Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Bartosz DWORAK Quartet: Reflection /2018/

Feel Free; Into The Sky; Ballad III; Reflection (For S.); Crumb Of Hope; The Green Soul Of Dear O.; Changes.

"Reflection" to już drugi (po "Polished", 2015) album katowickiego kwartetu, założonego w 2010 roku przez skrzypka Bartosza Dworaka (zdobywcy Grand Prix 37. Festiwalu Jazz Juniors). Bartosz Dworak Quartet wraz z liderem tworzą: pianista Piotr Matusik, oraz sekcja rytmiczna: Jakub Dworak (brat lidera, kontrabas) i Szymon Madej (perkusja). Na płycie znajdziemy program złożony z kompozycji lidera oraz Piotra Matusika, inspirowanych w równej mierze folklorem jak nowoczesnym jazzowym soundem.
Jak czytamy w materiałach prasowych towarzyszących płycie: "Album (...) jest ucieczką od brutalnego świata, który nas otacza, a jednocześnie hołdem dla tego co w nim najpiękniejsze". Zasłuchując się w nagrania wypełniające album, trudno odmówić słuszności temu opisowi, gdyż nowe utwory Kwartetu przenoszą nas do świata tworzonego przez kunsztownie zestawione nuty, stanowiące rodzaj dźwiękowego mikroklimatu.
Dominują skrzypce i fortepian, jednak trudno nie dostrzec niezwykłej roli jaka w wykreowaniu brzmienia i stworzenia wspaniałej klimatycznej oprawy przypadła Jakubowi Dworakowi i perkusiście Szymonowi Madejowi. Dostrzegamy to już w pierwszych minutach płyty, podczas synkopowanych kadencji perkusji i świetnej solówki kontrabasu w "Feel Free".
Bartosz Dworak dysponuje stylowym i dopracowanym stylem oraz perfekcyjnym dźwiękiem, co w połączeniu ze znakomitymi kompozycjami tworzy spójną i przekonującą całość. Znakomicie improwizuje, nigdy nie sprawiając jednak by wirtuozeria przesłoniła warstwę melodyczną utworów.
Z umiarem stosuje również pizzicato, dzięki czemu partie te robią szczególne wrażenie (np. podczas "Into The Sky" i "Changes").
Uwagę zwraca piękna i stylowa "Ballad III", która wyszła spod pióra Piotra Matusika. Łkające wzruszającą melodię skrzypce na tle subtelnego podkładu rytmicznego nie pozostawią nikogo obojętnym.
W równie stonowanym, refleksyjnym klimacie utrzymany jest najdłuższy na płycie (ponad 10 min) temat "Crumb Of Hope", otwarty długim fortepianowym intro. To jednak utwór bardzo złożony i rozbudowany, pełen impresji i przewijających się motywów.
Ciekawie wypada eksperyment zastosowania syntezatora skrzypcowego podczas kończących album: "The Green Soul Of Dear O." i "Changes", przywodzący skojarzenia z dokonaniami Jeana-Luc Ponty'ego czy formacji Mahavishnu Orchestra.
Gra każdego z muzyków Kwartetu robi wrażenie naturalnej i swobodnej, co obfituje wieloma improwizowanymi partiami. Każdorazowo jednak muzyka jest nadzwyczaj czytelna i przyjazna nawet wobec mniej osłuchanego z jazzem odbiorcy.
Album ukazał się 20 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

Bartosz DWORAK Quartet: Reflection
CD 2018, Hevhetia HV 0171-2-331

program:
1. Feel Free
2. Into The Sky
3. Ballad III
4. Reflection (For S.)
5. Crumb Of Hope
6. The Green Soul Of Dear O.
7. Changes

personel:
Bartosz Dworak - skrzypce
Piotr Matusik - fortepian
Jakub Dworak - kontrabas
Szymon Madej - perkusja

 

opis poprzedniego albumu Bartosz Dworak Quartet:

 

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

środa, 06 czerwca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy