Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Stanisław Firlej - Wojciech Kubica: Ludwig van Beethoven - Cello Sonatas Nos.2 & 3 /2018/

II Sonata g-moll op.5 nr 2 na fortepian i wiolonczelę;
III Sonata A-dur op.69 na fortepian i wiolonczelę.

Wiolonczelista Stanisław Firlej i pianista Wojciech Kubica proponują zachwycające wykonanie Sonat wiolonczelowych Nr 2 i 3 Ludwiga van Beethovena. Utwory te w szczególny sposób ukazują przemiany zachodzące w krystalizującym się stylu niemieckiego kompozytora. Sonata Nr 2 napisana w 1796 r. dla pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II, to pełne wigoru i fantazji dzieło młodzieńcze Beethovena, natomiast powstała 12 lat później elegijna i refleksyjna Sonata Nr 3, to już dzieło dojrzałego twórcy i autora wielkich dzieł symfonicznych. W sumie Beethoven w ciągu dwóch dekad skomponował pięć sonat na fortepian z wiolonczelą, jednak różnica dostrzegalna pomiędzy drugą a trzecią Sonatą stanowi osobliwy kontrast, na zasadzie którego ułożony został program niniejszej płyty.
Wywodzący się z różnych pokoleń muzycy, doskonale uchwycili zaklęte w utworach emocje i uczucia. Jeden z najbardziej znanych wirtuozów wiolonczeli Stanisław Firlej, ma za sobą doskonałe nagrania zrealizowane w konwencji duetu z fortepianem, jak m.in. Sonata "Arpeggione" Schuberta (z Paulem Badurą-Skodą), czy Miniatury wiolonczelowe Chopina (z Anną Wesołowską-Firlej). Zmierzenie się artysty z Sonatami wiolonczelowymi Beethovena, stanowi kolejny dowód ogromnego kunsztu instrumentalnego od lat cenionego muzyka.
Stanisław Firlej nie bez powodu zdecydował się na rejestrację beethovenowskich Sonat wraz z Wojciechem Kubicą. To dziś jeden z niewielu pianistów tak doskonale odnajdujący się w repertuarze kameralnym. Pan Wojciech jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zdobywanych podczas krajowych i zagranicznych konkursów i festiwali, oraz wyjątkowym instrumentalistą, świetnie interpretującym utwory od baroku po muzykę współczesną.
Obu Sonat zarejestrowanych w czerwcu 2017 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach słucha się wyśmienicie, a jakość zapisu posiada wszelkie atrybuty nagrania audiofilskiego. 
Album ukazał się 26 marca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Stanisław Firlej - Wojciech Kubica: Ludwig van Beethoven - Cello Sonatas Nos.2 & 3
CD 2018, DUX 1420

program:
II Sonata g-moll op.5 nr 2 na fortepian i wiolonczelę:
1. Adagio sostenuto ed espressivo - Allegro molto piu tosto presto
2. Rondo. Allegro
III Sonata A-dur op.69 na fortepian i wiolonczelę:
3. Allegro, ma non tanto
4. Scherzo. Allegro molto
5. Adagio cantabile. Allegro vivace

wykonawcy:
Stanisław Firlej - wiolonczela
Wojciech Kubica - fortepian

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 02 maja 2018, longplay_2010
Tagi: b f classic k

Polecane wpisy