O." i "Changes", przywodzący skojarzenia z dokonaniami Jeana-Luc Ponty'ego czy formacji Mahavishnu Orchestra.
Gra każdego z muzyków Kwartetu robi wrażenie naturalnej i swobodnej, co obfituje wieloma improwizowanymi partiami. Każdorazowo jednak muzyka jest nadzwyczaj czytelna i przyjazna nawet wobec mniej osłuchanego z jazzem odbiorcy.
Album ukazał się 20 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

Bartosz DWORAK Quartet: Reflection
CD 2018, Hevhetia HV 0171-2-331

program:
1. Feel Free
2. Into The Sky
3. Ballad III
4. Reflection (For S.)
5. Crumb Of Hope
6. The Green Soul Of Dear O.
7. Changes

personel:
Bartosz Dworak - skrzypce
Piotr Matusik - fortepian
Jakub Dworak - kontrabas
Szymon Madej - perkusja

 

opis poprzedniego albumu Bartosz Dworak Quartet:

 

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

środa, 06 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy