Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Chris BEIER: Scarborough Variations /2018/

Sacciapensieri; Scarborough Variations; Campane di l'alba; Biscaya; December Sun; Ombra Serena; Land Of Dawn; Waldgate; Ionian Days; Cloud; Terra Rossa; Senanque; Scarborough - Slight Return.

"Scarborough Variations" to już 11 album wydany w cyklu wytwórni ACT: "Piano Works".
65-letni niemiecki pianista i kompozytor Chris Beier, to od wielu już lat bardzo ceniony muzyk i pedagog (jednym z jego uczniów był Michael Wollny), mający za sobą współpracę z takimi muzykami jak m.in. Albert Mangelsdorff, Bill Elggart, Dick Heckstall-Smith czy John Etheridge. W latach 1981-2001 wielokrotnie występował też z saksofonistą i flecistą Leszkiem Żądło.
Od kilkunastu lat artysta cierpi na dystonię, która uniemożliwiła pianiście regularne koncertowanie, a z czasem nawet grę na instrumencie. Od tej pory Chris Beier prowadzi zajęcia z harmonii jazzowej, kompozycji i produkcji muzyki cyfrowej na Uniwersytecie Muzycznym w Würzburgu.
Na "Scarborough Variations" znajdziemy utwory zarejestrowane przez artystę jeszcze w 2009 roku, które w marcu 2018 roku przygotował do publikacji Klaus Scheuermann.
Zawartość albumu przynosi kontemplacyjną muzykę o wyjątkowej harmonijnej i melodycznej sile, odnoszącej się do najróżniejszych muzycznych prądów i stylistyk. Beier czerpie inspiracje z tak rozmaitych źródeł jak twórczość Maurice Ravela, Paula Hindemitha i Johna Coltrane'a, łącząc je w stworzonym przez siebie niepowtarzalnym, unikatowym stylu. W pełnej klasycznej gracji grze pianisty dostrzeżemy niespotykaną przestrzeń, a jednocześnie przenikające się z sobą: fantazję i techniczną perfekcję.
Wyjątkowy nastrój albumu sprzyja kontemplacji i wyciszeniu. Beier rezygnując z zawiłych konstrukcji obudowanych wirtuozerskimi improwizacjami, stawia na wyrazistość i melodyczną czytelność.
Ta piękna, czarowna płyta, odsłania ogromną witalność i komunikatywność zaklętą w nasyconej jazzem muzyce fortepianowej.
Premiera 25 maja 2018.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

Chris BEIER: Scarborough Variations
CD 2018, ACT 9760-2

program:
  1. Sacciapensieri
  2. Scarborough Variations
  3. Campane di l'alba
  4. Biscaya
  5. December Sun
  6. Ombra Serena
  7. Land Of Dawn
  8. Waldgate
  9. Ionian Days
10. Cloud
11. Terra Rossa
12. Senanque
13. Scarborough - Slight Return

Chris Beier - fortepian

 

 

opisy innych płyt z katalogu ACT:

wtorek, 15 maja 2018, longplay_2010
Tagi: jazz b

Polecane wpisy