Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Martin Eastwell: The Dark Lord's Music /2018/

Jakob Reys: Prelude; Du Gast: Fantasie; Jakob Reys: Sarabande; Robert Johnson: Fantasie, Pavana; John Dowland: Galiard; Daniel Batcheler: La Jeune Fillette, Courante, Almaine; Diomedes Cato: Fantasia; Gauthier: Courante; Daniel Batcheler: Fantasie, Pavana; Henri de L'Enclos or Jacob Reys: Courante; Cuthbert Hely: Fantasia; Jakob Reys: Fantasie, Courante; Luc or Pierre Despond: Filou; Cuthbert Hely: Prelude; Edward, Lord Herbert: Pavan.

Lord Edward Herbert z Cherbury zwany Czarnym Herbertem to jedna z najbardziej niezwykłych postaci angielskich XVII wieku. Dyplomata, żołnierz, dworzanin, filozof, poeta, historyk i muzyk należał do najwybitniejszych lutnistów swych czasów. Pozostawił po sobie bezcenny skarb pod postacią Księgi utworów na lutnię przechowywanej w muzeum Fitzwilliam w Cambridge, a stanowiącej dziś jedno z najważniejszych źródeł angielskiej i francuskiej muzyki instrumentalnej tego okresu. Zawarte w niej utwory skrzętnie gromadzone były przez Herberta w trakcie jego licznych podróży i pobytów we Francji. Wiele z nich stanowi jedyne zachowane utwory takich francuskich lutnistów jak Luc Despond czy Chevalier Du Gast, oraz angielskich kompozytorów Jacoba Reysa i Jacoba Polonoisa, które w dużej mierze ilustrują oblicze angielskiej muzyki tuż przed wojną secesyjną.
Po muzykę z zawierającej około 240 kompozycji Księgi lorda Herberta na płycie "The Dark Lord's Music" sięgnął wybitny wirtuoz lutni i kolekcjoner instrumentów, Martin Eastwell. Na płycie znajdziemy utwory na lutnię solo m.in. Johna Dowlanda, Jakoba Reysa i samego Edwarda Herberta.
Część z utworów zostało nagranych po raz pierwszy, co dla melomanów stanowi pierwszą okazję ich poznania.
Grający na zabytkowym instrumencie Martin Eastwell perfekcyjnie kontroluje ruch każdej struny, dbając o zgodność z zapisami w historycznych manuskryptach. Te w większości krótkie, urokliwe choć melancholijne tematy (jest ich na płycie 20), na 78 minut zabierają nas do epoki Karola I i Ludwika XIII, gdy na dworach grywali lutniści
Płyta nagrana została we wnętrzu Kościoła św.Jakuba w Durham, jednak niejednokrotnie dociera do nas słyszany z oddali śpiew ptaków, który idealnie wtapia się w klimat tej wyjątkowej muzyki.
Premiera 1 czerwca 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Martin Eastwell: The Dark Lord's Music
CD 2018, Music & Media MMC117

program:
  1. Jakob Reys: Prelude
  2. Du Gast: Fantasie
  3. Jakob Reys: Sarabande
  4. Robert Johnson: Fantasie
  5. Robert Johnson: Pavana
  6. John Dowland: Galiard
  7. Daniel Batcheler: La Jeune Fillette
  8. Daniel Batcheler: Courante
  9. Daniel Batcheler: Almaine
10. Diomedes Cato: Fantasia
11. Gauthier: Courante
12. Daniel Batcheler: Fantasie
13. Daniel Batcheler: Pavana
14. Henri de L'Enclos or Jacob Reys: Courante
15. Cuthbert Hely: Fantasia
16. Jakob Reys: Fantasie
17. Jakob Reys: Courante
18. Luc or Pierre Despond: Filou
19. Cuthbert Hely: Prelude
20. Edward, Lord Herbert: Pavan

Martin Eastwell - lutnia

opisy innych płyt wydanych przez Music & Media:

  

wtorek, 08 maja 2018, longplay_2010
Tagi: E classic

Polecane wpisy