Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Stanisław Firlej - Wojciech Kubica: Ludwig van Beethoven - Cello Sonatas Nos.2 & 3 /2018/

II Sonata g-moll op.5 nr 2 na fortepian i wiolonczelę;
III Sonata A-dur op.69 na fortepian i wiolonczelę.

Wiolonczelista Stanisław Firlej i pianista Wojciech Kubica proponują zachwycające wykonanie Sonat wiolonczelowych Nr 2 i 3 Ludwiga van Beethovena. Utwory te w szczególny sposób ukazują przemiany zachodzące w krystalizującym się stylu niemieckiego kompozytora. Sonata Nr 2 napisana w 1796 r. dla pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II, to pełne wigoru i fantazji dzieło młodzieńcze Beethovena, natomiast powstała 12 lat później elegijna i refleksyjna Sonata Nr 3, to już dzieło dojrzałego twórcy i autora wielkich dzieł symfonicznych. W sumie Beethoven w ciągu dwóch dekad skomponował pięć sonat na fortepian z wiolonczelą, jednak różnica dostrzegalna pomiędzy drugą a trzecią Sonatą stanowi osobliwy kontrast, na zasadzie którego ułożony został program niniejszej płyty.
Wywodzący się z różnych pokoleń muzycy, doskonale uchwycili zaklęte w utworach emocje i uczucia. Jeden z najbardziej znanych wirtuozów wiolonczeli Stanisław Firlej, ma za sobą doskonałe nagrania zrealizowane w konwencji duetu z fortepianem, jak m.in. Sonata "Arpeggione" Schuberta (z Paulem Badurą-Skodą), czy Miniatury wiolonczelowe Chopina (z Anną Wesołowską-Firlej). Zmierzenie się artysty z Sonatami wiolonczelowymi Beethovena, stanowi kolejny dowód ogromnego kunsztu instrumentalnego od lat cenionego muzyka.
Stanisław Firlej nie bez powodu zdecydował się na rejestrację beethovenowskich Sonat wraz z Wojciechem Kubicą. To dziś jeden z niewielu pianistów tak doskonale odnajdujący się w repertuarze kameralnym. Pan Wojciech jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zdobywanych podczas krajowych i zagranicznych konkursów i festiwali, oraz wyjątkowym instrumentalistą, świetnie interpretującym utwory od baroku po muzykę współczesną.
Obu Sonat zarejestrowanych w czerwcu 2017 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach słucha się wyśmienicie, a jakość zapisu posiada wszelkie atrybuty nagrania audiofilskiego. 
Album ukazał się 26 marca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Stanisław Firlej - Wojciech Kubica: Ludwig van Beethoven - Cello Sonatas Nos.2 & 3
CD 2018, DUX 1420

program:
II Sonata g-moll op.5 nr 2 na fortepian i wiolonczelę:
1. Adagio sostenuto ed espressivo - Allegro molto piu tosto presto
2. Rondo. Allegro
III Sonata A-dur op.69 na fortepian i wiolonczelę:
3. Allegro, ma non tanto
4. Scherzo. Allegro molto
5. Adagio cantabile. Allegro vivace

wykonawcy:
Stanisław Firlej - wiolonczela
Wojciech Kubica - fortepian

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 02 maja 2018, longplay_2010
Tagi: b f classic k

Polecane wpisy