Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

TONBRUKET: Live Salvation /2018/

The Missing; Dig It To The End; Nightmusic; Sinkadus; Gripe; Ballons; Polka Oblivion; Vinegar Heart.

Wywodzący się ze składu legendarnego tria E.S.T kontrabasista Dan Berglund już od dobrych kilku lat wyśmienicie radzi sobie wraz z własną formacją Tonbruket. Kwartetowi udało się w wyśmienity sposób znaleźć sposób na pogodzenie z sobą nieco archaicznej progresywnej rockowej konwencji spod znaku Pink Floyd czy Yes, naginając tę formę do własnych fantazji i łącząc ją z wrażliwością improwizacyjną przynależną jazzowi. Powstała w ten sposób doprawdy ekscytująca nowa estetyka brzmieniowa, której nie sposób się oprzeć. Kolejną pozycją w dyskografii Tonbruket jest koncertowy album "Live Salvation" zarejestrowany jeszcze w 2016 roku w klubie Bix w Stuttgarcie. Płyta nagrana została w stabilnym od początku istnienia kwartetu składzie: Martin Hederos, Johan Lindstrom, Dan Berglund i Andreas Werliin.
Album złożony z utworów pochodzących z trzech ostatnich albumów grupy, odsłania ogromny potencjał koncertowy zespołu, a zarazem wyjątkową siłę autorskiego repertuaru w formule live. Ponadto wiele utworów zostało z sobą połączonych, tworząc charakteryzującą się przemyślaną dramaturgią całość.
Utwory pełne są rozmaitych dźwiękowych smaczków oraz przestrzennych partii gitary, instrumentów klawiszowych i syntezatora.
Pełne wdzięku pasażowe motywy odnajdziemy już podczas otwierającego album: "The Missing", z dominującą gitarą Johana Lindströma, której brzmienie może wywoływać skojarzenia z estetyką takich zespołów jak Pink Floyd czy Camel. To właśnie łączenie z sobą konwencjonalnych form jazzowych z instrumentalną muzyką rockową w dużej mierze stanowi o sile Tonbruket.
Zaskakujące rozwiązania brzmieniowe charakteryzują folkującą "Polka Oblivion", nasyconą dźwiękami skrzypiec (Martin Hederos), którym wtóruje grający smyczkiem lider Dan Berglund.
Album ukazał się 27 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

TONBRUKET: Live Salvation
CD 2018, ACT 9867-2

program:
1. The Missing
2. Dig It To The End
3. Nightmusic
4. Sinkadus
5. Gripe
6. Ballons
7. Polka Oblivion
8. Vinegar Heart

personel:
Johan Lindstrom - gitara, pedal steel
Martin Hederos - fortepian, syntezatory, skrzypce
Dan Berglund - kontrabas
Andreas Werliin - perkusja 

 

opisy poprzednich albumów Tonbruket:

 

opisy innych płyt z katalogu ACT:

piątek, 18 maja 2018, longplay_2010
Tagi: jazz T

Polecane wpisy