Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Tia FULLER: Diamond Cut /2018/

In The Trenches; Save Your Love For Me; I Love You; Queen Intuition; Joe'n Around; Crowns Of Grey; The Coming; Soul Eyes; Delight; Fury Of Da'mond; Tears Of Santa Barbara; Joe'n Around (alternate take).

Pochodząca z Kolorado saksofonistka Tia Fuller wywodzi się z rodziny, w której muzyka pełni nieodłączną rolę. Jej matka Elthopia Fuller jest wokalistką, ojciec Fred kontrabasistą, a siostra Shamie gra na fortepianie. Wśród głównych inspiracji saksofonistka wymienia muzykę Johna Coltrane'a, Charliego Parkera i Sary Vaughan. Od kilunastu lat obecna na jazzowej scenie Tia Fuller ma za sobą współpracę m.in. z Rayem Charlesem, Terri Lyne Carrington, Esperanzą Spalding, a w ostatnim czasie także z Beyoncé. Poza udziałem w rozmaitych kolaboracjach, Fuller konsekwentnie buduje swoją pozycję jako improwizujący lider własnych składów.
Jej piąty album "Diamond Cut" nagrany został w gwiazdorskim składzie złożonym z tak znakomitych jazzmanów jak znany m.i.n. z formacji Branforda Marsalisa, Chicka Corei i Marka Whitfielda basista James Genus, legendarni Dave Holland i Jack DeJohnette, oraz wspomniana wcześniej Terri Lyne Carrington, będąca też producentem całego albumu. Płytę wypełniają głównie nowe własne kompozycje Fuller, ale też przedstawione w autorskich aranżacjach utwory Buddy'ego Johnsona ("Save Your Love For Me"), Cole'a Portera ("I Love You") i Mala Waldrona ("Soul Eyes").
Ogromną rolę odegrał na płycie grający w każdym z utworów Adam Rogers - gitarzysta o wypracowanym od wielu lat stylu, będącym wynikiem wieloletniej współpracy z formacjami Michaela Breckera, ale też płyt nagranych w składach Chrisa Pottera czy Johna Patitucci (ostatnio słyszałem go na płycie "In the Shadow of a Cloud", 2017, Yeleny Eckemoff).
Mimo iż wizerunek sceniczny i zdjęcia prasowe saksofonistki, zdają się odważnie eksponować jej kobiecość, Tia Fuller gra agresywnie i z wyjątkową ekspresją, chwilami wręcz nie pasującą do jej wizualnego image'u. Jako lider jest artystką bardzo silnie eksponującą swój własny styl i osobowość, co szczególnie dostrzegalne jest w jej autorskich utworach. Tych, ukazujących szeroki arsenał kompozytorskich możliwości artystki na "Diamond Cut" znajdziemy osiem.
Pomimo że styl saksofonistki charakteryzuje specyficzna gra "z pazurem", potrafi też zaczarować nostalgią podczas "Save Your Love For Me", "Tears Of Santa Barbara", "Delight", czy niemal namiętną grą w "Crowns Of Grey".
Termin: diamond cut, który posłużył za tytuł płyty, odnosi się nie tylko do kształtu diamentu, ale i do osiągnięcia przez kamień możliwie najwyższej ilości odbitego światła. Piąty album nazywanej przez krytyków "Klejnotem jazzu XXI wieku" Tii Fuller, stanowi bardzo silne odbicie jej wyjątkowej muzycznej osobowości, pretendując saksofonistkę do miana jednej z największych gwiazd jazzu obecnej dekady.
Premiera 25 maja 2018.

Robert Ratajczak

 

Tia FULLER: Diamond Cut
CD 2018, Mack Avenue MAC1127

program:
  1. In The Trenches
  2. Save Your Love For Me
  3. I Love You
  4. Queen Intuition
  5. Joe'n Around
  6. Crowns Of Grey
  7. The Coming
  8. Soul Eyes
  9. Delight
10. Fury Of Da'mond
11. Tears Of Santa Barbara
12. Joe'n Around (alternate take)

personel:
Tia Fuller - saksofon
Adam Rogers - gitara
James Genus, Dave Holland - kontrabas
Bill Stewart, Jack DeJohnette - perkusja
oraz:
Sam Yahel - organy
Terri Lyne Carrington - instr. perkusyjne 

opisy innych płyt z wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

środa, 16 maja 2018, longplay_2010
Tagi: f jazz

Polecane wpisy