Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Anna Wróbel: Tutti i Capricci del signor Piatti /2018/

Alfredo Piatti: Dodici Capricci op.25; Capricio sopra un tema della "Niobe"; Elegia sulla morte di Antonio Rubinstein per due violoncelli; Serenata per due violoncelli e pianoforte.

Wiolonczelistkę Annę Wróbel, znamy m.in. z doskonałych wykonań dzieł Aleksandra Kulikowskiego zamieszczonych na dwupłytowych albumach: "Utwory instrumentalne / Pieśni" (2007) i "Koncerty" (2014), oraz przede wszystkim dzięki wspaniałej płycie "Choralis Passeris" (2015). Wiolonczelistka od lat zdobywa uznanie na scenach całego świata stając się artystką powszechnie rozpoznawalną w środowisku melomanów. Warto przypomnieć, iż już w roku 2007 Anna Wróbel dostąpiła zaszczytu przyjęcia do elitarnej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej.
Nową płytę zjawiskowej artystki wypełniają Kaprysy Alfredo Piattiego, nazwane przez Yehudi Menuhina "Nowym Testamentem Wiolonczelowym".
Twórczość XIX-wiecznego włoskiego kompozytora i wiolonczelisty Alfredo Piattiego jest w Polsce stosunkowo mało rozpowszechniona, dlatego płyta zatytułowana "Tutti i Capricci del signor Piatti", niewątpliwie stanowi dla melomanów łakomy kąsek. Tym bardziej że po raz pierwszy nagrane w Polsce utwory, wykonane są na najwyższym światowym poziomie, z ogromna gracją, wyczuciem muzycznej faktury i dostrzegalnym w każdej nucie prawdziwym uczuciem.
Główny punkt programu stanowi cykl 12 wirtuozowskich Kaprysów, który w literaturze wiolonczelowej zajmuje tak ważną pozycję jak dla literatury skrzypcowej, 24 Kaprysy Paganiniego. Te wymagające nadzwyczajnej biegłości warsztatowej utwory, kryją w sobie całą gamę przepięknych melodii, ale też rozmaite kontrapunkty wykorzystujące ogrom możliwości jakie daje wiolonczela.
Na płycie znajdziemy również fantazję na temat opery "Niobe" Giovanniego Paciniego, dedykowaną przyjacielowi Piattiego, Antonowi Rubinsteinowi przejmującą "Elegię" i zaaranżowaną na trzy wiolonczele "Serenatę", w której nagraniu uczestniczyli też Elżbieta Piwkowska-Wróbel i Andrzej Wróbel.
Album ukazał się 26 marca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

Anna Wróbel: Tutti i Capricci del signor Piatti
CD 2018, DUX 1281

program:
Alfredo Piatti:

Dodici Capricci op.25:
1. Capriccio n.1: Allegro quasi presto
2. Capriccio n.2: Andante religioso
3. Capriccio n.3: Moderato
4. Capriccio n.4: Allegretto
5. Capriccio n.5: Allegro comodo
6. Capriccio n.6: Adagio largamente
7. Capriccio n.7: Maestoso
8. Capriccio n.8: Moderato ma energico
9. Capriccio n.9: Allegro
10. Capriccio n.10: Allegro deciso
11. Capriccio n.11: Adagio - Allegro - Adagio
12. Capriccio n.12: Allegretto capriccioso

13. Capricio sopra un tema della "Niobe"
14. Elegia sulla morte di Antonio Rubinstein per due violoncelli
15. Serenata per due violoncelli e pianoforte

wykonawcy:
Anna Wróbel - wiolonczela
oraz:
Andrzej Wróbel, Elżbieta Piwkowska-Wróbel - wiolonczela

 

opisy innych płyt Anny Wróbel:

   

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 02 maja 2018, longplay_2010
Tagi: p classic w

Polecane wpisy