Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

TONBRUKET: Live Salvation /2018/

The Missing; Dig It To The End; Nightmusic; Sinkadus; Gripe; Ballons; Polka Oblivion; Vinegar Heart.

Wywodzący się ze składu legendarnego tria E.S.T kontrabasista Dan Berglund już od dobrych kilku lat wyśmienicie radzi sobie wraz z własną formacją Tonbruket. Kwartetowi udało się w wyśmienity sposób znaleźć sposób na pogodzenie z sobą nieco archaicznej progresywnej rockowej konwencji spod znaku Pink Floyd czy Yes, naginając tę formę do własnych fantazji i łącząc ją z wrażliwością improwizacyjną przynależną jazzowi. Powstała w ten sposób doprawdy ekscytująca nowa estetyka brzmieniowa, której nie sposób się oprzeć. Kolejną pozycją w dyskografii Tonbruket jest koncertowy album "Live Salvation" zarejestrowany jeszcze w 2016 roku w klubie Bix w Stuttgarcie. Płyta nagrana została w stabilnym od początku istnienia kwartetu składzie: Martin Hederos, Johan Lindstrom, Dan Berglund i Andreas Werliin.
Album złożony z utworów pochodzących z trzech ostatnich albumów grupy, odsłania ogromny potencjał koncertowy zespołu, a zarazem wyjątkową siłę autorskiego repertuaru w formule live. Ponadto wiele utworów zostało z sobą połączonych, tworząc charakteryzującą się przemyślaną dramaturgią całość.
Utwory pełne są rozmaitych dźwiękowych smaczków oraz przestrzennych partii gitary, instrumentów klawiszowych i syntezatora.
Pełne wdzięku pasażowe motywy odnajdziemy już podczas otwierającego album: "The Missing", z dominującą gitarą Johana Lindströma, której brzmienie może wywoływać skojarzenia z estetyką takich zespołów jak Pink Floyd czy Camel. To właśnie łączenie z sobą konwencjonalnych form jazzowych z instrumentalną muzyką rockową w dużej mierze stanowi o sile Tonbruket.
Zaskakujące rozwiązania brzmieniowe charakteryzują folkującą "Polka Oblivion", nasyconą dźwiękami skrzypiec (Martin Hederos), którym wtóruje grający smyczkiem lider Dan Berglund.
Album ukazał się 27 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

TONBRUKET: Live Salvation
CD 2018, ACT 9867-2

program:
1. The Missing
2. Dig It To The End
3. Nightmusic
4. Sinkadus
5. Gripe
6. Ballons
7. Polka Oblivion
8. Vinegar Heart

personel:
Johan Lindstrom - gitara, pedal steel
Martin Hederos - fortepian, syntezatory, skrzypce
Dan Berglund - kontrabas
Andreas Werliin - perkusja 

 

opisy poprzednich albumów Tonbruket:

 

opisy innych płyt z katalogu ACT:

piątek, 18 maja 2018, longplay_2010
Tagi: jazz T

Polecane wpisy