Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Iiro RANTALA: Mozart, Bernstein, Lennon /2018/

Pekka Pohjola; Freedom; Piano Concerto No.21, C major, KV 467; Candide Overture; Karma / Anyone With A Heart; Tears For Esbjörn; Imagine.

Fiński pianista Iiro Rantala w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najaktywniejszych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT. Urodzony w Helsinkach muzyk rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny wykonujący kompozycje takich mistrzów jak: Bach, Sibelius czy Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Od roku 2011 Iiro Rantala regularnie publikuje nowy materiał. Najnowszym albumem muzyka jest płyta nagrana podczas koncertu wraz z Niemiecką Orkiestrą Kameralną Filharmonii w Bremen, a wypełniona kompozycjami Wolfganga Amadeusza Mozarta, Leonarda Bernsteina i ...Johna Lennona, oraz własnymi utworami, specjalnie opracowanymi na fortepian i orkiestrę.
Album doskonale obrazuje Rantalę jako pianistę wszechstronnego, a jednocześnie bez względu na konwencję, muzyka o specyficznej osobistej ekspresji, którą naznacza zarówno transkrypcje utworów rockowych, jazzu jak dzieł muzyki klasycznej.
Jego wykonanie Koncertu fortepianowego Nr.21 Mozarta, jakie odkrywamy na tej płycie, posiada wszelkie znamiona klasycznej pianistyki na najwyższym poziomie. Rantala interpretuje Koncert zgodnie z zapisem nutowym, ozdabiając go zaledwie dyskretną improwizowaną ornamentacją. To centralne 31 minut albumu nie stanowi jednak rażącego kontrastu z sąsiadującymi z dziełem: graną na preparowanym fortepianie własną kompozycją pianisty "Freedom" i ciekawie opracowaną wersją "Candide Overture" Bernsteina.
W kończącym album temacie Johna Lennona: "Imagine" zagranym solo, podstawową linię melodyczną Rantala ozdobił wieloma dodatkowymi elementami tworzącymi doprawdy ujmującą interpretację.
Trudno w przypadku tej płyty dyskutować o stylistycznej szufladce, w jakiej należałoby ją umieścić. Iiro Rantala bezkonfliktowo i niemal niezauważalnie spaja swym artyzmem i zachwycającą grą odmienne stylistyki.
W przypadku częściowo znanych z poprzednich albumów, własnych kompozycji artysty, ich wersje z udziałem orkiestry jeszcze bardziej odsłaniają ogromny potencjał Rantali-kompozytora. Partie orkiestry dodały utworom ogromnej przetrzeni i nie znanego wcześniej rozmachu. 
Album "Mozart, Bernstein, Lennon", to kolejna płyta na której Rantala udowadnia swą wszechstronność i otwarcie na rozmaite gatunki muzyczne.
Album ukazał się 27 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

Iiro RANTALA: Mozart, Bernstein, Lennon
CD 2018, ACT 9868-2

program:
1. Pekka Pohjola
2. Freedom

Piano Concerto No.21, C major, KV 467 by Wolfgang Amadeus Mozart :
3. I   Allegro maestoso
4. II  Andante
5. III Allegro vivace

6. Candide Overture
7. Karma / Anyone With A Heart
8. Tears For Esbjörn
9. Imagine

wykonawcy:
Iiro Rantala - fortepian
The Deutsche Kammerphilharmonie Bremen / Florian Donderer 

 

opisy innych płyt Iiro Rantali:

     

opisy innych płyt z katalogu ACT:

czwartek, 17 maja 2018, longplay_2010
Tagi: R jazz

Polecane wpisy