Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Al DI MEOLA: Opus /2018/

Milonga Noctiva; Broken Heart; Ava's Dream Sequence Lullaby; Cerreto Sannita; Notorious; Frozen in Time; Escapado; Pomp; Left unsaid; Insieme; Rebels.

"Opus" to już 28 solowy album w dyskografii jednego z najsłynniejszych gitarzystów świata. 11 nowych autorskich kompozycji obchodzącego w tym roku 64 urodziny Ala Di Meoli to muzyka stworzona przez artystę dojrzałego o dokładnie sprecyzowanej orientacji stylistycznej. Jak sam oświadcza na okładce albumu jego dzisiejszy status to "bardziej  kompozytor/gitarzysta, niż gitarzysta/kompozytor". Ostatnie płyty muzyka, zdają się potwierdzać to stwierdzenie. Po latach spędzonych w szeregach formacji Chicka Corei Return To Forever, elektrycznych projektach z przełomu lat 70-tych i 80-tych, czy gitarowej wirtuozerii w legendarnym trio McLaughlin-de Lucia-Di Meola, muzyk odnalazł się jako genialny interpretator kompozycji Astora Piazzoli, a z czasem jako twórca własnej muzyki osadzonej w tym nurcie.
Na "Opus" gitarzyście towarzyszy pianista Kemuel Roig oraz grający na perkusji i instrumentach perkusyjnych Richie Morales i Rhani Krija. Nie znaczy to jednak że gitara Di Meoli i perkusjonalia to całe instrumentarium. Al Di Meola gra tu bowiem także na gitarze basowej, instrumentach klawiszowych, a  w jednym z utworów także na ...klarnecie basowym. Piękne, nawiązujące w swej estetyce do muzyki klasycznej tematy emanują subtelnością i wdziękiem. Partiom wygrywanym na nylonowych strunach klasycznej gitary, towarzyszą dźwięki syntezatorów i etnicznie brzmiące instrumenty perkusyjne.
To płyta sprzyjająca kontemplacji i wyciszeniu, a jednocześnie pełna emocji i uczuć. Al Di Meola po raz kolejny udowodnił, że jako gitarzysta wykonujący autorskie kompozycje nie ma sobie równych, lub choćby mogących zbliżyć się do jego maestrii idącej w parze z niebywałą wirtuozerią.
Na winylu album ukazał się jako dwa perfekcyjnie wytłoczone 180-gramowe longplaye uzupełnione kodem do jednorazowego pobrania materiału w wersji cyfrowej. Utwory zarejestrowane w studiach nagraniowych Churchill (New Jersey),  Avatar (Nowy Jork) i Chameleon (Hamburg), brzmią bardzo przestrzennie eksponując rozmaite efekty stereofoniczne. Efekt dopełnia stylowa czarna okładka ozdobiona połyskującym złotym herbem.
Album ukazał się 23 lutego 2018.

Robert Ratajczak

 

Al DI MEOLA: Opus
2LP's 2018, e-a-r music 0212564EMU

program:
str.1
1. Milonga Noctiva ("Wandering in the Dark")
2. Broken Heart
str.2
1. Ava's Dream Sequence Lullaby
2. Cerreto Sannita ("My Grandfather's Village near Napoli")
str.3
1. Notorious
2. Frozen in Time
3. Escapado
4. Pomp
str.4
1. Left unsaid
2. Insieme
3. Rebels

personel:
Al Di Meola - gitary, gitara basowa, perkusja, instr. perkusyjne, klarnet basowy, instr. klawiszowe
Kemuel Roig - fortepian
Richie Morales - perkusja
Rhani Krija - instr. perkusyjne
oraz:
Dario Eskenazi - instr. klawiszowe

 

opisy innych płyt Ala Di Meoli:

   

2100

poniedziałek, 14 maja 2018, longplay_2010
Tagi: jazz D

Polecane wpisy